רוכש שבעת העסקה מדובר ברכישת דירה יחידה בבעלותו יהיה זכאי לפטור מגובה מסוים ממס רכישה לדירה ראשונה, אך רוכש שבעת רכישת הדירה הינו בעלים של דירה נוספת ייאלץ לשלם מס רכישה על דירה שנייה. שיעורי המס משתנים גם במצב של רכישת זכויות במקרקעין שלא מיועדים למגורים כגון מקרקעין מסחרי, חקלאי וכדומה.

מס רכישה דירה יחידה

חוק המקרקעין מגדיר דירה יחידה: כדירת מגורים יחידה אשר בבעלותו של הרוכש, על הדירה להיות בגבולות מדינת ישראל, יהודה, שומרון ועזה. שיעורי המס לצורך חישוב מס רכישה לדירה יחידה ייקבעו לפי מדרגות מס הקבועות בחוק. שיעורי המס מתעדכנים אחת לשנה והם ייקבעו לפי מדרגות מס המחולקות לפי שווי הנכס הנרכש.

מס רכישה דירה שניה

חוק מיסוי מקרקעין מפריד בין רכישת דירה יחידה לבין רכישה או מכירת דירה שניה, כאשר לרוכש דירה יחידה יש פטורים עד לגובה מסוים מתשלום המס, ואילו מס על דירה שניה או מס רכישה על דירה שלישית יחויבו בשיעורי מס גבוהים יותר. הרעיון במס הרכישה הוא כי כולם משלמים מס, גם רוכשי דירת מגורים שניה ויותר ישלמו מס רכישה לדירה שניה, ואילו רוכשי דירה ראשונה ישלמו מס רכישה בשיעורים מופחתים ביחס למס רכישה על דירה שניה.

בכדי לענות על השאלה כמה משלמים מס רכישה על דירה שניה יש לבדוק את שיעורי מס רכישה הקבועים בחוק מיסוי מקרקעין והמעודכנים נכון ליום 16/01/2016 ועד ליום 15/01/17, לצורך חישוב מס רכישה דירה שניה להלן פרוט שיעורי המס הקבועים בחוק:

 1. מדרגת המס הראשונה החל מהשקל הראשון ועד לסכום של 4,896,615 ₪ יחול מס בשיעור של 8%.
 2. מדרגת המס השנייה מעל סכום של 4,896,615 ₪ ומעלה יחול מס בשיעור של 10%.

במידה ורוכש דירה נוספת ימכור את דירתו הראשונה בתוך תקופה של 24 חודשים, הוא יוכל ליהנות מהטבה כאילו והוא מחזיק בדירה יחידה.

שינויים במס על רכישת דירה שניה

מס רכישה לדירה שנייה השתנה מאוד בשנים האחרונות, משרד האוצר העלה את שיעור המס על דירה להשקעה המהווה דירה נוספת לדירת מגורים יחידה, על מנת לגרום להכבדה על שוק המשקיעים בנדל"ן ובכך לגרום למשקיעי מקרקעין להפחית את הביקוש לרכישת השקעות נדל"ן. המטרה הייתה להוזיל את שוק הנדל"ן תוך הורדת מחירי הדירות לזוגות צעירים המבקשים לרכוש דירה ראשונה.

הקלות בתשלום מס רכישה

חוק מיסוי מקרקעין מגדיר מהם המקרים בהם יהיו זכאים רוכשי דירות במקרקעין לשיעורי מס רכישה מופחת, הקלות בשיעורי מס רכישה יוקנו לקבוצות הבאות:

 1. לנכים המוגדים בחוק כ:
 • נכים בעלי שיעור נכות צמיתה של 100% או בעלי נכות צמיתה של 90% במקרה של צבירת איברים שונים.
 • מוכר המוגדר נכה לפי הגדרות המוסד לביטוח לאומי ונקבעה לו דגרת אי כושר השתכרות בשיעור של 75% נכות לצמיתות.
 • נכה קטוע יד, רגל או משותק בעלי שיעורי נכות של 50% נכות צמיתה.
 • אדם שמוגדר נכה בעקבות תאונת דרכים ונקבעה לו נכות בשיעור של 50% לצמיתה.
 • נכה לפי חוק נכים או חוק נכי מלחמה בנאצים ונקבעה לו דרגת נכות צמיתה של 19%.
 • נכה לפי חוק נכי רדיפת הנאצים בעל 50% נכות צמיתה.
 • נפגע פעולות איבה שנקבעה לו נכות צמיתה של 19%.
 1. בני משפחה שכולים ונפגעי פעולות איבה יהיו זכאים להקלות במס רכישה, מדובר בהטבה שניתן לנצל עד לפעמיים.
 2. תושבים חוזרים ועולים חדשים הטבה זו תינתן לעולה רק אם הוא ירכוש את הדירה בתוך 7 שנים מיום שעלה לראשונה לישראל בפעם הראשונה, או בשנה לפני עלייתו ארצה.

העברת נכס בהליך גירושין

העברת נכס מקרקעין אגב הליך גירושין בין בני זוג לא ייחשב אירוע מס ולא יחול חיוב במס רכישה. חשוב לציין כי על הסכם הגירושין להתייחס לעניין זה מפורשות. במידה ולאחד מבני הזוג או לכל אחד מבני הזוג יש בבעלותו דירה נוספת, כל אחד מבני הזוג ישלם מס רכישה לפי מדרגות מס הרכישה בשווי הדירה כולה או בחלוקה לשניים.

דירת מגורים שהתקבלה במתנה

העברת דירת מגורים בין קרובי משפחה מקרבה ראשונה במתנה ללא תמורה ימוסה בגין מס רכישה 1/3 ממס הרכישה הרגיל. העברת דירת מגורים בין בני זוג נשואים המתגוררים יחד באותה הדירה לא יחויבו במס רכישה בכלל. לפי חוק מיסוי מקרקעין קרוב ייחשב אחד מאלה: הורה, צאצא, בן/ת זוג, בן/ת זוג של הצאצא, אח או אחות.

ביצוע תשלום מס רכישה

תשלום מס רכישה יבוצע בדרך פשוטה ונוחה ביותר, תוך 40 ימים לאחר ביצוע עסקת מכר במקרקעין. על הצדדים לעסקה חלה חובה להגיש הצהרה/ דיווח למשרדי מיסוי מקרקעין האזורי באזור רכישת המקרקעין. ההצרה תוגש על גבי טופס 7002. לאחר שרוכש הדירה מגיש את ההצרה יקבל המוכר בדואר שומת מס רכישה.

שומת מס רכישה כפי שנקבעה על ידי מנהל המקרקעין, תשולם בתוך 14 ימים מיום שקיבל אותה המוכר לידיו. חשוב לזכור כי כל איחור ופיגור תשלומי מס רכישה יחויב בתשלום נוסף בגין ריביות, הצמדה וקנס כספי.

אם יש לכם שאלות בקשר למס רכישה דירה שניה או מס על מכירת דירה שנייה ואתם זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה במיסוי מקרקעין באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה