כיצד ממשים זכויות מול הביטוח הלאומי

על מנת שאזרחי ישראל יוכלו לממש את זכויותיהם מול המוסד לביטוח לאומי על האזרחים להגיש תביעות נגד ביטוח לאומי. להלן רשימה של תביעות שניתן להגיש למוסד לביטוח לאומי:

 1. תביעה לקבל אבטלה שלא מרצון.
 2. תביעה במקרה של אסון משפחתי כגון מוות או מחלה קשה.
 3. תביעת נכות עקב מחלה, תאונה, נכות הנובעת ממקצוע (עבודה), נכות מולד וכדומה.
 4. תביעה של אדם כתוצאה מפגיעת אסון טבע.
 5. תביעת להשלמת הכנסה.
 6. תביעה לקבלת תשלומי פנסיה בגיל פרישה.
 7. תביעה לחופשת לידה או שמירת הריון.
 8. תביעה בשל נזקים שנגרמו לפגועי מלחמה או פעולות טרור.

סוגי גמלאות

המוסד לביטוח לאומי מעניק ארבעה סוגי גמלאות:

 1. גמלאות המשולמות לטווח ארוך- כגון: קצבת זקנה, קצבת שאירים, קצבת נכות וכדומה.
 2. גמלאות שנועדו להחליף שכר חודשי- כגון: גמלת אבטלה, דמי לידה, פגיעה בעבודה וכדומה.
 3. גמלאות שנועדו להבטיח שכר מינימאלי לאזרח- כגון: השלמת הכנסה.
 4. גמלת קצבת הילדים- קצבה המשולמת לכל הורה בעבור כל ילד המצוי תחת חסותו ועד הגיעו של הילד לגיל 18 שנים.

כיצד מגישים תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי

תביעת ביטוח לאומי תיעשה על ידי מילוי טופס תביעה בהתאם לתביעה הנדרשת על ידי התובע. שלל טפסים והסדרים על כל תביעה ניתן למצוא באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי. לנוחיותכם מצורף קישור אתר המוסד לביטוח לאומי-טפסים. לאחר מילוי הטופס יש לצרף לטופס: מסמכים רפואיים, מסמכים אישיים וכדומה על מנת לתמוך את כתב התביעה.

את התביעה ניתן להגיש בדואר למוסד לביטוח לאומי, או באמצעות שליחה לתיבת הדואר של המוסד לביטוח לאומי המצויה בסניף הביטוח הלאומי הסמוך למקום מגוריו של התובע, חלק מהטפסים ניתן לשלוח גם באופן מקוון באתר של המוסד לביטוח לאומי.

הטבות למקבלי קצבאות

אזרחים הזכאים לקבלת קצבאות על ידי המוסד לביטוח לאומי, זכאים גם לקבל הטבות ממוסדות נוספים. הטבות אלה יינתנו למקבלי הקצבאות כל עוד הם זכאים לקבלת קצבאות על ידי המוסד לביטוח לאומי. להלן רשימה לא סגורה של גופים המעניקים הטבות למקבלי קצבאות:

חברת בזק, רשות המיסים, עירייה- רשויות מקומיות, רשות המים, רשות השידור, משרד התחבורה, משרד הבינוי והשיכון, חברת החשמל, משרד החינוך, משרד הבריאות, משרד התחבורה, קופות החולים, מיסוי מקרקעין, מעונות יום, צה"ל, משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה וכדומה.

דמי ביטוח לאומי

כל אזרח במדינת ישראל מחויב מגיל 18 ומעלה לשלם דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. כל עוד האזרח עמד בתשלומי המוסד לביטוח לאומי ולא צובר חובות בגין תשלומים אלה, יהיה זכאי לתמיכת המוסד לביטוח לאומי בעת הצורך. תשלומי הביטוח הלאומי ודמי הבריאות מחושבים לפי גובה ההכנסה של כל אזרח, קרי לא מדובר בסכום קבוע לכלל האזרחים לכל אזרח נקבע שיעור התשלומים בהתאם להכנסותיו.

פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי

להלן רשימה לא סגורה של אזרחים הפטורים מתשלומים דמי הביטוח הלאומי ודמי הבריאות:

עקרות בית נשואות למבוטח המשלם דמי ביטוח לאומי, נשים ידועות בציבור שבן זוגן מבטוח ולמשלם דמי ביטוח לאומי, מקבלי קצבאות נכות מעבודה לצמיתות בשיעור של 100% נכות, מקבלי קצבאות נכות כללית החל משיעור של 75% נכות, חיילים בשירות סדיר, תושב ישראל המצוי במדינת האמנה ומשלם דמי ביטוח במדינת האמנה וכדומה.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בהגשת תביעות מול המוסד לביטוח לאומי באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ