מה מכיל נסח טאבו ?

מה משמעות מספרי הגוש, החלקה ותתי החלקה ?

הרישום מתבצע בנסח הטאבו אשר מאגד בתוכו את כלל הזכויות החלות על הנכס המבוקש, החל מתיאור נתוני הנכס, זהות הבעלים, האם רובצת משכנתא על הנכס, הערות אזהרה למיניהם וכדו'. בהחלט ניתן לראות את נסח הטאבו ככרטיס הביקור של הנכס.

כמה עולה רישום בטאבו ?

עלות אגרת רישום בטאבו היא 27 ₪ בלבד ובמקרים בהם מתעורר הצורך לרשום, להעביר או לתקן משכנתא אזי יש לשלם בנוסף אגרה בסך 125 ₪. יתרונות הרישום הם, בין היתר, מתן תוקף חוקי לבעלות, העלאת ערך הנכס, הקלות בקבלת משכנתא, חיסכון בזמן ובכסף בהעברת הזכויות וכיו"ב.

ריכוז ורישום זכויות אלו מתבצע בשלושת פנקסי המקרקעין (פנקס הזכויות, פנקס השטרות ופנקס הבתים המשותפים) אשר מנוהלים על ידי לשכות רישום המקרקעין הפזורות ברחבי הארץ. לשכות הרישום השונות פועלות תחת אגף רישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים והן מכונות – "טאבו" (בעניין זה חשוב לציין כי ישנם נכסים במדינה שטרם הוסדר הליך הרישום בעניינם בטאבו והם עדיין רשומים במינהל מקרקעי ישראל או בחברות המשכנות).

על מנת לזהות באופן מדויק את הנכסים השונים במקרקעין המוסדרים, חולקו קרקעות המדינה למספרי גושים, חלקות ותתי חלקות. מספר הגוש, כשמו כן הוא, מסמל גוש בניינים או מתחם מסוים, מספר החלקה יורד מעט יותר ברזולוציה והוא מסמל את שטחו של בנין ספציפי, ומספר תת החלקה ממשיך באותו קו ומסמל את הנכס / הבית הספציפי הבודד (יש להדגיש כי נכס בודד מקבל מספר תת חלקה רק במקרים בהם נרשם הבניין כבית משותף בפנקס הבתים המשותפים).

למעשה, מספרים אלו מהווים מעין תעודת זהות אשר באמצעותם ניתן בקלות לאתר נכסים כאלו או אחרים (לנוחיותך, ניתן לאתר בקלות מספרי גוש וחלקה לפי כתובת ולהיפך, בין היתר, באתר המרכז למיפוי ישראל ובפורטל השירותים והמידע הממשלתי).

בפורטל דין-נט ניתן למצוא בלחיצת כפתור עורך דין בסמוך לאזור מגוריך המעורה בהליכי רישום והוצאת נסחי הטאבו למיניהם. לקבלת פנייה מעורך דין העוסק בתחום המקרקעין / נדל"ן אנא השאר את פרטיך בטופס המצורף.

הזמנת נסח טאבו

כידוע עסקת רכישה או מכירה מורכבת בכלליותה ממספר שלבים (לצפייה במאמר בעניין קניית או מכירת דירה – לחץ כאן), כאשר אחד מהשלבים נקרא שלב בדיקת הזכויות בנכס. זהו שלב חשוב ביותר בו המוכר, הקונה ו/או עורכי הדין מטעמם פונים, בין היתר, ללשכת הטאבו הממונה על האזור בו שוכן הנכס נשוא העסקה ומבקשים להוציא נסח טאבו.

ככלל, קיימים שלושה סוגים של נסחים, אותם ניתן לקבל ישירות בלשכת הרישום בה מנוהל הנכס המבוקש, או לחילופין, לבצע הזמנה שלהם באמצעות האינטרנט (והכל כמובן בכפוף לתשלום האגרה המתאימה):

  • נסח רגיל – נסח סטנדרטי אשר מציג אך ורק את המידע העדכני ביותר בנוגע לנכס המבוקש. כלומר, מצב הזכויות בנכס נכון למועד הוצאת הנסח.
  • נסח טאבו היסטורי – בנוסף למידע העדכני אשר מופיע בנסח הרגיל, נסח הטאבו ההיסטורי כולל את המידע שהיה רלוונטי בנוגע לנכס המבוקש במרוצת השנים. לדוגמה, תיעוד בעלי הנכס בעבר, אופי העברת הבעלויות השונות וכיו"ב.
  • נסח מרוכז – ככלל, הוצאת נסח מרוכז רלוונטית אך ורק לבתים משותפים. על מנת להוציא נסח רגיל של יחידה ספציפית בבית הרשום כבית משותף, עליך להזין בנוסף למספרי הגוש והחלקה גם את מספר תת החלקה. לרוב, מבקשי הנסחים אינם יודעים את מספרי תתי החלקות ולכן, במקרים מסוג אלו או במקרים בהם נדרש לשלוף מידע בנוגע לכלל תתי החלקות בבית המשותף, ניתן להוציא נסח טאבו מרוכז אשר מציג מידע מקוצר לגבי תתי החלקות כגון שמות בעלי הזכויות, הערות כאלו או אחרות וכן מידע בנוגע לרכוש המשותף.

איך מוציאים נסח טאבו באינטרנט?

ניתן להזמין העתק מנסח טאבו באמצעות האתרים הבאים (שימת ליבכם לעובדה כי משרד המשפטים שוקד בימים אלו על שינוי שיטת העבודה ועל כן ייתכנו שיבושים בהזמנת הנסחים דרך גופים מסוימים):

הזמנת נסח טאבו חתום

חשוב להדגיש כי תמורת תוספת תשלום, ניתן לקבל (פיזית או במשלוח) את הנסח המבוקש כשהוא חתום ומאושר על ידי פקיד לשכת רישום המקרקעין, ובכך הנסח יכול שיהא קביל בהליך משפטי כראיה חותכת לאמיתות תוכנה.

"מחיר הוא מה שאתה משלם. ערך הוא מה שאתה מקבל" – וורן באפט

אנא השאר פרטיך בטופס המקוון שבאתר ואפשר לפורטל דין-נט לאתר עבורך עורך דין מהשורה הראשונה ובאזור מגוריך המתמחה בתחום המקרקעין / נדל"ן – השימוש באתר ניתן בחינם וללא כל התחייבותבהצלחה!!

* שימת ליבכם לעובדה כי הכתוב לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או ייעוץ מקצועי – אלא בגדר המלצה בלבד – והסתמכות עליו הינה באחריות המשתמש בלבד.

מוזמנים לפנות בכל שאלה