טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

עו"ד מסחרי

משפט מסחרי נוגע להיבטים המשפטיים של קשרים עסקיים בין חברות או עסקים ובין יחידים. התחום המסחרי כורך בתוכו התייחסות לניסוח חוזים המסדירים התקשרות בין צדדים, להיבט החבות במס אשר נגזרת מאופייה של העסקה, התייחסות לבעלויות בקניין רוחני דוגמת פטנטים, ולצידן סוגיות מתחום ניירות הערך ודיני החברות. עו"ד מסחרי הוא הגורם המשקלל את מגוון הסוגיות ומלווה את העסקים במהלך פעילותם.   

מה תפקידו של עורך דין מסחרי

עולם המסחר מבוסס על רצון השחקנים שבו להשיא רווחים באופן רציף ומתפתח. דרך השאת הרווחים היא בהתקשרויות עסקיות, בפיתוח מוצרים חדשניים ובניהול נכון של נכסים. הדרך העסקית רצופה בכריתת הסכמים בין בית העסק לסביבתו. כך במסגרת התקשרות עם ספקים, התקשרות עם לקוחות או שיתופי פעולה בתחום השיווק או הפיתוח. תפקידו של עו"ד מסחרי, הוא לפקח על כל פעולה של החברה או העסק, על מנת למצות ממנה את ההזדמנויות והסכנות המשפטיות. כך, פועלת החברה ממקום מודע ולאחר בחינת מכלול התרחישים שעשויים לנבוע מכל התקשרות. פעילותו של עורך דין מסחרי היא המפתח למיצוי מלא של ההתנהלות העסקית של החברה.  

מתי צריכים לפנות לעו"ד מסחרי?

הצורך בליווי על ידי עורך דין מסחרי הוא כבר בשלב הקמת העסק או החברה. ככל שמדובר בחברה עסקית, עורך דין מסחרי יכול לספק מספר נקודות מבט בכל הנוגע לסוג ההתאגדות הרצוי. באפשרות גוף עסקי לפעול כעוסק מורשה, חברה בע"מ שהיא פרטית וחברה ציבורית אשר מניותיה נסחרות בבורסה. עו"ד יספק ללקוחו מידע על החסרונות והיתרונות בכל דרך התאגדות. בהמשך, בכל הנוגע לניהולה הפנימי של החברה, יש צורך בשירותיו של עורך דין מסחרי לטובת הליכי רישום החברה מול הרשויות, שרטוט יחסי הכוחות בין בעלי החברה ויצירת מנגנונים לחלוקת רווחים. בכל הנוגע לניהולה החיצוני, מייצג עורך דין מסחרי את החברה בהתקשרויות חוזיות על ידי ניסוח חוזים ובמקרים של מחלוקת גם בהגשת תביעות כספיות לבית המשפט.  

אילו מקרים נחשבים באחריות של עו"ד מסחרי?

עו"ד מסחרי חולש על מגוון תחומים הנוגעים להתנהלותה של חברה. לכל חברה מאפיינים שונים וצרכים שונים, ועורך דין מסחרי בעל ניסיון וידע יודע לספק מענה לכל סוגיה בתחום של משפט מסחרי המובאת לפתחו. יחד עם זאת, ניתן למנות מספר ענפים בהם יש צורך מובהק בשירותיו של עורך דין מסחרי:

מכרזים

עולם המכרזים דורש ליווי של עורך דין מסחרי במספר שלבים. השלב הראשון הוא בשלב הגשת הצעה במסגרת מכרז מצד החברה. על עורך דין מסחרי לוודא כי הבקשה עומדת בתנאי המכרז, ובמידת הצורך לטייב אותה על מנת שתתאים לצרכים של הגורם שפרסם את המכרז. השלב השני הוא שלב פרסום הזוכה במכרז. בחינת אופן התנהלות המכרז על ידי גורם משפטי מוסמך ומנוסה, עשויה לגלות כי בהליך המכרז נפלו פגמים המחייבים את פסילת תוצאותיו. הייצוג במקרה כזה כולל הגשת עתירה לבית המשפט כנגד החלטת הרשות ובמקרים מסוים גם ניהול הליכים בפני בית המשפט העליון.  

רכישות ומיזוגים

מקרה נפוץ נוסף שבו נדרשת מעורבות של עו"ד מסחרי, הוא של מיזוגים ורכישות בין חברות. לא אחת קורה כי שתי חברות בעלות תחומי פעילות זהין או משלימים מעוניינות להתאחד על מנת למקסם את רווחיהן, וחיבור בין שתי ישויות משפטיות אלו דורש יצירת מתווה משפטי כולל שלא יותר אף סוגיה או תרחיש ללא פתרון. תחום הרכישות והמיזוגים כולל בתוכו מאפיינים מתחום דיני חוזים אשר הינו רכיב דומיננטי בעבודת עורך דין מסחרי, והצורך בגורם מייצג בעל רמה מקצועית גבוהה מתחדד שבעתיים שעה שמדובר בעסקאות בשווי מיליוני שקלים.  

ייצוג חברות

חברות צריכות ייצוג של עורך דין מסחרי במגוון צמתים במהלך פעילותם. לעיתים הייצוג של החברה יהיה מול בעלי המניות שלה, לעיתים מול רשויות המדינה ולעיתים מול חברות אחרות. הייצוג של חברות ושל עסקים דורש ניסיון וידע מקצועי רחב, היות שהוא מערב מגוון הוראות חוק, לאור היותה של חברה יישות משפטית מורכבת.  

קניין רוחני

תחום הקניין הרוחני ניתן לחלוקה למספר סוגי קניין. האחד הוא פטנטים, מודל הגנה משפטי על חידוש במגוון תחומים. רישום הפטנט והגנה עליו בפני הפרה היא בתחום מומחיותו של עורך דין מסחרי. לצד הפטנט, ראוי לציין את סימן המסחר. תפקידו של עו"ד מסחרי הוא לוודא כי הסימן עצמו של החברה יזכה להגנה משפטית וזאת על מנת למנוע שימוש בו ובמוניטין אותו הוא מגלם, בידיהם של גורמים אחרים. הפרת סימן מסחר עשויה לפגום ברווחי החברה בעלת הסימן ורצוי כי במקרים מעין אלו, תיוצג החברה על ידי עורך דין מסחרי מקצועי.  

עסקאות בינלאומיות

העולם הופך לקטן ונגיש משנה לשנה, והקלות שביצירת קשרים מרחוק מניבה מגוון הזדמנויות עסקיות בינלאומיות עבור חברות או עסקים בישראל, כאשר לכל הזדמנות נלווה הליך של טיפול בכל סוגיה מרגע המו"מ ועד להוצאת העסקה אל הפועל. תפקידו של עורך דין מסחרי בעסקאות בינלאומיות הוא קריטי היות שהוא נדרש לשלוט במערכת דינים בינלאומית, במשמעויות מיסוי של עסקאות מעין אלו ויצירת מנגנוני גישור ובוררות במקרה של הפרה.  

מהו משפט מסחרי?

משפט מסחרי הוא ענף משפטי שמסדיר את אופן התנהלות החברות והארגונים העסקיים ונפרש על מערכות דינים פנימיות ובינלאומיות. אחד מתתי התחומים המהותיים בו הוא תחום דיני החברות. החברה היא יישות משפטית ייחודית, היות שהיא מאפשרת לבעליה להתנהל אך ורק למטרת השאת רווחים באופן שיוצר הפרדה בין הונם הפרטי של בעלי החברה לבין הונה של החברה. ההזדמנויות הגלומות במודל זה יוצרות גם סכנות עבור החברה עצמה, עבור לקוחותיה ועבור חברות אחרות המתקשרות עמה. מסיבה זו, יש צורך בשירותיו של עורך דין מסחרי, אותו ניתן לאתר באתר של פורטל דין נט, אשר בקיא במנגנוני הרגולציה השונים, המגבלות החלות על התקשרויות של חברה בע"מ ועל מתן מענה באופן אפריורי לסוגיות בדיני חברות.  

איך בוחרים עו"ד שיתאים למקרה?

בחירת עורך דין מסחרי יכולה להיעשות בהתאם לתת התחום בו זקוקה החברה לסיוע. כך למשל, בנוגע לחברות היי טק, רצוי כי עורך הדין המייצג יהיה בקיא בדיני חוזים, רכישות ומיזוגים, במיצוי זכויות הנגזרות ממקרה של מכירת החברה לחברה אחרת בכל הנוגע לחלוקת מניות החברה ורווחי המכירה לעובדיה ומנהליה. ניתן לאתר עורך דין לנושאים אלו באתר של פורטל דין נט. כמו כן, במידה שהפעילות העסקית של החברה מצויה בתחום הפטנטים, מומלץ לאתר עורך דין מסחרי אשר בקיא בדרכי רישום פטנט, ושמירה עליו בכל הדרכים המשפטיות המאפשרות זאת. ניתן לאתר בפורטל דין נט, עורכי דין מסחריים המתמחים בתחום הפטנטים. משפט מסחרי מכיל מגוון תתי ענפים וניתן למצוא עורך דין מסחרי הרלוונטי לכל תת ענף.  

עו"ד מסחרי – רכיב בלתי נפרד מההצלחה העסקית

עו"ד מסחרי הוא גורם בעל חשיבות עצומה בהתקשרויות עסקיות מגוונות מול לקוחות בארץ ובעולם. ניהול עסקי ללא ליווי משפטי הולם עשוי לסכן את פוטנציאל הצלחת העסק. פורטל דין נט הוא המקום האידיאלי למציאת עורך דין מסחרי בעל ניסיון ורמה מקצועית גבוהה.
חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות