בפורטל עורכי הדין דין נט תוכלו לקרוא מידע נרחב בנושא חופשת לידה זכויות, השאירו את הפרטים שלכם בטופס המקוון ועורכי הדין של הפורטל יחזרו אליכם תוך זמן קצר וללא כל התחייבות מצדכם.

חופשת לידה

חופשת לידה הינה חופשה המוענקת לכל אישה עובדת במהלך התקופה שלאחר הלידה או בתקופה שלפני הלידה. אורך חופשת הלידה ואופן חישוב חופשת לידה משתנה מאישה לאישה בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה.

על מנת לענות על השאלה כמה זמן חופשת לידה מגיעה לאישה יש לקחת בחשבון את התקופה בה עבדה האישה טרם יציאתה לחופשת לידה, לדוגמא: אישה שעבדה 12 חודשים רצופים במקום עבודתה תהא זכאית לחופשת לידה בתשלום במשך 26 שבועות, אישה שעבדה במקום עבודתה פחות מ- 12 חודשים תהא זכאית למשך חופשת לידה של 14 שבועות.

חוק חופשת לידה

החוק המסדיר את נושא הזכאות לחופשת לידה הינו חוק עבודת נשים, סעיף 6 לחוק. החוק מעניק לאישה את הזכאות לזמן חופשת לידה באופן אוטומטי וכן מקנה לגברים לחלוק עם האישה את חופשת הלידה לאחר השבוע השישי של חופשת הלידה של האישה. החוק קובע כי במהלך חופשת לידה האישה ממשיכה לשמור על זכויותיה בעבודה, לרבות כל הזכויות הסוציאליות, הבראה בחופשת לידה, וותק וכדומה.

חופשת לידה מוקדמת

התשובה לשאלה מתי יוצאים לחופשת לידה וכמה ימים חופשת לידה משתנה מאישה לאישה, באופן כללי: כל אישה הרה זכאית לבקש להקדים את חופשת לידה לפני הלידה בכ-7 שבועות לפני תאריך הלידה המשוער שנקע לה. גם בגין תקופת ההקדמה תהא זכאית האישה לקבלת תשלום דמי חופשת לידה. לרוב, נשים שומרות לעצמן את ימי החופשה לאחר הלידה, על מנת להיות לצד הוולד הטרי כמה שיותר זמן.

הארכת חופשת לידה

אחד המקרים הכי נפוצים בהם תהא זכאית האישה להארכת חופשת הלידה הינו מקרה של חופשת לידה תאומים, החוק קובע כי אישה שיילדה תאומים תהא זכאית לחופשת לידה ודמי חופשת לידה במשך 17 שבועות, עובדת שיילדה שלישייה תהא זכאית לחופשת לידה של 20 שבועות וכן הלאה.

סיבה נוספת להארכת חופשת לידה של יולדת הינה עלולה להיות מסיבה בריאותית של היולדת או של הוולד, למשל: במקרים בהם היולדת או הוולד נאלצים להתאשפז תהא זכאית היולדת להארכת חופשת הלידה הרגילה ל15 ימים נוספים ואף יותר.

כיצד להאריך את חופשת הלידה?

חופשת הלידה הינה זכות הניתנת לעובדת באופן אוטומטי, הארכת חופשת הלידה מתפרסת על תקופות שונות בין אישה לאישה ולעיתים מגיעה הארכת חופשת לידה לשנה. במקרה של לידה רב עוברית אין צורך במכתב הארכת חופשת לידה, שכן הזכות מוענקת באופן אוטומטי.

אך במקרים בהם האישה תבקש לחלוק עם בן זוגה את חופשת הלידה על בן הזוג יהיה להגיש מסמכים והצהרות בנושא.

קבלת שכר בחופשת לידה

חוקי העבודה אוסרים על יולדת הנמצאת בחופשת לידה וזכאית לדמי לידה לבצע כל עבודה בחופשת לידה או לקבל משכורת בחופשת לידה. על מנת היולדת תוכל להתקיים במהלך חופשת הלידה, היולדת מקבלת דמי לידה מהמוסד לביטוח לאומי בגין התקופה המוכרת לה בחופשת לידה בתשלום.

גובה דמי הלידה המגיעים ליולדת הינם נקבעים ומושפעים מהמשכורת החודשית של היולדת במהלך תשעת החודשים שקדמו ללידה, ולכן כל עובדת מקבלת דמי לידה בשיעורים שונים. לדוגמא: חופשת לידה משרד החינוך משתנה בין מורה למורה בהתאם לגובה שכרן החודשי לפני הלידה.

זכויות סוציאליות של יולדת

יולדת המצויה במהלך חופשת לידה ממשיכה לצבור ולשמור על כל זכויותיה הסוציאליות במהלך תקופת שהותה בחופשת לידה, כגון: במהלך חופשת הלידה העובדת ממשיכה לצבור וותק ,דמי הבראה בחופשת לידה, צבירת ימי חופשה בחופשת לידה, ימי מחלה, פיצויי פיטורין וכדומה.

לקריאה נוספת על זכויות עובדים

חופשת לידה מביטוח לאומי

חופשת מחלה עקב מחלת ילד

עורך דין העוסק בחופשת לידה

לצורך ייעוץ והכוונה בנושא חופשת לידה ושמירת זכויות העובדים בחופשת לידה, עליכם לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין העוסק בדיני עבודה. עורך דין יסייע לכם לעמוד על מלוא זכויותיכם, ובמקרים קיצוניים בהם המעסיק פוגע בזכויות היולדת המצויה בחופשת לידה עורך הדין ישקול הגשת תביעה בגין פגיעה בזכויות חופשת לידה.

אם אתם זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בדיני עבודה באזור מגוריכם, השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ