טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

עו"ד משפחה

כמו כל תחום בעולם המשפט, גם דיני משפחה דורשים הבנה מיוחדת. עוד לפני שנדבר על ההליכים המשפטיים שבהם תצטרכו ליווי של עורך דין מהתחום הזה, חשוב קודם כל להגדיר מה התחומים שבהם הוא עוסק, וכמובן איך לבחור עורך דין שיעזור לכם לצאת מהליך משפטי בתחומי המשפחה כאשר ידכם על העליונה. אז כדי שלא תצטרכו לחפש במקומות אחרים, דין נט כאן כדי לספר לכם את כל מה שחשוב לדעת על עורך דין משפחה, מה כוללים ההליכים המשפטיים בתחום, ואיך נכון לפעול בהם.

 

תפקידו של עורך דין לענייני משפחה

את עולם המשפט ניתן לחלק לתחומים רבים, כאשר אחד התחומים הבולטים בו הוא דיני משפחה. ההכרה בחשיבותו של התחום הזה באה לידי ביטוי לא רק בכך שישנם עורכי דין שזהו תחום ההתמחות הבלעדי שלהם, אלא שגם בתוך בתי המשפט ישנה ערכאה מיוחדת שבה נידונים דיני משפחה. 

התחומים שנכללים תחת המטרייה של דיני משפחה בישראל הם נרחבים, וניתן למנות מתוכם את דיני הנישואין והגירושין, הורות, אפוטרופסות, ירושה, הסדרי רכוש שונים, אלימות בתוך המשפחה ועוד. כמובן שלכל תחום כזה יש תתי תחומים רבים, אולם באופן כללי אלו הענפים המרכזיים של דיני משפחה.

הליך גירושין

תחום מרכזי של דיני משפחה הוא גירושין. הליך הגירושין הוא הליך שבו בני זוג מעוניינים לפרק את הקשר ביניהם. פירוק של זוגיות מלווה בקושי רגשי עמוק, מה גם שבמקרים רבים הרקע לגירושין גם הוא סיפור מורכב בפני עצמו. עם זאת, האתגר הרגשי הוא אמנם דבר חשוב, אולם בתי המשפט לא עוסקים בו, אלא בצדדים המשפטיים שמעורבים בו.

מעמד וזכויות ההורים

הדבר הראשון שאותו יש לקבוע בהליך גירושין הוא את מעמד וזכויות ההורים. כל צד בהליך גירושין שבו יש ילדים הוא לא רק צד בגירושין אלא גם חלק ממי שאמורים להיות אחראים על הילדים בתקופה שלאחר הגירושין. בעוד שבתור בן זוג שמתגרש הרצון הוא לקבל כמה שיותר זכויות מבתי המשפט, דווקא בתור הורים ישנם מקרים שבהם המאבק הוא לקבל כמה שיותר אחריות על הילדים.

מזונות

הדבר הראשון שאותו יש לקבוע הוא שיעור המזונות אותם האב מחויב לשלם לאם ילדיו. לעניין המשמורת נגיע מיד, אולם חשוב להבין שהקושי הכלכלי בגידול ילדים הופך להיות גדול עוד יותר כאשר בני הזוג לא חיים יחדיו. ההוצאות נשארות אותן הוצאות אולם החלוקה נעשית פחות שוויונית. התפקיד של דמי המזונות מזעור הפגיעה ברמת החיים אליה הילדים התרגלו טרם הגירושין. 

הדיון המשפטי מתמקד בקביעת שיעור המזונות, כאשר הסכום הסופי הוא נגזרת של הכנסות בני הזוג, מספר הילדים והצרכים השונים שהם זקוקים להם. עורך דין משפחה יוכל לעזור לכם לקבל מזונות בשיעור גבוה ככל שניתן, או לחילופין למזער את החיוב שבית המשפט יטיל עליכם בתור אבות. חשוב לזכור שבקביעת דמי מזונות ישנם נתונים אובייקטיבים שמהם בית המשפט לא מתעלם.

הסדרי ראיה

נקודה נוספת שאותה בית המשפט קובע הוא הסדרי ראיה של הילדים. באופן כללי, הליך גירושין שבו יש ילדים הוא תמיד מורכב יותר בשל העובדה שדמי מוזנות והסדרי ראיה צריכים תמיד להיקבע בבית משפט. בהסדרי ראיה בית המשפט משקלל מספר נתונים כמו דעתם של הילדים, טובתם, המסוגלות של בני הזוג לגדל אותם כל אחד בנפרד וכיו"ב. 

לסטטוס של ההורים ישנה השלכה רבה על הסדרי הראיה אותם הם יקבלו. במשמורת משותפת כל אחד מההורים נמצא עם הילדים בערך מחצית עם הזמן. ישנן הטיות לכאן ולכאן, אולם באופן כללי משמורת משותפת היא החלוקה השוויונית ביותר שקיימת. בהקשר הזה התפקיד של עו"ד לענייני משפחה הוא לעזור לבן הזוג לקבל את הסדרי הראיה בהם הוא חפץ.

זכויות הילד

חשוב לציין שבהליכי גירושין שבהם יש לבני הזוג ילדים טובת הילד היא עניין שנמצא בראש סדר העדיפויות של בית המשפט. כל פסיקה של בית המשפט צריכה לקחת בחשבון את העניין הזה, ולכן חשוב שבמידה ואתם מנסים לשכנע את בית המשפט להעניק לכם הטבה מסוימת, תסבירו לו מדוע הדרישה שלכם עולה בקנה אחד עם טובתו של הילד.

עורך דין לענייני משפחה אמור למצוא את נקודות ההשקה בין הרצונות שלכם לבין טובת הילדים, וכך לקרב את דעתו של המשפט לדעתכם. כמובן, זכרו שבצד השני עומד הורה נוסף של הילדים, ובית המשפט גם יתחשב בדעתו שלו, אך בכל מקרה עליכם לעשות כל שביכולתכם כדי להבהיר לבית המשפט את העמדה שלכם בצורה הטובה ביותר. 

הסכמי ממון

אחד הכללים החשובים ביותר בכל דיון משפטי הוא שלעולם אין לדעת כיצד ההליך יסתיים. גם מי שבטוח שהוא הולך לצאת מבית המשפט כאשר ידו על העליונה, עלול להיות מופתע כאשר במהלך ההליך השופטים יחשפו צדדים שהוא לא חשב עליהם. בכל הנוגע לחלוקת רכוש הדבר הזה נכון שבעתיים, ובמקרים רבים יש מי שמעוניינים למנוע מבעוד מועד את האפשרות הזו.

נישואין כוללים בדרך כלל גם איחוד של הרכוש המשותף, ודווקא אז כדאי גם לקחת בחשבון את האפשרות שנצטרך לחלוק את הרכוש הזה ביום מן הימים. עורך דין לענייני משפחה יוכל לעזור לכם לנסח הסכם ברור, שימנע מריבה או סכסוך במקרה של חלוקת הרכוש. כמובן, המצב הטוב ביותר הוא זה שבו לא תצטרכו את ההסכם הזה, אך תמיד טוב שהוא יהיה קיים.

ייפוי כוח מתמשך

במצבים מסוימים בחיים היחידים שעליהם נוכל לסמוך אלו בני המשפחה. בין אם מדובר על הורים מבוגרים, טיפול בילדים בעלי מוגבלויות או מסירת אחריות מסוימת בין בני הזוג, דברים שנראים לנו מובנים מאליהם דורשים ייפוי כוח משפטי. ייפוי הכוח הזה יבטיח לכם שבעת הצורך תוכלו לקבל את ההחלטות עבור הצד השני בלי שיהיה מי שיוכל לערער על כך, לאור התוקף המשפטי של ייפוי הכוח. 

כדי שלייפוי כוח יהיה תוקף גם בבית משפט הוא צריך להיות מנוסח וחתום על ידי עורך דין. עורך דין לענייני משפחה מחזיק בדרך כלל בשלל הסכמים כאלו, ותוכלו לבצע אצלו את ההליך בצורה מהירה, וכך לדעת שבמקרה הצורך יהיה מי שיוכל לקבל החלטות בשבילכם. 

גישור או הסכמי טיעון

אחד הדברים שמייחדים את דיני המשפחה על פני דינים אחרים הוא שמדובר על דיונים שהם שני הצדדים מכירים אחד את השני לא בגלל הדיון המשפטי ביניהם. בין אם מדובר על סכסוך ירושה, ריב על דמי מזונות או כל דיון אחר בדיני משפחה, יש לשני הצדדים אינטרס לשמור על מערכת יחסים תקינה גם בתום הדיון, לאור הקשר שיש ביניהם, קשר שאמור להיות גם מחוץ לכותלי בית המשפט. 

זו הסיבה שאנחנו ממליצים לכם לבחון גישות אחרות לפתרון סכסוכים בתחום כמו גישור או חתימה על הסכם טיעון. בהליך כזה תוכלו לוודא שהנקודות שחשובות לכם לא נפגעות, ושאתם מצליחים להשיג את מה שבאמת חשוב לכם. בנוסף, תוכלו לשמור על מערכת היחסים שלכם עם הצד שכנגד, בלי להסתכן שהכרעת הדין תפגע בקשר הזה. 

 
חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות