על מנת שהיורשים יוכלו למקסם את הנאתם מהירושה שהותיר אחריו המנוח, עליהם לחלק את העיזבון ולעשות בעיזבון שימוש מושכל תוך תכנון מס נכון, על מנת להקטין את תשלומי המיסים הצפויים להם בעת מכירת נכס מירושה.

מס שבח ירושה

חוק המקרקעין לא רואה בקבלת נכס בירושה כאירוע מס לצורכי מיסוי מקרקעין, דהיינו קבלת נכס בירושה לא מהווה עסקה במקרקעין. יתרה מכך, אין כל צורך להגיש דיווח לרשויות המס אודות העברת זכויות בטאבו אגב ירושה מן המוריש ליורשים. חשוב לזכור כי החוק מדבר רק על מקרים בהם מתבצעת העברה ישירה מהמוריש על שם היורשים. במקרים בהם היורשים מעוניינים למכור את הנכס לצד ג' יחולו הוראות אחרות לפי חוק מיסוי מקרקעין.

מכירת הירושה לצד ג'

החל מיום ה-01 בינואר 2014 תוקן חוק מיסוי מקרקעין ועודכנו הפטורים השונים במיסוי מקרקעין, על מנת ליהנות מפטור במכירת דירה שהתקבלה בירושה צריך לעמוד בתנאים לפטור מס שבח על דירה בירושה המוסדרים בחוק.

להלן התנאים:

  1. על המוכר להיות: בן זוג(יורש יורש), צאצא, נכד, או בן זוגו של המוריש.
  2. לפני פטירת המוריש, המוריש היה בעלים של דירת מגורים אחת.
  3. בודקים האם המוריש היה בחיים האם היה פטור מתשלום מס שבח בעת מכירה.

באם תנאי הפטור ממס שבח ירושה לא מזכים את היורשים בפטור ממס שבח אזי עומדים ליורשים פטורים אחרים במסגרת הרפורמה בחוק מיסוי מקרקעין.

פטור רגיל ממס שבח

על מנת שמוכר ימכור נכס וייהנה בפטור הרגיל ממס שבח עליו לעמוד בתנאים הבאים:

  1. על המוכר להיות בעל הזכויות בדירה במשך 18 חודשים לפחות.
  2. על המוכר להיות בעלים של דירת מגורים יחידה, בעניין זה אחזקת דירה שהתקבלה בירושה לא תחשב כדירה נוספת לצורך קבלת הפטור.

פטור ממס שבח  במכירה ללא תמורה

העברת זכות הבעלות בדירה במתנה לקרוב משפחה פטורה ממס שבח, אך מקבל המתנה לא יוכל ליהנות ממס שבח בזמן שירצה למכור את הדירה בתקופה של ארבע שנים אם לא התגורר בדירה, או שלוש שנים באם התגורר בדירה.

תכנון מס

רשימת הפטורים המפורטת לעיל הינה רשימה מצומצמת, לפני מכירת נכס מקרקעין רצוי להיוועץ בעורך דין מנוסה העוסק במיסוי מקרקעין, על מנת לבדוק האם ביצוע העסקה ימוסה בגין מס שבח, או שמא המוכר יהיה זכאי לנצל וליהנות מאחד הפטורים שמעניק החוק. חוק המקרקעין הינו דינאמי והחוקים שהיו קיימים עד ליום 01/01/14 ברובם שונו ולא רלוונטיים.

צפויות בעתיד לחול רפורמות חדשות במיסוי המקרקעין, יש להתעדכן לפני כל מתן התחייבות      לביצוע עסקת מכר או רכישת של נכס מקרקעין עם עורך דין העוסק בתחום.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה במיסוי מקרקעין לרבות הגשת בקשות לפטור ממס שבח באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה