מהו שכר המינימום

שכר מינימום בישראל מוגדר בחוק שכר מינימום, התשמ"ז-1987, מטרתו של החוק הינה להבטיח כי כלל העובדים בישראל יקבלו שכר מינימאלי אשר יאפשר להם קיום בסיסי. הזכאים לשכר מינימום במשק הינם עובדים בשכר מינימום גיל 18 המועסקים במשרה מלאה, בני נוער או עובדים בעלי מוגבלויות (במפעלים מוגנים) יקבלו  תעריף שכר מינימום מופחת. כל עובד ללא יוצא מן הכלל זכאי לקבל ממעסיקו שכר מינימום לחודש או לפי שעה, החוק לא מבחין אם מדובר בעובד ישראלי, עובד זר או שכר סטודנט לשעה.

גובה שכר מינימום

חישוב שכר המינימום בישראל ייעשה בהתאם לאופן העסקת העובד, לא משולם לעובד שכר מינימום נטו שכר המינימום במשק הינו שכר ברוטו לפני ניכויי חובה, כגון: מיסים, ביטוח לאומי, בריאות, זכויות סוציאליות קרנות וכדומה. שכר מינימום בישראל הינו שכר בסיס ואינו כולל תוספות הקבועות בחוק, כגון: וותק, פרמיה מדודה, תוספת משפחה וכדומה.

שכר מינימום חודשי

שכר מינימום חודשי כולל עד 43 שעות עבודה שבועיות, נכון לשנת 2016 עומד שכר המינימום ע"ס של 4650 ₪ בחודש. בחודש אפריל 2015 רכיבי שכר המינימום השתנו וחלה עליית שכר מינימום. כיום לוקחים בחשבון יותר רכיבים ולכן ישנם מקרים בהם שכר מינימום 2015 יהיה נמוך משכר מינימום 2016 למרות שחלה העלאת שכר במשכורת מינימום בישראל.

שכר מינימום לשעה

מהו שכר המינימום לשעה? החוק קובע כי נכון לשנת 2016 משכורת מינימום לשעה עומדת על סך 25 ₪. בכדי לחשב מה השכר מינימום לשעה המגיע לעובד, צריך להכפיל את מספר שעות העבודה של העובד באותו החודש בערך שכר המינימום שישולם לעובד לשעה אז נקבל את סכום משכורת מינימום המגיע לעובד בעבור שעות עבודתו.

העלאת שכר מינימום

החל מחודש אפריל 2015 חל עדכון שכר המינימום, שכר המינימום נכון לשנת 2016 עלה משכר מינימום לשנת 2014, ועומד ע"ס 4650 ₪ בחודש. מנתוני העבר עולה כי עלה שכר מינימום לפי שנים, לצורך השוואה ניקח את שכר מינימום 2014 לשעה שעמד ע"ס 23.12 ₪, לעומת שנת 2016 שכר מינימום לשעה עדכני עומד על 25 ₪.

לצורך השוואה נוספת ניקח את שכר מינימום 2012 שעמד על 22.04 ₪ לשעה, השכר בשנת 2012 הינו נמוך מהשכר העדכני כיום בשלושה שקלים פחות לשעת עבודה. אנו רואים כי חלה מגמה בעליית שכר מינימום לשעה ככל שעוברות השנים בהתאם ליוקר המחייה. משכורת מינימום 2014 הינה נמוכה ממשכורת מינימום 2015 וכן הלאה.

הפרת חוק שכר מינימום

לא אחת אנו שומעים על מקרים בהם מעסיק הפר את חובת תשלום שכר מינמום לעובד, מדובר בפגיעה בוטה של זכויות העובד לרבות פגיעה בזכויותיו הבטוחיות, הפנסיוניות ופיצויי הפיטורין  של העובד. על מעסיק לשלם את שכר היסוד והרכיבים הקבועים ולא פחות מהשכר שקבוע בחוק שכר מינימום.

בכל מקרה של הפרת חובת תשלום שכר מינימום העובד זכאי להתלונן על מעסיקו בדרך של הגשת תלונה ליחידת האכיפה במשרד הכלכלה, בנוסף לתלונה עומדת לעובד עילת תביעה כנגד המעסיק על ידי הגשת תביעה לבית הדין האזורי לעבודה.

מקרים של אי תשלום עבור התלמדות וחפיפה

רבים מהעובדים לא מודעים מה השכר מינימום המגיע להם, מעסיקים רבים מנצלים עובדות אלה ומעסיקים עובדים חדשים בזמן חפיפה, השתלמות או התלמדות ללא כל תמורה כספית. מעסים אלה מכנים זאת "כתקופת ניסיון" לעובד, בכל המקרים האלה ייחשבו המעסיקים כעוברים על חוק שכר מינימום. על המעסיק לשלם לעובד גם אם החליט שלא להעסיק את העובד לאחר תקופת הניסיון שהקציב לעובד.

עורך דין לשכר מינימום בישראל

אם נפגעו זכויותיכם על ידי מעסיקם, אם יש לכם שאלה בקשר לשעות עבודה ושכר מינימום, אל תהססו לפנות לעורך דין הבקיא בתחום, עורך הדין מכיר את החוק ויוכל לכוון אתכם למצות את שלל הזכויות המגיעות לכם בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי שלכם.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בדיני עבודה באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

 

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ