טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חלוקת עיזבון

הסכם חלוקת עיזבון למעשה מאפשר ליורשים לסטות מהוראות החלוקה אשר נקבעו בצוואה או בירושה על פי דין. כך, הלכה למעשה, היורשים יכולים לשנות באמצעות הסכם את חלוקת העיזבון באופן המותאם לצרכיהם ומצבם, גם אם הדבר סוטה במידת מה מהוראות הירושה על פי דין או מההנחיות של המנוח בצוואה המקורית שכתב. אנחנו כאן כדי להסביר לכם על הסכם חלוקת עיזבון וכיצד ובאילו מצבים ניתן לערוך אותו.

 

מהו הסכם עיזבון?

לרוב, כאשר אדם נפטר מן העולם, מתבצעת חלוקת עיזבון בהתאם לכתוב בצוואה אשר המנוח הותיר או על פי צו ירושה. עם זאת, לא מדובר בכללים שלא ניתן להתנות עליהם. בהתאם, היורשים יכולים לשנות את החלוקה שהוגדרה מראש באמצעות הסכם חלוקת עיזבון. לשם כך, לרוב בעזרת עורך דין צוואות וירושות, נערך הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים אשר משנה את אשר נקבע לפי צו ירושה או צוואה.

 

על אילו תחומים הסכם עיזבון משפיע?

התחומים עליהם הסכם חלוקת עיזבון משפיע הם רבים ולא מצמצמים לדברים מוגדרים. עם זאת, יש לציין כי מדובר רק על הצדדים אשר נחשבים כיורשים (בין אם על פי דין ובין אם על פי הצוואה עצמה). כמו כן, הסכם חלוקת עיזבון חל רק על הנכסים אשר כלולים בעיזבון ולא ניתן להכניס נכסים חיצוניים שאינם נמנים במסגרתו.

 

דגשים בחלוקת הסכם עיזבון בין יורשים

ראשית, אנחנו ממליצים כי בהינתן שאתם מעוניינים לבצע הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים, התייעצו ראשית עם עורך דין צוואות וירושות אשר מחזיק בידע בתחום וידע לעשות זאת על פי הדרישות המנויות בחוק ובאופן בו חלוקת העיזבון תתבצע באופן ראוי ונכון ולא ימנע ממימוש הסכם חלוקת עיזבון לאחר הניסוח והחתימה עליו.

עורך דין חותם עם הסכם חלוקת עיזבון

זהות הצדדים בהסכם

זהות הצדדים במסגרת הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים היא למעשה האנשים אשר כלולים במסגרת הצוואה של המנוח או לחלופין, במידה שלא נכתבה או נמצאה צוואה כזו, האנשים אשר זכאים לירושה על פי דין. כל הסכם אחר ביחס לירושה הוא הסכם חוזי ולא הסכם חלוקת עיזבון.

 

מהות ההסכם

קיימות סיבות רבות אשר מצריכות לבצע חלוקת עיזבון בין יורשים. במסגרת כך, ניתן למצוא סיבות הנובעות משיקולי מס ובעיקר מיסוי מקרקעין בגין מכירת נכס מקרקעין. בהתאם, לפי הקבוע בדיני מיסוי מקרקעין – קבלת נכס מקרקעין בירושה איננה נחשבת כעסקה במקרקעין ולאור כך היא פטורה מהחובה החוקית לשלם תשלום מיסוי מקרקעין. עם זאת, כדי שהעברת נכס במקרקעין תהיה פטורה ממס, עליה לעמוד במספר תנאים מצטברים:

  • על הסכם חלוקת העיזבון בין יורשים להיערך לפני מועד חלוקת העיזבון. כלומר, לפני שהירושה נרשמה בלשכת רישום המקרקעין או במינהל מקרקעי ישראל.
  • יש לוודא כי כאמור, הסכם חלוקת העיזבון נערך אך ורק בין היורשים לבין עצמם ולא למול צד שלישי אשר לא נכלל בצוואה המקורית של המנוח (או שלא קיבל את הירושה על פי דין).
  • הסכם חלוקת העיזבון נערך אך ורק לגבי נכסי העיזבון, ללא איזון באמצעות נכסים, כסף או שווה כסף, שמחוץ לעיזבון. כלומר, איזון חלוקת הנכסים באופן שוויוני נעשה רק באמצעות נכסי העיזבון וללא שימוש במקורות כספיים חיצוניים, אפילו אם הם עצמאיים של היורשים.

רק בהינתן התקיימות תנאים אלו, לא ידרשו היורשים לשלם מס. עם זאת, גם בהינתן תנאים אלו לכאורה מתקיימים, אנחנו ממליצים לפנות לעו"ד צוואות וירושות שיוודא שאכן אתם עומדים בתנאים ולא תמצאו את עצמכם משלמים מס לשווא.

כמובן שבנוסף לענייני מיסוי ניתן למצוא סיבות נוספות לחלוקת עיזבון בין יורשים אשר עשויה לנבוע מסכסוכים ביניהם או טעמים נוספים כמו זיקה סנטימנטלית וכו'.

 

הצעת הסכם חלוקה

במסגרת הצעת הסכם החלוקה אנחנו ממליצים לכם כאמור לוודא כי אתם פונים לעזרת עו"ד צוואות וירושות אשר יסייע לכם לנסח את הצעת ההסכם.

 

הצורך באישור הסכם

ההסכם נכנס לתוקף כבר עם חתימה עליו בין הצדדים ולכן לא חייבים לאשרו, לכאורה, אם כי הדבר מומלץ. במסגרת אישור ההסכם באמצעות בין המשפט, יש להגיש בקשה לאישור אשר תוביל לקבלת צו חלוקת עיזבון. בהתאם, צו חלוקת עיזבון מסייע לאפשר את רישום הנכסים שניתנים במסגרת העיזבון.

 

האם היורשים יכולים לשנות את החלוקה?

בעיקרון, ניתן לחלק את העיזבון גם לאחר צו הירושה וכל עוד העיזבון לא חולק בפועל. עם זאת, במידה שהוא כבר חולק ניתן לשנות את החלוקה לאחר הגשת בקשה לתיקון צו ירושה. לשם כך, יש לפנות לעורך דין אשר מתמחה בתחום כדי לחלק את נכסי העיזבון באופן שונה ממה שהוסכם עליו מלכתחילה ובאופן שונה מהאמור לגבי כך בחוק.

 

איך מאתרים עו"ד שיתאים להליך?

כדי למצוא את עורך הדין המתאים ביותר לצורך חלוקת עיזבון ניתן לפנות לפורטל דין נט אשר מרכז את מגוון המומחים בתחום חלוקת ירושות הסכמי חלוקת עיזבון. עורכי הדין ילוו אתכם בהליך וידעו לבצע את ההסכמים והשינויים הנדרשים אשר מותאמים למצב הספציפי שלכם. כל זאת, בצורה מקצועית וחסרת פניות.

חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות