טל': 03-6299999

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מבית ד. מאור משרד עורכי דין"​

הסגת גבול במקרקעין

זכויותיו הבסיסיות של כל אדם נחשבות לקודש הקודשים של כל חברה מתוקנת. אחת הזכויות הללו היא כמובן הזכות לקניין, ומתוקף היותה כזו היא מקבלת הגנה משפטית חסרת פשרות. אם ניקח כדוגמה את בעלי המקרקעין, נגלה שכפי שיש מגוון דרכים לרכוש זכויות שימוש במקרקעין, כך ניתנת הגנה לבעלי המקרקעין על ידי הדנים בסוגיות השונות. במאמר זה נכנס לעומק המושג הסגת גבול במקרקעין. 

 

הסגת גבול במקרקעין – הגדרה

החוק מיטיב להגדיר הסגת גבול במקרקעין, המסווגת ככניסה שלא כדין אל שטח, גרימת נזק או הפרעה שנגרמת למקרקעין ולבעל השטח. ניתן לתבוע פיצויים בגין הסגת גבול במקרקעין, במידה וניתן להוכיח שכתוצאה מהסגת הגבול נגרמו לו נזקים כלכליים כתוצאה מהפסדים או הוצאות שניתן להמיר בסכומי כסף, ובמידה וניתן למסור אודות נזקים אלו פרטים במסגרת התביעה.

הסגת גבול היא עבירה חמורה על הזכות לקניין, ובמקרים רבים סכום התביעה יכול להאמיר לגבהים אסטרונומיים שיפצו את בעל הקניין. עורך דין מקרקעין מקצועי ואיכותי, כזה שאפשר למצוא בפורטל דין נט, ישיג עבורכם את סכום הפיצויים המקסימלי.

 

מה ניתן לעשות נגד מסיגי גבול?

סילוק הפולש

בהתאם לסעיף 18 של החוק יוצר הסדר מיוחד בכל הקשור בהפעלת כוח על מנת להתמודד עם מקרים של הסגת גבול. מדובר בסעיף מיוחד שנועד לפצות על כך שלעיתים רחוקות למדי, מאפשרת מדינה דמוקרטית להעניק כוח לאזרח בו הוא מורשה להשתמש כנגד אזרח אחר. עם זאת, חייבים להתבצע מספר תנאים שמאפשרים הפעלת כוח סבירה במקרה של הסגת גבול:

 

  • על בעלי הקרקע להחזיק בה בעת מעשה הסגת הגבול.

 

  • הפעלת הכוח נובעת ממניעת הסגת גבול, סילוק מסיג גבול משטחו של בעל הכוח או למנוע מהלך שיפגע בשליטתו של בעל הכוח בקרקע.

 

  • חלון הזמנים לפעולה מצד בעל הכוח הוא לטווח של 30 יום מיום תפיסתו של מסיג הגבול. בתום 30 יום, על בעל הקרקע לפנות למשטרה או לבית המשפט בעניין.

 

פיצוי על הסגת גבול במקרקעין

האפשרות הסבירה יותר מבין שתי דרכי הפעולה העיקריות במקרה של הסגת גבול במקרקעין, היא תביעת מסיג הגבול. מתוך נקודת הנחה שמגיש התביעה הוא אכן הבעל החוקי של הקרקע, בית המשפט נוטה באופן ברור לטובתו, ומכאן שסיכויי ההצלחה של תביעה כזו גבוהים במיוחד. כחלק מתביעה בגין הסגת גבול במקרקעין, ניתן לתבוע סעדים שונים הקבועים בחוק, לרבות פיצוי כספי בגין נזקים שנגרמו מהסגת גבול, צו פינוי פולש, צו הריסה וכן הלאה.

 

האם מדובר בעבירה פלילית?

בפשטות, התשובה היא חד משמעית כן. הסגת גבול מהווה פגיעה בוטה בזכויותיו הקנייניות של אדם, פגיעה ברכושו או בתכולת הנכס, ופגיעה במרחב הפרטי. עם זאת יש לסייג ולומר שכניסה המהווה הסגת גבול תיחשב לכזאת רק כאשר היא פועל יוצא של מטרה בלתי חוקית, לרבות שהייה בתחום המקרקעין בניגוד להסכמתו של בעל הקרקע, והישארות בשטח הרלוונטי למרות התנגדותו.

מקרים של הסגת גבול במקרקעין יכללו ביצוע שינוי פיזי מהותי בנכס בניגוד לרצונו של בעל הנכס, כמו שבירת דלת, קיר או חלון; חציית גבול משטח ציבורי לשטח פרטי השייך לאדם אחר ושהייה שם בלא ידיעתו או על אף התנגדותו של בעל הנכס; במסגרת תביעת הסגת גבול, יש להוכיח כי היא התבצעה בחוסר תום לב. ייעוץ משפטי עם אחד מעורכי הדין המובילים בפורטל דין נט, יסייע לכם להבין את התמונה הגדולה טוב יותר.

 

הסגת גבול בין שכנים

מחייה לצד שכנים דורשת סובלנות, התחשבות והכלה במידה רבה. זהו המתכון לשלום בית ושקט במסגרת מגורים משותפים. אולם הסגת גבול בין שכנים הפכה במרוצת השנים לסוגייה בוערת וכמקור לסכסוכי שכנים רבים, המתגלעים לפתחם של בתי המשפט. להלן מספר תרחישים רלוונטיים להסגת גבול בין שכנים:

 

פלישת צמחייה

אחד המקרים השכיחים ביותר קשור דווקא לצמחייה. מקרה של פלישת צמחייה מחצר של שכן אחד לחצרו של אחר, תיחשב להסגת גבול רק במידה והצמחייה עלולה להסב נזקה או שכבר גרמה לכזה, או שהיא מפריעה בצורה בלתי סבירה להנות מהנכס, במקרה החצר. במידה והשכן הנפגע פנה אל השכן הפוגע ונפל על אוזניים ערלות, אזי החוק מותיר לו לסלק את הצמחייה בעצמו, ובלבד שאינו פולש לצורך כך לשטחו של הראשון.

 

בניית גדר

תרחיש נוסף שמלבה סכסוכי שכנים רבים הוא מקרה של הסגת גבול בין שכנים בגין בניית גדר. במקרים רבים בהם שכן אחד מבקש לבנות גדר בין שטחו לשטחו של שכנו, עלולה להיווצר הסגת גבול. במקרים כאלה, על השכן שגבולו הוסג לפנות אל שכנו ולהתריע בפניו על המשמעות המשפטית שבצעדיו, ואם פנייתו אינו עוזרת, עליו לפעול ללא דיחוי לגיבוש תביעה.

 

חנייה פרטית

סכסוכי שכנים בגין חנייה פרטית הם כנראה הנפוצים ביותר בישראל. בכל הקשור לחניה פרטית הסגת גבול הפכה כבר לדבר שבשגרה. לדאבונם של ישראלים רבים, שכניהם אינם מתחשבים בהם ומחנים את רכבם בחניה הפרטית של בעלי הקרקע, בכל שטח החניה או בחלקה, מה שלא מאפשר חניה של בעל הקרקע בחניה הפרטית שלו. זו כמובן, עילה להסגת גבול. במידה ופנייה לאותו שכן אינה פותרת את העניין, לרבות אזהרה בדבר תביעת פיצויים, יש לנקוט בהליכים משפטיים, שעשויים במידה רבה להניב פיצוי כלכלי משמעותי. חשוב לזכור שחסימת חניה פרטית הסגת גבול לכל דבר ועניין.

 

חריגת בנייה

אחת הסוגיות המורכבות ביותר בנוגע להסגת גבול בין שכנים, היא כאשר שכן מחליט לבנות תוספת בנייה לנכס שלו, בדמות מחסן או יחידת דיור נוספת. אלו דברים המתרחשים גם כשמדובר בשטח פרטי שצמוד לשטח שבו מתרחשת הסגת גבול, וגם כשמדובר בבית משותף.

במקרה של חריגת בנייה שמהווה הסגת גבול בין שכנים חשוב מאוד לפעול בזמן. בין אם אתם בצד הנתבע, יש לפעול במהירות ולהוכיח שהחריגה נעשתה בתום לב. אם אתם בצד התובע, חשוב להבין שאתם על זמן שאול, שכן במידה ותושלם הבנייה, בה הושקעו אמצעים וכספים לא מבוטלים, בית המשפט עלול שלא למהר לפסוק לטובת סילוק החריגה.

 

הסגת גבול במקרקעין – חוק העונשין

החוק קובע שמקרים של הסגת גבול חוק העונשין מורה על הטלת עונשי מאסר בפועל, בדרך כלל לתקופות של בין שנתיים ועד ארבע שנים בנסיבות קיצוניות. עם זאת חשוב לסייג ולומר, על מנת להרשיע בפלילים אדם המואשם בהסגת גבול, הפלישה לנכס המדובר צריכה להתבצע על מנת לפגוע בבעל הנכס, לרבות הפחדתו, פגיעה בקניינו, העלבתו או לשם ביצוע עבירה על החוק. מאידך, עצם הוכחת הכוונה עשויה להספיק על מנת להוכיח מעל לכל ספק שבוצעה הסגת גבול. חשוב לפעול ללא שיהוי או דיחוי, במקרים של הסגת גבול חוק העונשין נוהג ביד קשה כנגד מסיגי גבול.

 

טענת ההגנה הנפוצה – תום לב

ברוב המוחלט של מקרים של הסגת גבול במקרקעין, ייטען מצד ההגנה שעל אף זכויותיו של בעל הקרקע, הוא גרם לאי נוחות ונזק למסיג הגבול לכאורה, ומכאן שעשה שימוש בזכויותיו ובהפעלת כוח בחוסר תום לב. לכן, חשוב במקרים אלה לפעול מהר, שכן השתהות מצד בעל הקרקע מנקיטת פעולות כנגד מסיג הגבול, עשויה להתפרש כשימוש בזכות בחוסר תום לב, ועליו לעשות את מירב המאמצים כדי לפעול נגד מסיג הגבול בגרימת נזק ואי נוחות מינימלי ככל הניתן.

 

חשיבות עורך הדין במקרה של הסגת גבול במקרקעין

כפי שניתן להסיק ממאמר זה, סוגיות הסגת גבול במקרקעין הן מורכבות וסבוכות למדי. מדובר באירועים הגורמים לנפגעים מהסגת גבול לפעול בפזיזות ואמוציונליות, מה שעלול לפגוע משמעותית בסיכוייהם להצליח במישור המשפטי. לכן, חשוב להיעזר בליווי צמוד של עו"ד מקרקעין הבקיא בתחום ובעל ניסיון עשיר בתביעות השונות. כך תוכלו לוודא שאתם מקבלים את מה שמגיע לכם.

אם אתם סובלים ממקרים של הסגת גבול, פנו עוד היום לעזרתו של עו"ד מקרקעין. בפורטל דין-נט תוכלו למצוא את מיטב עורכי הדין המנוסים והמקצועיים ביותר, לכן כדאי לפעול ללא דיחוי ולמצוא את עורכי הדין המתאימים ביותר עבורכם.

חייגו לקבלת ייעוץ ללא עלות