צוואות בכתב יד

מדובר במסמך אשר נכתב בכתב ידו של המצווה, המסמך נחתם בכתב ידו של המצווה ועליו מצוין התאריך בכתב ידו של המצווה. מדובר במסמך שברוב המקרים המצווה מנסח בעצמו ללא הסתייעות בעו"ד, דבר אשר גורם לרוב לפגמים ושגיאות אשר עלולות להוביל לפסילת הצוואה מעיקרה ו/או לתוצאה שונה מכוונת המצווה.

צוואות בעדים

בהתאם לסעיף 20 לחוק הירושה, מדובר במסמך אשר עליו חותמים שני עדים, המאשרים כי נותן הצוואה הביע את רצונו החופשי ללא לחץ וכפייה. לרוב צוואה כזאת נערכת במשרד עורכי דין. מדובר בדרך השכיחה והמקובלת ביותר בישראל. יש לזכור כי צוואה מסוג זה, גם אם היא מנוסחת ע"י עו"ד, עדיין לא בטוח שתהא תקפה. במקרה זה התערבות עו"ד מספקת רמת ביטחון גבוהה יותר למצווה, שעשה כל שביכולתו ליתן צוואה תקפה.

צוואות בפני רשות

בהתאם לסעיף 22 לחוק הירושה, מדובר בצוואה המאפשרת למצווה לחתום בפני גורמים משפטיים המכונים: "רשות". לרוב מדובר בצוואה נוטריונית, או צוואה שנחתמת בפני שופט או רשם. במקרים כאלה מצורף לצוואה פרוטוקול עליו חתום השופט או הרשם. מדובר במקרים קיצוניים וחריגים.

סוגי צוואות

צוואות בעל פה

החוק יכיר בצוואה שנערכה בעל פה רק במקרים חריגים. מדובר במקרים בהם המצווה מצוי בזמן מתן הצוואה על ערש דווי: "מול המוות". במקרים כאלה מקריא המצווה את צוואתו בפני שני עדים הדוברים את שפת המצווה. העדים יתעדו את הצוואה בזיכרון דברים, ויפקידו אותה אצל הרשם לענייני ירושה, במועד הסמוך ביותר לאחר שהמצווה הקריא את הצוואה.

חשוב לזכור, לא משנה באיזו דרך המנוח השאיר את צוואתו האחרונה. בית משפט יצווה לקיים את הצוואה, רק במקרים בהם המצווה הקפיד לעמוד בכל התנאים והרכיבים היסודיים אשר קבועים בחוק, לצורך עריכת צוואה כשרה ותקפה. על השופט להיות בטוח כי אין ספקות ברצון המצווה.

ישנם פגמים שביהמ"ש יוכל לתקן, וישנם פגמים אשר ביהמ"ש לא יוכל לתקן. יש להדגיש כי צורניות הצוואה לא היא הסיבה אשר עלולה להוביל לביטולה של צוואה. הדגש הינו על רכיבי יסודות הצוואה אשר התקיימו בה.

לכל שאלה ופעולה, תתייעצו עם עורך דין אשר בקיא בתחום. עו"ד מכיר את הדרישות, והיסודות החשובים והמכריעים אשר על הצוואה להכיל. באמצעות פורטל עורכי הדין דין-נט תוכלו לקבל המלצות על מיטב עו"ד העוסקים בסוגי צוואות שונות, אשר ישמחו לחזור אליכם תוך זמן קצר. כל שעליכם לעשות, למלא את הטופס ההתקשרות המקוון ועו"ד ייצור אתכם קשר.

 

 

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה