טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

תביעות נזיקין

תביעות בגין פקודת הנזיקין

פקודת הנזיקין מפרטת את כל סוגי העוולות הנזיקיות, עוולה נזיקית הינה התנהגות בגינה ניתן לתבוע פיצוי בגין הנזק שנגרם לאדם בשל התנהגות רשלנית של המזיק. פקודת הנזיקין מחלקת את עוולות הנזיקין שני סוג עוולות: עוולת מסגרת ועוולה ספציפית. כאשר תובע מגיש תביעת נזיקין כנגד מזיק על התובע להוכיח כי: הנזק הנתבע עומד בכללי העוולות כמפורט בפקודת הנזיקין.

 

עוולת מסגרת

עוולת המסגרת קובעת כללים לבחינת מקרה נזיקין והכרעה האם המקרה הינו עוולה נזיקית בגינה יש להורות על שיפוי הניזוק. עוולות המסגרת כוללות את: עוולת הרשלנות ועוולת הפרת חובה חקוקה.

 

עוולות ספציפיות

מדובר בעוולות הקובעות באופן מפורש כי התנהגות מסוימת תחשב התנהגות המקימה אחריות נזיקית בגינה הניזוק זכאי לשיפוי, להלן רשימת עוולות המסגרת: תקיפה, כליאה, הסגת גבול, היזק על ידי-כלב, מטרד, שליחת יד, הטעיה, נגישה וגרם הפרת חוזה.

 

107.jpg (430×286)

קביעת אחריות נזיקית

אחריות נזיקית תיקבע כנגד מזיק במידה והניזוק הוכיח שני תנאים עיקריים:

  • הוכחת קיומו של נזק מוכח, נזקים לרוב יהיו מוכחים באמצעות בדיקות רפואיות או חוות דעת רפואיות וכדומה.
  • הוכחת קשר סיבתי בין המעשה הנזיקי לבין הנזק שנגרם לניזוק, בבואו של התובע להגיש תביעה נזיקית על התובע לאסוף ולהציג כמה שיותר: ראיות, חומר, תמונות, מסמכים, אישורים רפואיים, עדויות וכדומה. ככל שיש בתיק התביעה כמה שיותר ראיות ומסמכים התובע יוכל להוכיח את תביעת הנזיקין כנגד המזיק.

 

מאזן הסתברות

בניגוד לחוק הפלילי, לפי פקודת הנזיקין על התובע להוכיח בפני בית המשפט לפחות 51% מכתב תביעתו. במידה והתובע הצליח להוכיח התקיימות של 51% מכתב תביעתו בית המשפט יקבל את מלוא כתב התביעה של התובע, במידה והתובע לא יעמוד בנטל השכנוע ולא יצליח להוכיח לפחות 51% מכתב תביעתו תידחה התביעה והוא לא יהיה זכאי לשום פיצוי.

למרות מאזן ההסתברויות בשנים האחרונות החלה מגמה בבתי המשפט במקרים מסוימים לפסוק פיצויים לטובת התובע גם אם התובע לא עמד בנטל השכנוע של מאזן ההסתברויות, גם אם לא הצליח התובע להוכיח -51% מכתב תביעתו. במקרים אלה על התובע לשכנע את בתי המשפט כי אכן התקיימה רשלנות אשר גרמה לתובע את הנזק הנטען.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בהגשת תביעות נזיקין באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות