הדרכים לתשלום דמי ביטוח לאומי

קיימים מספר דרכים לבצע ביטוח לאומי תשלומים:

 1. ביצוע תשלומים באמצעות פנקס מקדמות המכיל שוברים לתשלום בכל חודשי השנה, את השוברים יכל המבוטח לשלם באמצעות הדואר או בנק הדואר.
 2. תשלום באמצעות כרטיס אשראי, ניתן להסדיר אמצעי תשלום זה במרכז מידע ביטוח לאומי או במוקד התשלומים האוטומטי טלפוני או באופן מקוון של המוסד לביטוח לאומי אתר התשלומים.
 3. תשלום בהוראת קבע באמצעות כרטיס אשראי על ידי מילוי טופס 6124 (טופס הוראה לחיוב חשבון בנק באמצעות כרטיס אשראי).
 4. תשלום באמצעות הוראת קבע בבנק על גבי טופס 6127.
 5. תשלום באמצעות הסכם תשלומים בהמחאות, במקרים בהם צבר מבוטח חוב על המבוטח לפנות לסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריו ולבקש לבצע הסכם הסדר חוב.
 6. עובדים שכירים משלמים דמי ביטוח לאומי באמצעות המעסיק, המעסיק דואג לנכות משכרם של העובדים את תשלום דמי הביטוח. על המעסיק חלה החובה להעביר את התשלומים ולדווח למוסד לביטוח לאומי.

פטור תשלומים לביטוח לאומי

מי פטור מביטוח לאומי תשלומים?

 1. אישה שאיננה עובדת ונשואה למבוטח שמשלם ביטוח לאומי.
 2. מקבלי קצבות או מענקי נכות מעבודה.
 3. מקבלי נכות כללית
 4. חייל בשירות חובה שלא עובד בנוסף לשירות הצבאי שלו.
 5. מחוסרי הכנסה מעבודה מכל מקור או שההכנסה אינה עולה על 473 ₪ והוא אחד מאלה: אסיר או עציר, עולה חדש, קטינים מתחת לגיל 18, מי שמלאו לו 18 שנים אבל הוא נמצא במסגרת של ביה"ס על יסודי, הכשרה מקצועית, מכינה קדם צבאית, מתנדב בשנת שירות.
 6. אדם שמלאו לו 18 שנים וטרם התגייס או שיתגייס אחרי גיל 21 ולומד במוסד חינוכי על יסודי פטור עד גיל 19 שנים.
 7. חייל משוחרר או אדם שסיים שירות לאומי החל מיום 21/12/14 פטור לתקופה של חודשיים לאחר תום השירות.
 8. מקבלי פנסיה מוקדמת זכאים לפטורים מסוימים. לקבלת פרטים ניתן לפנות לביטוח לאומי מרכז מידע.

הוועדה למחיקת חובות

במוסד לביטוח לאומי ישנו גוף המוסמך לטפל בכל נושא החובות ומחיקת חובות של תושבים ואזרחי מדינת ישראל לטובת המוסד לביטוח לאומי. במקרה בו אדם מבקש לבטל חוב או חלק מחוב שנצבר לחובתו עליו לגשת לסניף הביטוח הלאומי באזור מגוריו ולהגיש בקשה למחיקת חובות. את הבקשה מגישים בניסוח חופשי ללא כל טופס מחייב, על המבקש לנמק את נסיבות בקשתו ונסיבות היווצרות החוב.

הוועדה מחויבת לאפשר למבוטח לטעון טענותיו בפניה, הוועדה תדון בטענות המבוטח ובנימוקי הצד שכנגד שיציג נציג המוסד לביטוח לאומי. לאחר קבלת ההחלטה על הוועדה לפרסם את החלטתה ולנמק החלטתה ושיקוליה השונים.

דמי ביטוח לאומי לאדם בעל מספר עיסוקים

תשלומים ביטוח לאומי נקבעים על פי גובה ההכנסה של המבוטח גם מעבודה וגם הכנסה שמתקבלת שלא מעבודה. ישנם מבוטחים שיש להם כמה עיסוקים, במקרים של בעלי עיסוקים מעורבים דמי הביטוח הלאומי ייקבעו בהתאם לסוג העיסוק של המבוטח ובהתאם לגובה ההכנסה בעיסוקיו השונים של המבוטח. למידע אודות שיעורי הביטוח ניתן לפנות לאתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי.

 תשלום דמי ביטוח לאומי למחוסר עבודה

לפי חוק כל תושב ישראל גם אם יש לו הכנסות וגם אם אין לו הכנסות מחויב לשאת בתשלומי הביטוח הלאומי עבור עצמו. הסכום המינימאלי לדמי הבריאות ותשלומי ביטוח לאומי עומד ע"ס 166 ₪ לחודש, חריג לכלל זה יחול על אישה נשואה או ידועה בציבור שבעלה או בן זוגה משלם את תשלומי דמי הבריאות והביטוח הלאומי כסדרם.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בתשלומים והסדרי חובות למוסד לביטוח לאומי באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה