פירוק חברות באמצעות בית המשפט

חוק החברות מכיר באפשרות שבית המשפט יכריז על פרוק חברה באחד מן המקרים הבאים:

  1. החברה לא התחילה לפעול תוך 12 חודשים מהיום בו התאגדה או שהפסיקה לפעול במשך תקופה רצופה של 12 חודשים.
  2. החברה נקלעה למצב של חדלות פירעון וצוברת חובות.
  3. פירוק בהתאם לעיקרון הצדק והיושר.
  4. פרוק חברה מרצון של החברה בעצמה.

בתי המשפט יבחנו את הבקשה לפרוק חברה ויכריעו האם מתקיימת עילה מוצדקת להכריז על פרוק חברה. ישנם מקרים בהם בתי המשפט יראו לנכון לשמור על נכסי החברה עד לפרוק החברה וחלוקת הנכסים, במקרים אלה ימנה בית המשפט מפרק חברה זמני.

פירוק חברה מרצון

בשונה משאר הליכי פירוק חברות, פירוק חברה מרצון – יחול ביוזמת החברה תוך רצון לסיים את חייה ואישיותה המשפטית של החברה. במקרים אלה החוק מאפשר לחברה להתפרק מרצונה ולנהל את הליך הפרוק בעצמה, בתנאי שיש בידי החברה די נכסים וכספים לשלם לכלל הנושים, תוך שנה ממועד הכרזה על פירוק החברה.

כיום אין כל דרך להביא לסיום חייה של חברה אלא בדרך של פרוק באחת העילות המקובלות והמוגדרות בחוק החברות.

פירוק חברות

בקשה לפירוק חברה

בקשה לפרוק חברה תוגש על ידי בעלי המניות בחברה, ביוזמת החברה או על ידי נושי החברה. פרוק חברה יחול גם במקרים של סגירת חברה בע"מ וגם במקרים של סגירת חברה רגילה. כל בקשה לפרוק חברה תועבר לדיון והכרעה בבית המשפט המחוזי.

חשוב להדגיש כי אי פעילות של החברה, איננה מעידה על חיסול החברה, פרוק החברה שיביא לחיסול החברה, יחול אך ורק לאחר הגשת בקשה מסודרת לפרוק חברה אצל רשם החברות.

עורך דין לפירוק חברות

אם ברשותכם חברה שאיננה פעילה ואתם נדרשים להמשיך לשלם אגרה שנתית לרשם החברות, או שהוגשה נגדכם תביעה לפירוק חברות, אל תהססו, פנו לעורך דין העוסק בדיני חברות. עורך הדין יגיש עבורכם הודעת פרוק מנומקת לפי דרישות החוק, ויסייע לכם להתמודד מול רשם החברות והבירוקרטיה המסורבלת בדרך היעילה והמהירה ביותר.

אם אתם זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בדיני חברות באזור מגוריכם, השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה