בדיקות מקדמיות אלה מקבלות משנה תוקף כאשר מדובר בעסקאות מקרקעין סבוכות יותר כגון רכישת מגרש או קרקע חקלאית. בכל מקרה רצוי לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין על מנת שיערוך עבורכם את כל הבדיקות המקדמיות בצורה מקיפה בכדי להימנע מעסקאות מסוכנות ולא כדאיות אשר מסכנות את ההון של הצדדים לעסקה.

הבדיקות המקדמיות בקניית מגרש

  1. בדיקת רישום הנכס- מדובר בבדיקה בקשר לבעלים הרשומים של נכס המקרקעין, במסגרת הבדיקה יש לוודא מהאם הנכס נקי משעבודים, עיקולים והגבלים, האם ישנן הערות אזהרה על הנכס וכדומה. בדיקת רישום הנכס מתבצעת על ידי הוצאת נסח טאבו או הנפקת אישור זכויות וכדומה.
  2. בדיקה אודות המצב התכנוני של הנכס- מדובר בבדיקה שתתבצע בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. במסגרת הבדיקה יש לוודא מהו ייעוד הקרקע, מה מצב זכויות הבנייה במגרש לפי תוכנית מתאר בהתאם לתב"ע וכדומה.
  3. בדיקה לגבי מיסים והיטלים- בדיקה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה לגבי מיסים הצפויים לתשלום לצורך קבל אישורי בנייה והיתלי פיתוח.
  4. בדיקה לגבי המיסים הצפויים בעסקת הרכישה- בדיקה זאת מתבצעת על ידי עורך דין מיסוי מקרקעין או אדם המתמחה במיסוי מקרקעין.

רכישת קרקע חקלאית

אין להקל ראש בעת רכישת קרקע חקלאית לאור העובדה שישנם המון בעלי קרקעות חקלאיות המוגדרות: חסרות תועלת או מופקעות, סביר להניח שלא יופשרו לבנייה בעתיד. חשוב להבין כי ככל שהקרקע נמצאת בהליכים מתקדמים יותר של הפשרה מחירה של הקרקע עולה.

בדיקות מקדמיות חשובות ברכישת קרקע

  1. מי הבעלים החוקיים הרשומים של הקרקע.
  2. בחינת האזור בו נמצאת הקרקע החקלאית.
  3. בחינת תוכניות ייעוד הקרקע ומצב התוכניות במחלקת הוועדה לתכנון ובנייה של העירייה.
  4. בדיקת סיכויי הפשרה עתידיים של הקרקע החקלאית גם בהתאם לתב"ע.
  5. מצבה של הקרקע האם היא נקייה משעבודים, עיקולים, הערות אזהרה וכדומה.

תהליך שינוי ייעוד הקרקע

במילים אחרות זהו תהליך של הפשרת הקרקע והפיכתה מקרקע חקלאית לקרקע המיודעת לבנייה, ההמתנה עד לבואו של תהליך ההפשרה עלולה להיות ארוכה. לאחר שהקרקע מופשרת יחול זינוק במחיר וערך הקרקע באופן משמעותי. חשוב לזכור כי רכישת קרקע חקלאית הינה עסקה לתווך ארוך הדורשת המתנה מרובה ולא מדובר בהשקעה מהירה.

מחפשים שירותי עורך דין שמתמחה בעסקאות נדלן לרבות רכישת מגרש או קרקע חקלאית באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה