טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

ניהול עיזבון

שוקלים להגיש בקשה לניהול עיזבון?

מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום הצוואות והירושות של דין נט!

עורך דין מומחה בתחום הצוואות והירושות יבחן את המצב המשפטי וימליץ לכם האם יש צורך במינוי מנהל עיזבון, או האם להגיש בקשה לניהול עיזבון זמני או קבוע.

מלאו עוד היום את פרטיכם בטופס המקוון ואתר דין יקשר אחד מעורכי הדין המומחים בתחום אליכם 

במהירות וללא התחייבות!

 

ישנם מקרים בהם יש צורך לכנס את נכסי העיזבון, לשלם חובות של העיזבון, לשמר ולתחזק את העיזבון עד למועד חלוקתו בין היורשים. מנהל העיזבון ממונה מטעם האפוטרופוס הכללי ותפקידו לדאוג לעיזבון ולהיות אחראי על העיזבון עבור כל היורשים. כחלק בלתי נפרד מניהול העיזבון דיני ירושה ועיזבון מחייבים את מנהל העיזבון להגיש פרטה ודוחות אודות מעשיו ואודות מצב העיזבון לאפוטרופוס הכללי.

מנהל עיזבון לא ימונה רק לחלק מן העיזבון אלא לכל העיזבון.

 

המקרים בהם נדרש ניהול עיזבון

המקרים בהם יש צורך למנות מנהל עיזבון הינם: מקרים בהם המנוח הותיר אחריו צוואה במסגרתה הוא מבקש למנות מנהל עיזבון לצורך ניהול עזבונו, מקרים בהם יש חילוקי דעות בין היורשים, במקרים בהם לא ניתן למצוא חלק מהיורשים שהינם "נעלמים" וכדומה.

ימונה למנהל עיזבון: כל מי שציווה עליו המוריש להתמנות כמנהל עיזבון במסגרת צוואתו או כל אדם אחר שכל היורשים מסכימים על מיניו למנהל עיזבון. ישנם מקרים של הגשת בקשות למינוי מנהל עיזבון זמני ללא הסכמת כל היורשים, במקרים אלה הבקשות יוגשו לבית המשפט לענייני משפחה.

 

הפרוצדורה למינוי מנהל עיזבון

כל יורש רשאי להגיש בקשה למינוי מנהל עיזבון המנוח על מנת לשמר את מצב נכסי העיזבון עד למועד חלוקת העיזבון, בקשה למינוי מנהל עיזבון תוגש קודם בפני הרשם לענייני ירושה במקרים בהם הבקשה לניהול העיזבון מוגשת בהסכמת כל היורשים. בקשות אשר מוגשות ללא הסכמת כל היורשים יוגשו ישירות לבית המשפט לענייני משפחה באזור מגורי המנוח.

38.jpg (430×287)

הגשת בקשה בהסכמת היורשים

בקשה לניהול מנהל עיזבון תוגש על גבי טופס בקשה המצוי באתר של האפוטרופוס הכללי-טפסים, על הבקשה להיות חתומה על ידי כל היורשים המסכימים לעצם הבקשה ועל ידי האדם המוצע להיות מנהל העיזבון. בנוסף לבקשה יצורף תצהיר הכולל את כל הנימוקים במסגרתם מוגשת הבקשה למינוי מנהל עיזבון, על מנת להגיש את הבקשה על המבקש לשלם אגרת בקשה למינוי מנהל עיזבון.

 

ההבדל בין מנהל עיזבון קבוע לזמני 

ניתן למנות מנהל עיזבון קבוע או מנהל עיזבון זמני על נכסי העיזבון, חוק הירושה קובע כי במקרים שבהם לא נקבע מפורשת תקופת ניהול העיזבון מנהל עיזבון קבוע ימונה לשנתיים החל מרגע מיניו, ואילו מנהל עיזבון זמני ימונה לתקופה של חצי שנה מרגע מיניו. חוק הירושה מגדיר כי סמכויותיו של מנהל עיזבון קבוע הינן רחבות יותר לעומת מנהל עיזבון זמני, לדוגמא: מנהל עיזבון זמני איננו רשאי לחלק את העיזבון.

 

עורך דין לניהול עיזבון

אם אתם שוקלים להגיש בקשה לניהול עיזבון, מומלץ להיוועץ בעורך דין העוסק בירושות וצוואות. עורך הדין ייתן מענה לכל שאלותיכם יבחן את המצב המשפטי וימליץ לכם האם להגיש בקשה למינוי מנהל עיזבון קבוע או זמני או שבכלל אין צורך במינוי מנהל עיזבון.

חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות