מי הם הזכאים לדמי ביטוח לאומי מתאונת עבודה

דמי הפגיעה ישולמו לנפגעי עבודה שיעמדו בכל הקריטריונים הבאים:

  1. הנפגע מבוטח בביטוח נפגעי עבודה.
  2. בעקבות הפגיעה בעבודה אותו מבוטח לא מסוגל לעבוד בעבודתו או עבודה מתאימה דומה.
  3. אותו מבוטח קיבל תעודת אובדן כושר עבודה מהרופא המטפל בו.
  4. העובד לא עבד באותה התקופה המצוינת בתעודה הרפואית.

עובד שעבד משרה מלאה בזמן אי כושר עבודה לא יוגדר ולא ייחשב בביטוח לאומי כמקרה של תאונות עבודה.

הגשת התביעה

על מבוטח למלא ולחתום על טפסי תביעה לתשלום דמי פגיעה בעבודה והודעה על פגיעה בעבודה. על גבי הטופס יציין המבוטח תאריכים מדויקים של הפגיעה והפסקת העבודה, כמו כן יתאר המבוטח נסיבות הפגיעה, בנוסף על המבוטח לחתום על טופס שנקרא ויתור סודיות רפואית ולצרף מסמכים רפואיים המאמתים את טענותיו בדבר הפגיעה והנזק.

חישוב דמי הפגיעה

בסעיף 98 לחוק הביטוח הלאומי נקבע: שיעור דמי הפגיעה הינו 75% מהכנסת המבוטח החייבת בביטוח בשלושת החודשים הקודמים ליום ה-1 בחודש בו הפסיק המבוטח את עבודתו בשל אותה הפגיעה בעבודה. יום עבודה רגיל ייחשב יום עבודה של 8 שעות עבודה.

לאחר 90 הימים בהם יקבל מבוטח דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי, במידה ואותו מבוטח עדיין סובל ומצוי באי כושר עבודה, יגיש המבוטח בקשה להכרה בנכותו ויעמוד בפני הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, הוועדה תקבע את אחוזי הנכות הזמניים של המבוטח. במידה ואחוזי הנכות שנקבעו למבוטח הינם נמוכים ופחותים מ-100% אי כושר עבודה זכאי המבוטח להגיש בקשה להגדלת אחוזי הנכות באמצעות טופס הגשת תביעה.

נכות צמיתה

אם מצאה הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי לקבוע כי אחוזי נכותו של עובד הינם פחות מ 20% נכות צמיתה, אותו מבוטח יקבל מענק חד פעמי. במידה ונקבעו למבוטח מעל 20% נכות צמיתה, יקבל העובד קצבת ביטוח לאומי חודשית עד לגיל פרישה.

סירוב המוסד לביטוח לאומי להכיר בתאונה כתאונת עבודה

המוסד לביטוח לאומי לא תמיד יכיר בתאונה כתאונת עבודה, במקרים כאלה רשאי העובד להגיש תביעה בעניין זה לבית הדין האזורי לענייני עבודה, ישנם מקרים בהם בית הדין הופך ומשנה את החלטות המוסד לביטוח לאומי וקובע כי ישנו קשר סיבתי בין התאונה לעבודה. בתי הדין באים לקראת המבוטחים הנפגעים לאור העובדה כי הם מכירים בהם כ"חוליה חלשה" מול מוסדות הביטוח והביטוח הלאומי.

במקרה בו נפגעתם בזמן העבודה, במקרה ואתם שוקלים להגיש תביעת תאונות עבודה בביטוח לאומי, פנו להתייעצות עם עורכי דין העוסקים בעולם הנזיקין והתביעות הביטוחיות, על מנת להגיש את התביעה המתאימה בדרך החוקית למימוש זכויותיכם כמבוטחים אשר זכאים לדמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין עורכי הדין העוסקים בתחום במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה