חלוקת רכוש בגירושין

ככלל חלוקת הרכוש בגירושין תיעשה על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, מדובר בחוק אזרחי אשר מחייב את כל הערכאות השיפוטיות לפעול לפיו, לרבות בית הדין הרבני. מטרת החוק נועדה לייצור מצב של אחדות וודאות משפטית בין הערכאות השונות והחוקים. חוק יחסי ממון בין בני זוג התשל"ג 1973 מסדיר את נושא חלוקת רכוש בין בני זוג במועד הגירושין או במקרה של פטירת אחד מבני הזוג.

על-פי חוק יחסי ממון לא ניתן לחלק את הרכוש המשותף של הצדדים שהיה בבעלות כל אחד מיחידי בני הזוג ערב נישואיהם, לרבות לא ניתן לחלק רכוש שהתקבל בירושה או במתנה במהלך שנות הנישואים, למעט מקרים חריגים בלבד בהם הרכוש הוטמע בחיים המשותפים .

חלוקת רכוש טרם הגירושין

סעיף 4 לחוק יחסי ממון- מאפשר חלוקה רכושית בין הצדדים גם אם הצדדים טרם ביצעו את אקט הגירושין בפועל. כידוע הליך גירושין יכל להיות ארוך ואין כל טעם לתלות את הליך הגירושין וחלוקת הרכוש האחד בשנייה. החוק מגדיר כי מדובר במקרים בהם קיים קרע עמוק ומהותי בין הצדדים במשך 9 חודשים ברציפות, או מקרים בהם חלפה שנה מרגע שהצדדים הגישו תביעות האחד כנגד משנהו בענייני רכוש.

הסכם ממון

הסכם ממון הינו הדרך החוקית להתנות על חוק יחסי ממון, בהסכם ממון יכולים הצדדים לקבוע כי הם מקבלים על עצמם בהסכמה דרך חלוקת הרכוש והאיזון בניהם בניגוד לחוק יחסי ממון. הצדדים יקבעו מהי הדרך לחלוקת הרכוש על גבי הסכם הממון. לרוב הסכמי הממון נערכים טרם נישאים הצדדים, אך ישנם מקרים רבים בהם הצדדים עורכים הסכם ממון במהלך הנישואין. במקרים אלה יש להסדיר מה ייעשה בכל הרכוש שרכשו הצדדים במשותף עד ליום חתימת הצדדים על הסכם הממון.

חלוקת רכוש ללא הסכמות הצדדים

במידה ואין בין הצדדים כל הסכמה על אופן ודרך חלוקת הרכוש בניהם, יאלצו הצדדים להתנהל דרך הערכאות השיפוטיות. תביעת רכוש ניתן להגיש או בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. במקרים של חוסר הסכמה יפעלו הערכאות השיפוטיות בהתאם לחוק יחסי ממון ויפסקו כי כל הרכוש אשר נצבר במהלך החיים המשותפים, לרבות חובות יאוזן באופן שוויוני בין הצדדים ללא יוצא דופן.

חלוקת רכוש בצורה לא שוויונית

לחוק יחסי ממון בין בני זוג נקבע חריג, חלוקה לא שוויונית בין בני זוג. בית המשפט במקרים חריגים וקיצוניים יכול לסטות מעיקרון איזון המשאבים בנסיבות מיוחדות, בהתחשב בשיקולים רלוונטיים. מדובר בנסיבות הקשורות ליכולות הכלכליות של הצדדים לאחר הגירושין, צבירת נכסים על שם אחד מן הצדדים מירושות או מתנות, נסיבות של התנהלות קיצונית של אחד מן הצדדים כגון אלימות התעללות וכדומה. מדובר במקרים קיצוניים שקיבלו ביטוי בפסיקה במקרים של אלימות קיצונית, התעללות של אחד מבני הזוג או הברחת נכסים.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בגירושין חלוקת רכוש או הסכמי ממון באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה