ככלל, תהליך רכישת דירה מתחיל בשלב החיפוש אחר הנכס האידיאלי עבורך ו/או עבור בני משפחתך, כאשר על מנת למקד ולפשט את החיפוש, עליך בראש ובראשונה לבחון את יכולותיך הכלכליים לעמוד ברכישת ואחזקת הנכס המיוחל.

שלב אינטנסיבי זה מתאפיין לרוב במעבר יום יומי על מודעות מכר – אם באמצעות העיתונות הכתובה, אתרי האינטרנט השונים המיועדים לכך (Yad2, Win-Win, הומלס, madas, זה וזה, Komo ועוד), או אף בעזרת שימוש במאגר דירות של משרד/סוכן תיווך כזה או אחר – וכמובן, בהתבוננות בשטח בלא מעט דירות בהן קיים הפוטנציאל להוות נכס אידיאלי עבורך.

בסופו של יום, כאשר תבחר בדירה אותה הנך מעוניין לרכוש, יהיה עליך לנהל מו"מ לקניית דירה הכולל, בין היתר, פרטים לגבי גובה התמורה שתשולם למוכר, מועד מסירת החזקה בדירה, אופי, דרכי ומועדי תשלום התמורה וכיו"ב.

לעיתים, תבקש או תידרש לחתום על זכרון דברים, כאשר בכל מקרה, על מנת להשלים ולתת תוקף מחייב לעסקה, יש לערוך אותה בכתב (ראו סעיף 8 לחוק המקרקעין).

בעניין זה, מומלץ בתוקף להיעזר בשירותי עו"ד מוסמך לקניית או מכירת דירה, שכן חשוב ביותר כי עריכת מסמכים מהסוג הנ"ל תתבצע בצורה מקצועית וע"י הגורמים המעורים בכך.

בפורטל דין-נט ניתן למצוא בלחיצת כפתור עו"ד בסמוך לאזור מגוריך לליווי תהליך קניית דירה. לקבלת פנייה מעו"ד העוסק בתחום המקרקעין / נדל"ן אנא השאר את פרטיך בטופס המצורף.

קניית דירה ראשונה

האם דין רוכש דירה ראשונה כדין רוכש רגיל?

לרוב, קניית דירה ראשונה מתאפיינת בנטילת משכנתא לטובת מימון העסקה. כמובן כי במידה וקיים ברשותך סכום הרכישה במלואו – מצוין! – חסכת לעצמך עיסוק בנטילת משכנתא למימון הרכישה, על כל העול הכרוך בכך.

במרוצת השנים, החליטה המדינה ליצור מערכת הגבלות והטבות אשר נועדו מחד, לאזן בין הצורך לשמור על יציבות המשק, ומנגד, בין הרצון להקל ולהיטיב ככל שניתן עם אוכלוסיית חסרי הדירה בבואם לרכוש את דירותיהם הראשונות.

בין ההגבלות השונות כאמור, ניתן למצוא את הנחיות בנק ישראל בנוגע להגבלת שיעור המימון בהלוואות לדיור לגובה של עד 75%, כאשר לפני כן ניתן היה לקבל תנאי מימון עד גובה של 90%! (למסמך שאלות ותשובות בעניין – לחץ כאן), וכן הגבלות נוספות כגון קביעת תקופת פירעון המשכנתא למקסימום 30 שנים, הגבלת שיעור החזר המשכנתא החודשי ל- 50% מגובה ההכנסה החודשית ועוד. (למסמך ההגבלות המלא – לחץ כאן. למסמך שאלות ותשובות בעניין – לחץ כאן).

חשוב להבין כי הגבלות אלו ואחרות, לרוב, אינן נועדו להקשות על אוכלוסיית חסרי הדירה להגיע ליעדם המיוחל. נהפוך הוא – מטרתן, בראש ובראשונה, היא להוביל את הרוכשים להתנהלות כלכלית תקינה על מנת שלא יגיעו למצב בו הם מתקשים, או במקרה גרוע יותר לא יכולים, לעמוד בהחזר תשלומי המשכנתאות שנטלו.

בד בבד עם הטיפול בענייני נטילת המשכנתאות, העניקה המדינה לרוכשי דירות ראשונות (אשר עונים להגדרת "דירה יחידה" על פי חוק מיסוי מקרקעין) הטבה משמעותית ביותר בדמות פטור מתשלום מס רכישה על דירות בשווי שעד 1,600,175 ₪, וכן תשלום מופחת על דירות בשווי גבוה יותר (לצפייה בטבלת הסכומים המעודכנים לשנת 2016 – לחצו כאן).

"קודם אנו מעצבים את ביתנו; ובהמשך, הבית שלנו מעצב אותנו" (וינסטון צ'רצ'יל)

אנא השאר פרטיך בטופס המקוון שבאתר ואפשר לפורטל דין-נט לאתר עבורך עורך דין מהשורה הראשונה ובאזור מגוריך המתמחה בתחום מיסוי מקרקעין – השימוש באתר ניתן בחינם וללא כל התחייבות.

* שימת ליבכם לעובדה כי הכתוב לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או ייעוץ מקצועי – אלא בגדר המלצה בלבד – והסתמכות עליו הינה באחריות המשתמש בלבד.

מאת: איציק פיצ'חדזה, עו"ד

מוזמנים לפנות בכל שאלה