טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

צוואה בכתב יד

אחת הדרכים לערוך צוואה בישראל היא באמצעות כתיבת הצוואה בכתב ידו של המצווה. צוואה שכזו נקראת צוואה בכתב יד. החוק מציב מספר דרישות מינימליות לצוואה שכזו, מבחינת הצורה והתוכן. חשוב לדעת כי צוואה בכתב יד עלולה לגרום לתקלות וקיים חשש כי יפלו בה פגמים, באופן משמעותי יותר מצוואה שנערכה בפני רשות. על כל פנים, לצוואה שכזו יתרונות ולעיתים היא כדאית.

 

מהי צוואה בכתב יד?

בישראל קיימות מספר דרכים בהן ניתן לכתוב צוואה. אחת מהן היא צוואה בכתב יד. בשונה משאר הצוואות, צוואה בכתב יד ניתן לכתוב אף ללא עדים וללא עורך דין. זאת, כאשר עומדים בכללים אשר קבע החוק לכתיבת צוואות בכתב ידו של המצווה.

סעיף 19 לחוק הירושה, קובע שלושה כללים לכתיבת צוואה בכתב יד על ידי המצווה:

" צוואה בכתב יד תיכתב כולה ביד המצווה, תישא תאריך כתוב בידו ותיחתם בידו "

שלושת הכללים המחייבים במסגרת כתיבת צוואה בכתב יד, ברורים מתוך הסעיף. ראשית, על המצווה לכתוב את הצוואה כולה בכתב ידו. אם אפילו אות אחת בצוואה נכתבה על ידי אחר, הרי שהצוואה תיפסל. לשם עריכת צוואה בכתב יד באופן חוקי, על הצוואה להיכתב כולה, לחלוטין, בכתב ידו של המצווה.

שנית, הצוואה הכתובה בכתב ידו של המצווה צריכה לכלול את תאריך כתיבתה. המצווה יציין באיזה תאריך נכתבה הצוואה והדבר יהווה ראיה באשר למועד כתיבת הצוואה. לבסוף, על המצווה להוסיף את חתימתו, גם היא כמובן בכתב ידו, אל הצוואה. חשוב לדעת כי אין משמעות באשר למיקום החתימה על נייר הצוואה.

אם כן, ככל שתהיתם איך כותבים צוואה בכתב יד התשובה היא כי יש לכתוב אותה בכתב ידו של המצווה, לציין תאריך ולחתום עליה. זוהי התשובה לשאלה איך כותבים צוואה בכתב יד.

 

מתי נתקלים בצוואה בכתב יד?

בעידן דיגיטלי כמו שלנו, התהייה מתי נתקלים בצוואות שנכתבו בכתב יד הינה תהיה לגיטימית בהחלט. תופתעו לדעת כי עריכת צוואה בכתב יד נפוצה למדי גם בימינו אנו. זאת, מאחר שצוואה בכתב יד לא מצריכה נוכחות עורך דין ויכולה להיערך בכל שלב. אשר על כן, מצווים רבים מעדיפים לבצע עריכת צוואה בכתב יד שכזו שלא תכלול השפעות חיצוניות ונוכחיות זרות.

 

פגמים נפוצים בצוואה בכתב יד

כזכור, צוואה הנכתבת בכתב ידו של המצווה יכולה להיות צוואה בכתב יד ללא עדים או עורך דין. היעדר הנוכחות של גורם מוסמך במסגרת צוואה בכתב מסוג זה, מובילה, לא אחת, לטעויות ולפגמים בצוואה.

כאשר הפגם נוגע לאחד משלושת מרכיבי הצוואה הידנית – כתב ידו של המצווה, התאריך והחתימה, סעיף 25 לחוק הירושה קובע כי רק פגם בכתב ידו של המצווה הוא פגם מהותי. באשר לתאריך ולחתימה, ככל ששוכנע בית המשפט כי הצוואה משקפת נאמנה את רצונו של המצווה ניתן לקיימה, בכפוף להוצאת החלטה מנומקת תחת ידו של בית המשפט. כמובן כי לא בקלות ישתכנע בית המשפט כי זהו אכן רצונו של המצווה, על אף הפגם, ועל המבקש להוכיח זאת יהא להציג ראיות משמעותיות בפני בית המשפט.

כאשר הפגם נוגע לעניינים מהותיים יותר, יש לבחון אם הפגם נופל לאחת מעילות ההתנגדות לצוואה. ייתכן, למשל, כי מאחר שזוהי צוואה בכתב יד ללא עדים וללא עורך דין הצוואה תיחשב לצוואה סתומה שכן הוראותיה לא יהיו ברורות דיין ולא ניתן יהיה להסיק מהן את רצון המצווה. במקרים אלו, תוגש התנגדות לצוואה על ידי המתנגד, הצוואה תועבר לבחינת בית המשפט ובית המשפט יחליט האם לבטל את הצוואה.

 

היתרונות בצוואה בכתב יד

כפי שכבר יכולתם להסיק, ישנם יתרונות לכתיבת צוואה בכתב יד. היתרון המשמעותי הוא שמדובר בעריכת צוואה בכתב יד ללא עדים או נציגות משפטית. מנגד צוואה בכתב רגילה מחייבת עדות או נציגות משפטית.

המצווה יוכל לשבת בביתו וברגע עמוק של כנות לכתוב את צוואתו כפי שהוא מעוניין בה. עם זאת, חשוב לעשות זאת בשום שכל ובמחשבה שכן צוואה שכזו עלולה להוביל לטעויות ולהתפרש שלא על פי כוונת המצווה, ככל שהוראותיו לא יהיו ברורות דיין.

 

איך ניתן לבטל צוואה בכתב יד?

ניתן לבטל צוואה שנכתבה בכתב יד כשם שמבטלים כל צוואה, בהתאם להוראות סעיף 36 לחוק הירושה. החוק מאפשר למצווה לבטל את צוואתו בכל רגע, על ידי הכרזה על ביטולה או באמצעות השמדתה. ככל שהמצווה מסר את הצוואה לרשם לפי סעיף 21, הוא יוכל לבקש אותה ממנו ולבטלה. ניתן גם לבטל צוואה קיימת באמצעות כתיבת צוואה חדשה.

מעוניינים בייעוץ משפטי באשר לצוואה בכתב יד? סבורים כי יש לבטל צוואה שנכתבה בכתב יד המשפיעה על הירושה שלכם? עליכם לשכור את שירותיו של עורך דין צוואות וירושות. אנו בפורטל דין – נט מתמחים במציאת עורכי דין בשלל תחומים אזרחיים ובהתאמת עורך הדין ללקוח. דרך פורטל דין – נט תוכלו למצוא עורך דין צוואות וירושות אשר יעניק לכם את הייצוג הטוב ביותר עבורכם ויסייע לכם בכל פעולה משפטית אשר תזדקקו לה ביחס לצוואות אלו.

חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות