טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

זכרון דברים לקניית דירה

אם כבר קניתם דירה בעבר, ודאי חתמתם על זכרון דברים לקניית דירה. מדובר במעין חוזה בו שני הצדדים מתחייבים לעמוד בדרישות, המוכר מתחייב למכור במחיר המוסכם והרוכש מתחייב לרכוש את הנכס בהתאם לדרישות המוכר. זכרון דברים לרכישת דירה אמור לסנן את כל המתעניינים הלא רציניים ברכישת הדירה. למסמך זה קיים תוקף משפטי ולכן לא כל כך מהר רצים לחתום עליו. כדי לא להסתבך, חשוב להתייעץ עם עורך דין נדל"ן לפני חתימה על זכרון דברים לקניית בית. צוות פורטל דין – נט ריכז עבורכם את המידע בנושא. 

 

מהו זכרון דברים ומתי חותמים עליו?

מדובר במסמך בו הקונה מתחייב לרכוש את הנכס והמוכר מתחייב למכור אותו. כפי שאתם מבינים זכרון דברים לקניית דירה אמור למנוע מצב בו הקונה מעוניין לרכוש את הנכס, אך מישהו אחר זריז יותר, הגיע ורכש את הנכס שהוא כל כך רצה. חוזה רכישה דירה הוא לא זיכרון דברים לקניית דירה, אך יחד עם זאת, חשוב לדעת כי כדי שזכרון הדברים עליו אתם הולכים לחתום לא יהיה תוקף של חוזה, כדאי לציין בהערה עליונה כי מסמך זה מהווה זכרון דברים בלבד והוא לא מהווה חוזה מכר.

 

מה מקנה לך חתימה על זכרון דברים?

ברגע שאתם חותמים על זכרון דברים לקניית דירה, אתם מתחייבים לעמוד בהתחייבויות שסוכמו במסמך. המסמך לא מכיל את כל מרכיבי העסקה. אך הוא כן יכול לפרט את מהותה ואת אופן התשלום ותאריכי הפינוי שסוכמו במעמד החתימה על ההסכם. זכרון דברים הוא בעל תוקף משפטי וחזרה ממנו עלולה לגבות מחיר יקר של פיצויים למוכר הדירה על ביטול המכירה. חשוב לדעת כי כדי שזכרון דברים לקניית דירה יהפוך למחייב הוא חייב לענות למספר קריטריונים: נערך בכתב והוא מכיל את כל הפרטים הנלווים לעסקה.

 

באופן עקרוני, זכרון דברים לרכישת דירה חייב לכלול את הנתונים: שני הצדדים המעורבים בעסקה, תיאור הנדל"ן הנרכש, תאריכי תשלום מוסכמים על שני הצדדים ותאריך פינוי הנכס. שימו לב, גם אם יהיה חסר נתון אחד, בית המשפט יוכל להשלים אותו על פי הסכמת הצדדים המעורבים.

 

האם קיימים סיכונים בחתימה על זכרון דברים לקניית דירה?

כמו חוזה רכישת דירה בו אתם מתחייבים לרכוש את הנכס, גם זכרון דברים לרכישת דירה הוא מחייב מבחינה משפטית ולא ניתן להפר את תנאי ההסכם. ברכישת דירה צצים דברים מהותיים שהפרה שלהם עלולה להמיט את העסקה.

הסיכונים הנלווים לחתימה על זכרון דברים לקניית דירה:

 • אתם עלולים להתחייב על מחיר שהבנק לא יאשר לתת לכם כמשכנתא על הנכס.
 • מחיר המכירה עלול להיות יקר ממחיר השוק.
 • הדירה עלולה להופיע ברשימת המבנים המסוכנים שבעיר.
 • אתם עלולים לגלות תקלות בדירה העלולות להוריד את ערך הדירה.
 • דירה משועבדת לגורם נוסף.
 • קיים צו הריסה על חלק מהנכס.
 • הדירה מעוקלת בשל חוב גבוה.
 • מס הרכישה הנדרש לתשלום הוא יקר מדי ויהיה לכם קשה לעמוד בו.
 • ביטול זכרון דברים לקניית בית עלול להוביל לסוגיות משפטיות מורכבות ויקרות.

 

כדי להימנע מהסיכונים הנלווים לכל חתימה על זכרון דברים לקניית דירה יד שנייה, חשוב לחפש עורך דין נדל"ן מומחה בתחום. אין סיבה לחסוך תשלום סמלי לעורך דין ולשלם לאחר מכן מחיר יקר לתיקון הטעויות הנלוות. לחתימה על זכרון דברים אין יתרון רב על חלופות אחרות הניתנות לביצוע. בתור רוכשי דירה, חשוב שתכירו את החלופות הקיימות כדי לא לחתום על זכרון דברים לקניית בית ללא צורך. על החלופות הקיימות נרחיב בהמשך.

 

האכיפה של זכרון דברים

כדי שזכרון דברים ישא תוקף משפטי הוא חייב לענות לשני קריטריונים כפי שפירטנו לעיל.

 

כוונת הצדדים

הצדדים המעורבים בעסקה חייבים שניהם לחתום על זכרון הדברים כדי שיהיה לו תוקף משפטי מחייב. גם אם אין חתימה של צד אחד, אך כוונתו נראית לעין על פי התנהלותו, למסמך יהיה תוקף משפטי.

 

פרטי העסקה המהותיים

המסמך חייב לפרט את כל הנתונים המלווים את העסקה:

 • תיאור הנכס הנמכר.
 • הצדדים המעורבים בעסקה.
 • תאריך פינוי הנכס.
 • אופן התשלום המפורט.

כל עוד וחסרים פרטים מהותיים בזכרון הדברים, לא יהיה לו תוקף משפטי. יחד עם זאת, במקרה בו חסר נתון אחד, בסמכות בית המשפט להוסיף את הנתון בהתאם להסכמת שני הצדדים.

 

הכירו את החלופות לזכרון דברים

בגלל הסיכונים הנלווים לחתימה על זכרון דברים לקניית דירה יד שנייה או כל דירה שהיא, חשוב להכיר את החלופות הקיימות לזכרון דברים. אין סיבה לחתום על זכרון דברים רק כדי להביע רצינות לרכישת הדירה, כל עוד וניתן להביע רצינות באמצעים נוספים.

 

במקום זכרון דברים תוכלו לכתוב בכתב התחייבות בה אתם מציינים את התחייבותכם לרכישת הכנס בתמורה לביצוע העסקה כדין. לחילופין, אתם יכולים להפקיד בידי מוכר הנכס צ'ק ביטחון המביע את רצינות הגישה שלכם לעסקה.

 

שימו לב, אם בכל זאת אתם פונים לחתום על זכרון דברים לרכישת דירה, חשוב שתבדקו היטב את הנתונים הנלווים לעסקה. אין סיבה שתגלו לאחר תקופה כי הדירה שלכם נמצאת בסכנה מכל סיבה שהיא. עורך דין נדל"ן מומחה ידע לסייע לכם בכך.

 

עדיין לא בטוחים האם לחתום על זכרון דברים כדי לקנות דירה?

חתימה על זכרון דברים מלווה בסיכונים כפי שפירטנו כאן. עדיף להימנע מחתימה על זכרון דברים. אם בכל זאת אתם נדרשים לחתום על מסמך כזה, חשוב להתייעץ לצורך כך עם עורך דין נדל"ן מומחה. עורך דין העוסק בתחום יבדוק את נתוני העסקה ואמינותה לפני שאתם חותמים ומתחייבים על זכרון דברים.

צוות פורטל דין – נט מונה עורכי דין מומחים בתחום הנדל"ן. השאירו כבר עכשיו פרטים לפורטל דין – נט ואנו נדאג לכם לעורך דין נדל"ן מומחה שילווה אתכם משפטית בעסקת הנדל"ן הנוכחית.

חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות