עבירה פלילית

כל עבירה של נהיגה בשכרות תחשב כעבירה פלילית לכל דבר ועניין. הנושא מוסדר בפקודת התעבורה, התשכ"א 1961, הקובעת כי לשוטר ישנה סמכות לעצור כל אדם הנוהג ברכב, ולדרוש ממנו לעבור בדיקות שכרות. לא חייב כי לאותו שוטר יהיה "חשש סביר" כי נעברה עברת נהיגה בשכרות. חשוב לזכור כי השילוב של נהיגה ושתיית אלכוהול או נטילת סמים הוא שילוב קטלני ומהווה סכנה ממשית לציבור.

מתי ייחשב אדם כי נהג בשכרות?

שכרות הינה מושג רחב, והוא משתנה מאדם לאדם. שכרותו של כל אדם תיבדק ותיקבע על פי מספר נתונים ומאפיינים: כמות האלכוהול שיש בגופו של אדם, כמה זמן חלף ממועד שתיית האלכוהול למועד העלייה על ההגה ועוד. ריכוז האלכוהול המותר לנהיגה בישראל עומד כיום על ריכוז אלכוהול בדם מעל 0.05% (50 מיליגרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם), על פי בדיקת שכרות.

האמצעים לבדיקת שכרות אצל נהג

בידי המשטרה ישנם מספר אמצעים ודרכים למדוד ולבדוק שכרות של נהג. החל מהבדיקה הפשוטה ביותר המכונה: "בדיקת מאפיינים של נהג" לפיה הנהג החשוד מתבקש על ידי השוטר לבצע מספר פעולות. כך נבדקת יכולתו המוטורית, בזמן שהוא תחת השפעת אלכוהול. הבדיקה הנוספת "המדעית" המוכרת והמכונה: "בדיקת הינשוף", מדובר במכשיר אשר הנהג נושף לתוכו, כך נמדדת רמת האלכוהול המצויה בגופו, לפי כל ליטר אויר נשוף.

הענישה בישראל על עברת נהיגה בשכרות

לאור ריבוי תאונות הדרכים, אשר נגרמו כתוצאה מנהיגה בשכרות, הענישה והאכיפה הוגברו בשנים האחרונות. המשטרה והרשות המחוקקת, עושה את כל המאמצים להילחם בתופעה של נהגים הנוהגים נהיגה בשיכרות. כאשר כיום, אדם הנוהג תחת השפעת אלכוהול, יקבל פסילה מנהלית, רכבו יוחרם, והזימון לבית המשפט לא יאחר להגיע. גם פסילת רישיון נהיגה לשנתיים. באם מדובר בנהג שכרות "סידרתי" אפילו עונשי מאסר.

החוק וחומרת הענישה נועדו על מנת למגר את התופעה של נהיגה בשכרות. חשוב לציין כי, בתי המשפט אינם מרחמים ולא מהססים להעניש. נהג שנהג בשכרות סיכן חיי ציבור, גוף ורכוש. יש לציין כי החוק מאפשר לקצר את תקופת הפסילה, במקרים קיצוניים וחריגים. לכן ישנה חשיבות יתרה בבחירת עורך דין נהיגה בשכרות.

כיצד עורך דין יכל לסייע בעברות נהיגה בשכרות?

על עורך הדין למצוא נסיבות מקלות, פגמים וראיות חסרות, על מנת "לכרסם" בטענות המשטרה (טענות התביעה). בכך בעצם נעשה ניסיון לצמצם את הענישה כלפי הנהג כמה שיותר. מכאן מבנת החשיבות לבחירת עורך הדין אשר ייצג אתכם במקרה ונתפסתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול. לכל טענת הגנה אשר תטענו יש משקל כבד ומשמעות על המשך ההליך ותוצאותיו.

לבחירת עורך דין, וקבלת מענה תוך זמן קצר, נא מלאו פרטיכם על גבי הקישור בטופס המקוון. ונציגי פורטל דין נט ידאגו להעביר את פנייתכם, לעורך דין נהיגה בשכרות המצוי באזור מגוריכם, אשר יוכל לענות על שאלותיכם ולסייע לכם במידה ונתפסתם נוהגים בשכרות או במקרה והנכם חשודים בעבירה.

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ