במקרים בהם נולד תינוק עם תסמונת גנטית, עם מום, או מומים ושנין היה לאתר אותם טרם הלידה הם מקרים המספקים עילה לתביעת רשלנות רפואית בהריון.

מהי רשלנות רפואית בהריון

בדיקות טרם הריון ובמהלכו מתבצעות בישראל בהרחבה ובקפדנות. היקף בדיקות אלו שעוברת אשה בישראל, הוא מהמעמיקים בעולם. דווקא בשל עובדה זו, קיימת אפשרות ממשית לאבחן את מצבו של העובר בשלבים מוקדמים מאד של ההריון, זאת באמצעות בדיקות כמו סקירת איברים, סקירת מערכות מורחבת, MRI עוברי, בדקות גנטיות, אקו לב עוברי, בדיקת מי שפיר או שקיפות עורפת ועוד.

כמו כן מתבצעות בישראל בדיקות נקודתיות ומיוחדות שמטרתן לשלול או לאשש חשדות שעולים לגבי מצבו של העובר. במקרים בהם מתגלים תסמינים המעידים על קיום מומים או תסמונות שונות, רשאים ההורים לפנות בבקשה לוועדת הפסקת הריון ולהגיש בקשה להפסיק אותו.

אם לא דווחה להורים קיומה של בעיה או חשד לבעיה אצל העובר, נמנעת מהם האפשרות להחליט לגבי המשך ההריון וזוהי עילה לתביעת רשלנות רפואית בהריון, בעיקר בשל חובת היידוע שמוטלת על כל רופא וצוות רפואי המלווה את ההריון.

כמו כן מחובתו של הרופא ליידע אשה הרה בדבר כל הבדיקות המצויות בסל הבריאות וגם בדיקות שאינן מצויות בו.

תחומים נוספים של רשלנות רפואית בהריון

בנוסף לחובת היידוע בדבר מום או בעיה גנטית, כוללים היבטי רשלנות רפואית בהריון גם מתן יעוץ גנטי שאינו הולם או אי הפניה לביצוע בדיקה ויעוץ גנטי, רשלנות באבחון תוצאות של בדיקות במהלך ההריון, אי גילוי מומים, במהלך ההריון ובמהלך בדיקות אולטרא סאונד, אי אבחון הריון בסיכון, אי ביצוע בדיקות שונות, ביצוע בדיקות כמו שקיפות עורפית או מי שפיר באופן רשלני שמסכן את העבר ואת אמו, מעקב רשלני אחר ההריון ועוד.

עורכי דין רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית הן מורכבות ורגישות וכרוכות גם בתעצומות נפש רבות מצד ההורים הכואבים. נדרש יעוץ, ליווי וייצוג משפטי בתחום שהוא סבוך, במיוחד כשחובת ההוכחה לרשלנות הרפואית חלה על התובעים.

הבסיס לתביעה הוא חוק שגובש בפסק דין משנת 1968. חוק זה, "חיים בעוולה" קבע שתינוק שנולד עם מום כתוצאה ממעשה רשלנות רפואית בהריון, יהיה זכאי לקבלת פיצוי בגין החיים שנגזרו עליו עם מום שיכול היה להמנע.

את התביעה יכולים להגיש ההורים בשם ילדם הקטין, או הוא עצמו, אחרי שמלאו לו 18 שנה.

מקרים שכיחים של רשלנות רפואית בהריון הם אי גילוי מומים מולדים, או אבחון הריון בסיכון גבוה, אי מתן הסבר על תוצאות בדיקות גנטיות והשפעתן על המשך ההריון, אי המלצה על הפסקת הריון, התעלמות ממצאים חריגים.

התביעה מתבצעת בבית משפט אזרחי והיא שייכת לתחום הנזיקין. חשוב למצוא עורך דין נזיקין שמתמחה בתביעות רשלנות רפואית בכלל ורשלנות רפואית בהריון בפרט.

כדי למצוא עורך דין רשלנות רפואית בהריון שהוא מומחה בתחום, מוסמך בו ובעל נסיון רב, ניתן להיעזר באתר דין – נט, פורטל עורכי הדין, שם החיפוש הוא מהיר וממוקד ומציג המלצות על משרדי עורכי דין רלוונטיים ובסמוך למקום מגוריך.

אם אתה ובת זוגך חשים שנעשה לכם עוול והתקיימה רשלנות רפואית בהריון שיכולה היתה למנוע מצבים קשים ועוגמת נפש רבה, זה הזמן למילוי הפרטים בטופס ההתקשרות באתר ומציאת עו"ד שיוכל לייעץ, לסייע וללוות את תהליך מיצוי כל הזכויות המגיעות ליילוד, כולל מתן כתף ואוזן קשבת.

מוזמנים לפנות בכל שאלה