תאונת דרכים בעבודה

חוק הביטוח הלאומי מגדיר כי כל פעולה הקשורה לעבודה או כל תאונה בדרך או במהלך העבודה ייחשבו לתאונת עבודה, כך שגם תאונת דרכים שאירעה בזמן העבודה תחשב תאונת דרכים כתאונת עבודה. על העובד חלה החובה להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין תאונת הדרכים לבין עבודתו.

מה עדיף תאונת דרכים או תאונת עבודה?

תאונת דרכים בעבודה תזכה את הנפגע לזכויות משני גורמים שונים:

  • זכויות מחברת הביטוח חובה של הרכב הפוגע לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.
  • זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי נפגעי תאונות עבודה.

הנפגע יקבל פיצוי כספי מחברת הביטוח והמוסד לביטוח לאומי, אך סך כל הפיצוי לא יעבור את הסכום הכספי שהיה מקבל הנפגע אילו היה מדובר בתאונת דרכים בלבד ללא קשר לעבודה.

זכויות נפגע מתאונות עבודה

חוק הביטוח הלאומי נפגעי תאונות עבודה מגדיר כי עובד שנפגע מתאונת עבודה יהיה זכאי לפיצויים הבאים:

  1. דמי מחלה לעובד- מדובר בפיצוי כספי בגין ימי היעדרות העובד ממקום עבודתו בעקבות תאונת העבודה (עד 91 ימים לפי חוק הביטוח הלאומי).
  2. קביעת נכות- ישנם עובדים אשר פגיעתם תוכר על ידי הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי כנכות זמנית או קבועה וייקבעו להם אחוזי נכות בהתאם לפגיעתם, בהתאם לדרגת הנכות הנפגע זכאי לקבלת קצבאות שונות.
  3. טיפולים רפואיים- עובד שנפגע מתאונת עבודה זכאי לקבלת טיפולים רפואיים, תקופת החלמה, שיקום והתאוששות על חשבון שירותי בריאות המדינה.

למידע נוסף על טופסי ביטוח לאומי לתאונת עבודה לחצו כאן.

זכויות נפגע מתאונת דרכים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מגדיר כי חברת הביטוח תפצה את הנפגע בגין ראשי הנזק הבאים:

  1. ראש נזק מסוג של כאב וסבל.
  2. ראש נזק של הפסד השתכרות- המוסד לביטוח לאומי מפצה נפגע בעבודה עד ל- 75% מהפסד השתכרותו, את ה- 25% הנותרים ניתן לתבוע מחברת הביטוח של הרכב הפוגע.
  3. ראש נזק בגין הפסדי השתכרות עתידיים- ראש נזק זה ישולם בקיזוז הגמלאות שיקבל הנפגע מהמוסד לביטוח לאומי בעתיד.
  4. הסתייעות בזולת (צד ג')- המוסד לביטוח לאומי מכיר ברכיב זה החל מקביעת 65% נכות לנפגע, ואילו חברת הביטוח של הרכב הפוגע אמורה לפצות את הנפגע בגין הוצאה זאת לאורך כל תקופת השיקום.
  5. הפסדי פנסיה וסוציאליים- הפסדים אלה נגרמים בעקבות הפסדי השתכרות בשל מוגבלויות ונכויות.

ההבדל בין תאונה רגילה לבין תאונת דרכים בעבודה

במקרים בהם אירעה תאונת דרכים רגילה והנפגע מבקש כי יכירו בנכותו ימונה רופא מטעם בית המשפט לצורך קביעת דרגת הנכות של הנפגע. במקרה של תאונת דרכים בעבודה דרגת הנכות תיקבע על ידי הוועדה הרפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי. קביעות הוועדה הרפואית משליכות גם לגבי המשך ניהול התביעה מול חברת הביטוח, בתי המשפט יעשו שימוש בחוות הדעת של הוועדה הרפואית ולא ימנו רופא ממומחה מטעמם בקשר לתביעת חברת הביטוח.

אופן התשלום- במקרים בהם אירעה תאונת דרכים יקבל הנפגע את הפיצוי בגין אובדן השתכרותו באופן מידי בסכום חד פעמי (מהוון). במקרים של תאונת דרכים בעבודה עד לגובה של 19% נכות שתיקבע ישולם לנפגע קצבה חד פעמית, החל מ-20% נכות הנפגע יקבל קצבה חודשית.

הבדל נוסף- במקרה של תאונות דרכים אם נסגר התיק לא ניתן לפתוח אותו מחדש גם אם מצבו הרפואי של הנפגע הלך והחמיר (בשל מעשה בית דין). במקרה של תאונת דרכים בעבודה יהיה ניתן להגיש בקשה לוועדה רפואית נוספת לצורך בדיקת החמרה במצב הרפואי של הנפגע.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בתאונות דרכים ודיני נזיקין שאירעו בזמן העבודה באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין עורך דין מקצועי בתחום במהירות וללא התחייבות.

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ