טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

טופס 4

כל תהליך בנייה של מבני מגורים דורש קבלת טופס 4 כאחד מהאישורים הסופיים לקראת סיום הבנייה. טופס 4 מהווה אישור אכלוס ובלעדיו אין הרשאה להיכנס להתגורר במקום או לחבר את המבנה לתשתיות חשמל, מים וטלפון. קבלת טופס 4 משקפת כי המבנה נבדק והוא בטיחותי לשימוש עבור המטרה לשמה הוקם.

במאמר הבא נציג את התהליך לקבלת טופס 4, למי פונים לצורך קבלת האישור ובאיזה שלב ובנוסף, נדון האם ניתן לגור במבנה ללא טופס 4. טופס 4 מה זה? כל מה שחשוב לכם לדעת.

 

מה זה טופס 4?

שואלים את עצמכם טופס 4 מה זה? תהליך בנייה של בית חדש כרוך בירוקרטיה רבה ובהשגת אישורים מאישורים שונים. קבלת טופס 4 מהווה את הישורת האחרונה בתהליך הבניה כאישור כמעט סופי עבור שימוש במבנה.

טופס 4 אישור אכלוס הוא אישור חשוב ביותר. הגשת הטפסים הנדרשים לצורך קבלת אישור אכלוס תתבצע על ידי בעל היתר הבניה. לאחר הגשת הטפסים לרשות המקומית לצורך קבלת טופס 4, ייבדק המבנה ביסודיות לצורך חיבורו לתשתיות השונות (חשמל, מים וטלפון).

 

מיהו בעל היתר הבנייה האחראי להגשת הבקשה? כאשר מדובר בבניין דירות, היזם או הקבלן הם בעלי ההיתר, לעומת זאת בעל ההיתר בבניית בית פרטי הינו בעל המקרקעין.

 

בבניין מגורים, על אף שתהליך הגשת הטפסים לצורך קבלת אישור אכלוס מוטל על הקבלן/יזם, מומלץ לבעלי הדירות לעקוב אחר התהליך מקרוב על מנת שלא לעכב את האכלוס במבנה.

 

לאחר שתיבדק רמת הכשירות של המבנה והחיבור לתשתיות השונות, יינתן טופס 4 על ידי מהנדס של הרשות המקומית.

 

מומלץ להכיר את דרישות טופס 4 כבר בתחילת הליך הבנייה על מנת לבצע את הבנייה בצורה התואמת את דרישות טופס 4 ובכך למנוע עיכובים מיותרים.

 

חשו בלדעת כי טופס 4 אישור אכלוס מהווה את אחד מהאישורים המכריעים בתהליך הבנייה והוא למעשה קובע מהו התאריך המדויק לסיום הבנייה בצורה רשמית. חשוב לדעת כי בכל מקרה בו יש חוסר הלימה בין תנאי היתר הבנייה למבנה שנבנה בפועל, לא יינתן טופס 4 עד לטיפול בבעיות שנוצרו.

 

נציין כי טופס 4 אינו אישור הקשור בהליכי שיפוץ. לעיתים יהיה צורך בהיתר בנייה עבור הליכי שיפוץ שונים.

 

מהם התנאים לקבלת טופס 4?

קבלת טופס 4 מחייבת את המבנה לעמוד בתנאים רבים ושונים. חשוב מאוד לפני הגשת הבקשה לוודא שכל התנאים חלים על המבנה, זאת על מנת שהרשות המקומית לא תעכב את הבקשה עד להסדרת החלקים הדורשים שינוי לפי טופס 4. להלן תנאי קבלת טופס 4:

  • יש להציג אישור מהנדס על כך שמבנה זה ראוי לשימוש עבור מגורים וכן נעשו בו פעולות לייצוב וחיזוק בהתאם לחוק בנושא.
  • יש לבדוק שהמבנה באכן בנוי לפי דרישות היתר הבנייה במדויק.
  • יש להשיג אישור על ביצוע בדיקה לבירור תקינות שלד מבנה הבטון.
  • יש להנפיק תעודה המעידה על איטם מלא של המרחב המוגן מטעם מכון התקנים, תצהיר מהנדס בנידון ודו"ח מרחב מוגן.
  • יש להגיש אישור אדריכלי כי המבנה תואם את היתר הבנייה גם מבחינה אדריכלית ולא נעשה בו כל שינוי או תוספת.
  • בחלק מהמבנים יידרש אישור מכבי אש כי המבנה עומד בתקני הבטיחות הנדרשים מבחינת הגנה בכל מקרה של פריצת שריפה.
  • יש להשיג אישור מחברת הגז שמערכת הגז תקינה וראויה לשימוש.
  • יש להשיג אישור עבור פינוי מבנים זמניים שהוקמו לצורך הבנייה באתר הבנייה.
  • יש לוודא שמערכת האינסטלציה תקינה ומתאימה לתקן וכן יש להציג אישור קבלן בנושא.
  • יש להציג אישור מטעם מודד כי ביצע מדידה והמבנה נבנה במקומו על פי היתר הבנייה בהתאם לבדיקת מפלסים מקסימליים וסופיים של המבנה.

 

על בקשת טופס 4 יהיו חתומים: בעל ההיתר, עורך בקשת טופס 4 אישור אכלוס, המודד והאחראי לביקורת. מסמכי הבקשה יכילו את כל הסעיפים שנמנו לעיל.

 

מסמכים אלו יוגשו יחד כשהם מעידם על כשירות המבנה ועל התאמתו לתנאי היתר הבניה.

על מנת לקבל את אישור הוועדה נדרשת הוכחה לכל סעיף ובכל מקרה בו נחשף כי קיימת בדיקה שלא נערכה, ייאלץ קבלן הבנייה לבצע בדיקה זו גם במחיר של פירוק חלקים במבנה.

 

נמצאו ליקויים המונעים את קבלת טופס 4? במצב כזה יש לבדוק את אופי הליקויים עם איש מקצוע. במידה ואלו ליקויים מבניים הנובעים מהליך בניה בעייתי, לרוב הנדרש לטיפול בבעיה הינו קבלן הביצוע כפי הקבוע בהסכם העבודה עמו. אם נערכה בדיקה על ידי מהנדס, ככל הנראה בעלי הדירות יהיו מודעים לליקויים. בכל מקרה בו מדובר בליקוי אדמיניסטרטיבי, דרוש תיקון פשוט באופן יחסי אותו יש לבצע בהקדם. ניתן להתייעץ עם נציג מהרשות המקומית לצורך קבלת מידע מדויק.

 

כמה זמן לוקח לקבל טופס 4?

הוועדה המקומית המקבלת את טפסי הבקשה אחראית לבדיקת המבנה ואמיתות הצהרות בטפסים השונים.

בשלב הבא יידרש הקבלן לעבור בין מחלקות שונות במשרדו הרשות המקומית על מנת לקבל אישורים וחתימות הקשורים בהיבטים שונים. התהליך עשוי להתעכב במידה ומחלקות אלו ידרשו מהקבלן אישורים נוספים להוכחה כי המבנה עומד בדרישות הרשות.

 

תוך כמה זמן מקבלים את האישור?

למעשה, לא ניתן להגדיר במדויק את משך הזמן לקבלת טופס 4. ייתכן הליך קבלת טופס 4 תוך שבוע והליך האורך חודשים ארוכים בהתאם להשגת כל האישורים הנדרשים.

 

טופס 4 אישור אכלוס עם פורטל דין-נט

פורטל דין נט הינו פורטל אינטרנטי משפטי מקצועי המרכז בתוכו את כל המידע החשוב עבורכם בענייני בנייה ובנושאים משפטיים רבים נוספים. פורטל דין נט נועד להנגיש לציבור מידע יעיל בנושאים רבים לצד מציאת עו"ד מקרקעין ועורכי דין המתמחים במגוון תחומים בקלות על ידי הגולשים. מעוניינים לקבל טופס 4 במהירות האפשרית? צרו קשר עם פורטל דין נט ואנשי מקצוע יתאימו לכם עו"ד מקרקעין לענייני טופס 4 – המקצועי בתחומו.

חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות