תביעה ייצוגית היא תובענה שמנוהלת באמצעות אדם יחיד, אותו יחיד לא צריך  לקבל אישור או ייפוי כוח של הקבוצה בשמה הוא מבקש לתבוע על מנת לייצג אותם בתובענה הייצוגית. התביעה הייצוגית מעוררת שאלות של עובדה ומשפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה שנמנים בכתב התביעה, בתנאי לשכל אחד מהם נגרם נזק או נזק לכאורה.

מדובר בתביעה גדולה המאגדת בתוכה הרבה תביעות קטנות, אין צורך שכל הנפגעים יגישו ביחד את התביעות שלהם, מספיק שאדם אחד שהוא התובע הייצוגי יגיש בשם כל הנפגעים גם ללא הסכמתם את כתב התביעה.

מטרת חוק תובענות ייצוגיות

מטרת חוק תובענות ייצוגיות למעשה קובע כללים ברורים כיצד על תובע ייצוגי להגיש תובענה ייצוגית וכיצד מתנהלת תובענה ייצוגית. מטרות התובענה הייצוגית הינן: לשפר את ההגנה על זכויות אדם, לקדם את זכות הגישה של כלל האזרחים לערכאות השיפוטיות לרבות אוכלוסיות חלשות ויחידים, אכיפת החוק והרתעות מפני הפרות, מענה וסעד ראוי לנפגעים כתוצאה מהפרת החוק וניהול יעיל וממצא של תובענות ייצוגיות.

אישור תביעה ייצוגית

תביעה יצוגית תוגש לבית המשפט בדרך שמוגשת כל תובענה אזרחית רגילה. בכדי לנהל תובענה כתובענה ייצוגית על מגיש הבקשה להגיש בקשה לבית המשפט לאשר את התובענה כתובענה ייצוגית, לאחר קבלת אישורו של בית המשפט לנהל תובענה כייצוגית תהפוך התובענה לתובענה ייצוגית.

כדי שתובענה ייצוגית תאושר להגשתה כייצוגית על ידי בית המשפט על התובע להוכיח לביהמ"ש מספר תנאים מצטברים:

  1. על התובע להוכיח קיומה של עילת תביעת אישית שלו.
  2. על התובע להוכיח שעילת התביעה שלו מבוססת ויש לו סיכוי לזכות במשפט.
  3. על התובע לשכנע את בית המשפט שלתובע יש עילת תביעה משותפת לקבוצה גדולה של תובעים נוספים, להוכיח מקרה של העובדות המקימות עילות תביעה לקבוצת תובעים, להוכיח שלכל תובע אין טעם להגיש תביעה נפרדת בשל העלויות והטרחה הכרוכה בניהול תביעה נפרדת לאור הסכום הקטן הנתבע כיחיד.
  4. על התובע להוכיח לבית המשפט שהוא מגיש את התביעה בתום לב ללא מטרות נסתרות כמו פרסום, נקמה וכדומה.
  5. בית המשפט יבדוק האם הסעד שמבקש התובע הינו משותף לכלל הקבוצה.
  6. בית המשפט יבדוק האם סכום התביעה הינו מידתי ולא מופרך או מופרז.

פיצוי לתובע הייצוגי

במידה ולאחר ניהול הליך משפטי התובע הייצוגי זוכה בית המשפט ייקבע מהו הפיצוי המיוחד המגיע לתובע הייצוגי שיזם את הליך התביעה בשם הקבוצה הגדולה. מדובר בפיצוי שבעיקרו בא לפצות על הזמן של התובע, על המשאבים שהשקיע התובע. ברוב הגדול של המקרים רק המשאבים והזמן של התובע עולים על הנזק שנגרם לתובע בפועל. הפיצוי מהווה תמריץ לתובעים ייצוגים להגיש תביעות ייצוגיות וכך לשמור על מסחר והגינות.

בנוסף לפיצוי המיוחד יפסוק בית המשפט שכר טרחה לעורך הדין שטרח וניהל את התביעה הייצוגית, שכר הטרחה גם הוא מהווה חלק מהפיצוי שהנתבע צריך לשלם בכדי לשפות את התובע הייצוגי בעלויות המשפטיות שהוא נשא בהן. שכר טרחת העורך דין ייגזר מהסך הכולל שנפסק לכל הקבוצה תוך התחשבות בפרמטרים של ניהול התביעה.

בתי המשפט לרוב יאשרו תביעות ייצוגיות שמוגשות בצדק ובתום לב, תביעות שיש בהן בכדי לתקן עוול או נזק שנגרם לציבור בייחוד לקבוצה גדולה של תובעים. כל נושא התובענות הייצוגיות נפוץ ומוכר בשנים האחרונות זאת לאור התפישה והגברת המודעות של הפרט לזכויותיו.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בהגשת תביעות ייצוגיות באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה