כיצד מוציאים צו ירושה?

הוצאת צו ירושה דורשת הכנת מסמכים ומילוי טפסים בצורה דקדקנית על גבי טופס בקשה לצו ירושה. לנוחיותכם לחצו על הקישור: צו ירושה טפסים. לאחר מילוי כל הטפסים ואימותם בחתימתו על עו"ד, ניתן להגיש את הבקשה לרשם הירושה. פעולה של הגשת הבקשה למתן צו ירושה כוללת בין היתר תשלום אגרה. אגרות צו ירושה מתחלקות לאגרת פרסום בעיתון ואגרת הבקשה לצו ירושה.

בקשה לצו ירושה

כיום פעולה של הוצאת צו ירושה ניתן לבצע דרך אתר האינטרנט של הרשם לענייני ירושה. באתר המקוון ישנן הוראות ברורות כיצד להגיש את הבקשה ביעילות, ישנן לשוניות ספציפיות לכל פעולה, לדוגמא: צו ירושה אגרות, בקשה לצו ירושה טופס וכו'. כחלק מהשירות ניתן לבדוק מה סטטוס של בקשות שהוגשו לרשם לענייני ירושה באתר המקוון ב"צו ירושה טופס".

הגשת הבקשה לצו ירושה תיעשה במקרים הבאים:

  • המנוח הותיר צאצאים ובן/ת זוג.
  • המנוח הותיר אחריו רק צאצאים.
  • המנוח הותיר אחריו רק בן/ת זוג והוריו בין החיים.
  • המנוח הותיר אחריו רק הורים.

טופס של צו ירושה

התנגדויות

ישנם מצבים בהם יוגשו התנגדויות על הבקשות אשר מוגשות לרשם לענייני ירושה. מדובר בעיקר במצבים בהם המנוח הותיר אחריו צוואה ואחד מן היורשים סבור כי הצוואה לוקה בחסר. מצב נוסף הוא: מקרה בו המנוח הותיר צוואה חלקית בקשר לחלק מעיזבונו, במצב כזה תוגש בקשה למתן צו ירושה על פי חוק הירושה בקשר לשאר עיזבונו של המנוח שלא פורט בצוואתו.

העברת הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה

ייתכנו מצבים בהם תוגש התנגדות למתן צו ירושה או צו קיום צוואה, במצבים כאלה הבקשה למתן הצו תועבר לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה בצורה אוטומטית. ישנם מצבים נוספים בהם הבקשה למתן צו ירושה תועבר להתדיין בפני בית המשפט לענייני משפחה לפי שיקול דעת הרשם לענייני ירושה.

המקרים בהם ישקול הרשם לענייני ירושה להעביר את הבקשה לצו ירושה להתדיין בפני בית המשפט הם מקרים: בהם היועץ המשפטי לממשלה יזם את הבקשה או הצטרף לבקשה. מקרים בהם המדינה היא בעצמה צד לבקשה. מקרים בהם המנוח נפטר בחו"ל ונכסיו בארץ. מקרים בהם האפוטרופוס הכללי מייצג קטין או חסוי וכל מקרה אחר בו הרשם לענייני ירושה מחליט להעביר את הבקשה, לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה.

עיכוב בטיפול בבקשה לצו ירושה

מילוי ועריכת הבקשה והטפסים צריך להיעשות בצורה מדויקת ויסודית תוך ציון כל הפרטים. אם הטפסים יוגשו בצורה חלקית ויתגלה חסר בפרטים או במסמכים, הטפסים יוחזרו לידי השולח, דבר אשר יעכב את הטיפול בבקשה ובמתן צו הירושה. ישנה עדיפות להעביר את הטיפול בהכנת הבקשה לידיו של עו"ד הבקיא בתחום שיגיש את הבקשה בצורה מדוקדקת בצרוף כל המסמכים הרלוונטים ובכך בקשתם תיענה במהירות ויעילות.

זקוק לשירותי עורך דין שמתמחה בצוואות וירושות באזור מגוריך? השאר את פרטי הקשר שלך בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר ביניכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה