צו קיום צוואה

מימוש צוואה היינו באחריות היורשים על פי הצוואה, כאשר על היורשים להגיש בקשתם בפני הרשם לענייני ירושה לקבלת צו קיום צוואה. לאחר שהוגשה בקשת צו קיום צוואה, הבקשה תפורסם בעיתונות וברשויות. באם יש מתנגדים לצוואה, ניתן להגיש התנגדות לצו קיום צוואה תוך 14 ימים ממועד פרסום הבקשה. מועד זה ניתן להארכה במקרים מיוחדים ע"י רשם הירושה.

התנגדות לקיום צוואה

במקרים בהם לא נכתבה צוואה, היורשים יפעלו על פי חוק הירושה ללא יכולת להגיש כל התנגדות לצו ירושה שניתן על פי דין. אך כאשר המנוח הותיר אחריו צוואה, היורשים אכן יכולים להגיש התנגדותם לקיום צוואה. התנגדות כזאת תוגש באחד מן המקרים הבאים:

  • אם לטענות המתנגדים ישנה צוואה מאוחרת אשר הותיר המנוח.
  • אם לטענת המתנגדים נפלו בצוואה פגמים.
  • אם לטענת המתנגדים הצוואה לא משקפת את רצון המנוח לפני מותו.

ישנם מקרים בהם יוגשו התנגדויות לקיום צוואה בטענות אשר יובילו עד לכדי פסילתה. מדובר במקרים קיצוניים יותר, כגון: מקרים בהם אחד ממוטבי הצוואה היה נוכח בעת כריתת הצוואה. מקרים בהם הצוואה נכרתה תחת "השפעה בלתי הוגנת", כגון: לחץ, איומים, כפייה ואונס. מדובר בהליך מורכב הדורש הכנה מראש של טענות ההתנגדות והפגמים העשויים לבטל צוואה.

התנגדות לצוואה

ניהול הליך ההתנגדות

מיד לאחר הגשת בקשת ההתנגדות לצו קיום הצוואה, הרשם לענייני ירושה יעביר את הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה בעל הסמכות המקומית. מדובר בהליך שונה מכל ההליכים המשפטיים שאנו מכירים. בשל העובדה כי הדמות המרכזית שעל דעתה ומעשיה אנו מלינים וחולקים, לא נמצאת בין החיים. לא ניתן לשאול עמדת המנוח או להעיד אותו.

עובדה זאת מקשה על המתנגד עוד יותר, והופכת את ההליך למסורבל. על המתנגד חלות חזקות ונטלים כבדים שעליו להוכיח. אין ספק כי מדובר במקרים בהם יש חשיבות לבחירת אסטרטגיה נכונה בצורה זהירה ודקדקנית, עוד בטרם הגשת ההתנגדות. למידע נוסף בדבר הוראות לצורך הגשת ההתנגדות לצוואה ניתן לקרוא באתר של רשם לענייני ירושה.

מציאת עורך דין העוסק בהתנגדות לצוואה, הינו חלק קריטי ובלתי נפרד מהגשת ההתנגדות עצמה. על מנת לקבל סיוע, והסבר מפורט אודות ההליך, מלאו את פרטיכם בטופס ההתקשרות המצורף, ואחד מעו"ד העוסקים בתחום יחזור אליכם בזמן הקרוב וללא כל התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה