טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

תיקון צוואה

תיקון צוואה הינו הליך קריטי המאפשר לכם לתקן צוואות שנפלו בהן טעויות. צוואה הינה מסמך משפטי מחייב בו מורה אדם כיצד יחולק רכושו לאחר מותו. בכך, יוצר המוריש הסדר השונה מזה הקבוע בחוק הירושה למצבים בהם הנפטר לא הותיר צוואה. כאשר נופלת טעות בצוואה, ניתן לתקן את הטעות באמצעות המנגנונים המשפטיים ולמנוע מצב בו בשל טעות יורש מפסיד את חלקו.

אילו טעויות נפוצות בצוואות?

טעות בצוואה הינה מצב משפטי, בו הוראה מהוראות הצוואה נכתבה בעקבות טעות. ניתן למצוא בצוואות שני סוגים נפוצים של טעויות – טעות עובדתית בצוואה וטעות סופר בצוואה. זאת, מלבד הטעיה והשפעה בלתי הוגנת אשר גם הן מעין טעויות בצוואה אך החוק בוחן אותן באופן שונה מאשר טעויות בצוואה.

 

טעות עובדתית בצוואה

טעות עובדתית בצוואה הינה טעות הנובעת מחוסר ידיעה עובדתית מצד כותב הצוואה. הטעות העובדתית תהיה טעות אשר הוליכה את כותב הצוואה שולל וגרמה לו לכתוב הוראה אשר לו ידע את מצב העניינים לאשורו, לא היה כותב אותה.

כך, ייתכן למשל מצב בו המנוח סבר כי פלוני בנו הינו עשיר מופלג. אשר על כן, החליט המנוח שלא להוריש לפלוני דבר והוא כתב "הואיל ופלוני בני הינו עשיר מכל אחיו אין לו צורך בירושה ולא אוריש לו דבר". למפרע, התברר כי פלוני הינו עני ואינו עשיר כלל וכלל. מסתבר כי המוריש טעה טעות שבעובדה בעת כתיבת הצוואה מה שמצריך ביצוע של תיקון צוואה.

לחלופין, ייתכן כי אותו מנוח ציווה להוריש את כל הכסף לביתו הרווקה אשר גרה בארצות הברית כדי שהיא תוכל למצוא שם חתן. בפועל, מסתבר כי עוד לפני כתיבת הצוואה הבת מצאה חתן ונישאה בארצות הברית. גם כאן, המנוח טעה בעובדה ומכיוון שכך הורה הוראה שגויה בצוואתו. היורשים האחרים אשר נפגעו מההחלטה השגויה, יוכלו להגיש בקשה לתיקון צוואה.

 

טעות סופר בצוואה

טעות סופר בצוואה הינה טעות פשוטה יותר מטעות עובדתית בצוואה. טעות סופר הינה טעות בכתיבת פרט טכני בצוואה, דוגמת טעות באחת מתעודות הזהות של היורשים, טעות בכתיבת השם שלהם או כל טעות אחרת מסוג זה אשר ניתן לאמת אותה באמצעות הצגת מסמך רשמי.

טענה כי הושמטה מילה מהצוואה הינה מסובכת יותר וייתכן כי היא תחסה תחת דיני ההשלמה בצוואות ולא תחת דיני טעויות הסופרים. כך גם אם הטעות היא בכתיבת מילה מסוימת בגוף הצוואה עצמה. אם, למשל, המוריש כתב כי הוא מוריש מאה אלף שקלים לבנו במקום מאה אלף שקלים לבנו, כלל לא ברור כי מדובר בטעות סופר הניתנת לתיקון על ידי בקשה לתיקון טעות סופר בצוואה.

ייתכן שמנגנון התיקון יהיה מורכב יותר ויצטרך לעבור דרך בית המשפט. זאת, בניגוד לבקשה לתיקון טעות סופר בצוואה שיכולה להיות מתוקנת על ידי הרשם עצמו.

 

האם קיימת אפשרות לתיקון צוואה?

אם נפלה טעות בצוואה שיועדה לכם, אל תגידו נואש. החוק הישראלי יצר מנגנוני תיקון אשר מאפשרים לבצע תיקון צוואה באמצעות הגשת בקשה לתיקון צוואה. את הבקשה לתיקון צוואה יש להגיש לרשם לענייני ירושה. אם הרשם יסבור כי אכן מדובר בטעות סופר פשוטה הוא יבצע תיקון טעות סופר בצוואה בעצמו מבלי להעביר את הבקשה אל בית המשפט.

מנגד, במצבים בהם מתעוררות שאלות משפטיות באשר לביצוע תיקון צוואה זה, הרשם יעביר את הבקשה לתיקון צוואה אל בית המשפט אשר ידון בבקשה ויחליט האם להנפיק צו תיקון טעות סופר בצוואה, תיקון טעות עובדתית או כל טעות אחרת.

מנגנון התיקון, קבוע בסעיף  30 (ב) לחוק הירושה בו נכתב: 

" הוראת צוואה שנעשתה מחמת טעות — אם אפשר  בבירור מה היה המצווה מורה בצוואתו אילמלא הטעות, יתקן בית המשפט לפי זה את לקבוע דברי הצוואה; אם אי-אפשר לעשות כן — בטלה הוראת הצוואה. "

אם כן, החוק יוצר שני מנגנוני תיקון צוואה כאשר דן בית המשפט בבקשה לתיקון צוואה, בין אם מדובר בתיקון טעות סופר בצוואה ובין אם מדובר בתיקון טעות עובדתית. המנגנון הראשון הוא מנגנון התיקון בו בית המשפט יורה לקיים את הצוואה כפי שנתכוון המוריש. המנגנון השני הוא מנגנון הביטול בו ההוראה בטלה כאשר ברור כי נפלה טעות בצוואה אך לא ניתן לדעת למה התכוון המוריש.

 

בקשה לתיקון צו קיום צוואה

תוכלו להגיש בקשה לתיקון צוואה גם לאחר שכבר ניתן צו קיום צוואה. אלא שכעת, לא תגישו בקשה לתיקון צוואה אלא בקשה לתיקון קיום צוואה. בקשה לתיקון קיום צוואה תוגש אל הרשם לענייני ירושה, באופן פיזי או מקוון. לשם הגשת בקשה לתיקון צו ירושה יש לשלם אגרה, לרשום פרטים מזהם ולפרט אודות העילות לתיקון הצו. אל הבקשה לתיקון קיום צוואה יש לצרף תצהיר עו"ד צוואות וירושות שיאמת את פרטי הבקשה.

 

מול איזה עו"ד יש צורך לתקן את הצוואה?

יש לתקן צוואה אל מול עורך דין צוואות וירושות. עו"ד צוואות וירושות אשר מתמחה בתחום ידע כיצד להגיש באופן נכון את הבקשה, אילו ראיות להציג לבית משפט ובאיזה צעדים משפטיים יש לנקוט כדי שבקשת התיקון תתקבל בבית המשפט.

אנו בפורטל דין – נט מתמחים במציאת עורך דין המתאים בדיוק עבורכם בדיני מקרקעין, מסחר וצוואות וירושות. הצוות המקצועי והמסור שלנו ימצא עורך דין צוואות וירושות מהשורה הראשונה אשר ייצג אתכם בהליך מציאת עורך הדין ויבטיח לכם את הייצוג הטוב ביותר שתוכלו לקבל. 

חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות