מתי צריך לעשות תיאום מס ?

תאום מס ייעשה במקרים בהם לעובד ישנה הכנסה הנובעת מכמה מקורות הכנסה שונים, למשל: תיאום מס לשכירים בעלי עבודה נוספת, במצבים כאלה העובד רשאי לערוך תיאום מס על מנת להימנע מתשלום מס הכנסה ביתר.

איך עושים תיאום מס?

תיאום מס וניכויים במס הכנסה ניתנים להיעשות בשנת המס בה העובד מגיש את הבקשה, לדוגמא: עובד שמגיש טופס תיאום מס 2015 יוכל לבקש תיאום מס לשנת 2015 בלבד. על מנת לבצע תיאום מס על העובד להגיש בקשה לתיאום מס ולמלא טפסים לתיאום מס המכונים "בקשה להקלה ולתאום בחישוב ניכויי המס". לנוחיותכם לחצו על הקישור טופס 116, באתר מס הכנסה תוכלו להגיש טופס תיאום מס מקוון.

התאמת מס באינטרנט תוגש בטופס לתיאום מס מקוון ותבוצע אך ורק במידה והמשכורות השנתיות של העובד מכל מקומות עבודתו לא עולות על סכום של 188,544 ₪, לדוגמא: בשנת 2014 יגיש נישום טופס תיאום מס 2014 אם סך הכנסותיו השנתיות מכל מקורות ההכנסה הינו עד לתקרה של 188,544 ₪.

תיאום מס באינטרנט

תיאום מס הכנסה ייעשה באתר של מס הכנסה תיאום מס מקוון באמצעות מילוי טופס תיאום מס הכנסה במערכת המקוונת של רשות המיסים,  מדובר בכלי המסייע לחישוב מס, עריכה ושידור הבקשה לתיאום מס באינטרנט למחשב של רשות המיסים. המערכת קולטת ובודקת את הנתונים שהנישום מזין בתיאום מס טופס, לאחר שהנישום ילחץ על "עדכון" מיד יופקו אישורי מס הכנסה תיאום מס באינטרנט.

הנתונים שנבדקים במערכת המקוונת הם: שם, תעודת זהות, תאריך לידה, מין, סטטוס משפחתי, פרטי הילדים, מספרי תיקי ניכויים, מספר רישיון נהיגה ודרכון, תאריך הנפקדת ת.ז. לאחר הזנת כל הנתונים באתר אם תיווצר אי התאמה בין המידע המצוי במערכת לבין הנתונים שהוזנו המערכת תעלה הודעה על שגיאה, סך הכל אפשר לבצע עד 6 ניסיונות לעדכון ותיקון הנתונים במערכת מס הכנסה טופס תיאום מס.

ניתן לקבל אישור תיאום מס באופן מידי לאחר סיום עריכת תיאום המס באינטרנט, כך הנישום יכל להדפיס את אישורי תיאום המס, כך הנוהל גם לגבי שכירים המבקשים לעשות תיאום מס לשכירים.

לדוגמא כיצד לבצע תיאום מס לשנת 2015: על הנישום להיכנס למערכת תיאום מס מקוון 2015 ולמלא טופס תיאום מס באינטרנט 2015, להזין פרטיים אישיים במדויק, במידה ויהיו אי התאמות בין הפרטים המוזנים למערכת לבין המידע המצוי במערכת הנישום ייאלץ לגשת למשרדו של פקיד השומה. לאחר שידור הטופס יתקבל אישור מידי על תיאום מס 2015.

במידה והנישום בכל זאת מעוניין לגשת למשרדי השומה להגיש מס הכנסה תאום מס בעצמו, יכל להוריד באופן מקוון את טופס 116 מס הכנסה זהו טופס תיאום מס להדפסה המצוי באתר האינטרנט של רשות המיסים ואז יוכלו להגיש בעצמו. ניתן לבצע תיאום מס רטרואקטיבי עד 6 שנים אחורה, לדוגמא: תיאום מס 2013 תוכלו להגיש תיאום מס לשנת 2007.

שינוי תאום מס

אין הליך של ביטול תיאום מס, במקרים בהם השתנו הנסיבות והרכב הכנסותיו החודשיות של הנישום, על נישום יהיה לפנות שוב למס הכנסה תיאום מס ולקבל אישורים חדשים בהתאם לשינויים, ניתן להוריד את כל הטפסים באתר מס הכנסה טפסים.

מס הכנסה ניכויים

תיק ניכויים מס הכנסה ניתן  על ידי מס הכנסה לבתי עסק שפתחו תיק ניכויים במס הכנסה, במקרים אלה נקבע אחוז מס מסוים על ידי מס הכנסה שינוכה מסכום החשבוניות המונפקות על ידי אותו עוסק. גובה האחוז המנוכה ייקבע בהתאם לסוג העסק ואופי פעולותיו, סכום זה משולם באופן ישיר למס הכנסה על ידי אותו נמען שלטובתו הוצאה החשבונית.

תיאום מס על ידי מעסיק

ישנם עובדים שיבחרו לבצע תיאום מס מס הכנסה על ידי המעסיק של העובד, במקרים אלה על המעסיק לדווח כי העובד מועסק בעבודה נוספת או מקבל גמלה או קצבה חודשית.  המעסיק יגיש בעצמו למס הכנסה תאום מס בקשה להקלות ולעריכת תיאום מס על גבי כרטיס העובד, חשוב שהמעסיק יציין על גבי הטופס היכן מקום העבודה העיקרי בו נקבעו עבור העובד מדרגות המס ונקודות הזיכוי.

נתקלתם בשאלות בעת מילוי טופס 116 תיאום מס? נתקלתם בבעיות באתר מס הכנסה תיאום מס? זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בתיאום מס באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס שבאתר ואנו נקשר ביניכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ