בין שלל החוקים חשוב למנות את: חוק שכר מינימום, חוק חופשה שנתית, חוק עבודת נשים, חוק העסקת בני נוער, חוק שעות עבודה ומנוחה, חוק פיצויי פיטורין, חוק הסכמים קיבוציים, חוק יישוב סכסוכי עבודה ועוד.

לרוב, בקיאות המעסיקים בתחום דיני העבודה עולה עשרות מונים על בקיאותו של העובד הממוצע וסיטואציה זו מובילה במקרים רבים לניצול חולשותיו. זאת, בייחוד כאשר מדובר בעובד אשר משתייך לאוכלוסייה מוחלשת כגון אוכלוסיית העובדים הזרים, הקטינים ובני הנוער, נשים, בני מיעוטים וכיו"ב.

אלמנט נוסף שמגדיל את הפער בין הצדדים הוא כמובן החוסן הכלכלי של המעסיקים אל מול העובדים. "הגב הכלכלי" מאפשר למעסיקים לשכור ולהיעזר בשירותיהם של סוללות עורכי דין לענייני עבודה אשר מתמחים ובקיאים בדיני העבודה.

אם כך, כיצד ניתן להתמודד עם יחסי הכוחות הלא שוויוניים הללו?

על מנת לנסות ולאזן את יחסי הכוחות, ובכך למזער או להעלים כליל פגיעות פוטנציאליות אפשריות, התגבשו שני מסלולים מקבילים אשר הקנו לעובדים כלים יעילים ומשמעותיים בבואם להתמודד ולהגן על זכויותיהם.

המסלול הישיר – הריבון (המדינה) היה ער לסיטואציה הלא שוויונית שנוצרה ולכן לקח חלק אקטיבי בדמות חקיקת שלל חוקים (אשר חלקם נזכרים לעיל) הנקראים חוקי מגן (מלשון הגנה על העובדים). התערבות זו לא הייתה תלויה כלל וכלל בגחמות העובדים ו/או המעסיקים למיניהם והיא נכפתה על הצדדים כחוקי סטנדרט מינימאליים אשר נועדו לשקף מהו האיזון הראוי בין זכויות וחובות הצדדים.

המסלול העקיף – מעבר לחקיקת חוקי המגן, הריבון ביקש להעניק לעובדים כלים נוספים אשר יאפשרו להם לממש את זכויותיהם ולהגן על עצמם. כלים כגון הסכמים קיבוציים, זכות השביתה וחופש ההתארגנות.

הזכויות המעוגנות בחוקי המגן הינן זכויות קוגנטיות. כלומר, לא ניתן לוותר על זכויות אלו, ובשום אופן לא ניתן לשנות ו/או לעקוף אותן באמצעות סיכומים ו/או חוזים הקובעים אחרת (למעט מקרים קיצוניים כגון מצבי חירום מערכתיים וכיו"ב). כמו כן, דיני העבודה מחליפים ו/או משלימים הוראות אחרות משאר ענפי המשפט וככלל, כל הוראה אשר סותרת את חוקי המגן תהא בטלה.

עובד יקר – בראש ובראשונה עליך לדעת זכויותיך! בפורטל דין-נט ניתן למצוא בלחיצת כפתור עו"ד לענייני עבודה בסמוך לאזור מגוריך. לקבלת פנייה מעו"ד העוסק בדיני עבודה אנא השאר את פרטיך בטופס המצורף.

עורכי דין לענייני עבודה

מרבית מקרי הפגיעה בעובדים מתרחשים עקב חוסר הבנת או ידיעת הזכויות המוקנות להם במסגרת החוק. בעניין זה יש לציין כי פגיעה איננה בהכרח חייבת להתבטא בנושאים כלכליים בלבד וגם הטרדות, השפלות ו/או פגיעות נפשיות או פיזיות יכולות בהחלט להקים עילה לתביעה ופיצוי.

מנגד, חשוב לזכור כי במקרה וחווית פגיעה כלשהי – יש להפריד הפרדה מוחלטת בין הזעם ו/או התסכול הרב אשר לבטח התעורר אצלך, לבין בחינת ההיבטים המשפטיים של הפגיעה. ההמלצה היא כי יש לכלכל את צעדיך לאחר שיתוף פרטי הפגיעה בפני עו"ד לענייני עבודה ובכל מקרה, לא לבצע על דעת עצמך מהלכים אשר יכולים להוביל לאיבוד זכויותיך – בייחוד כאשר הנך שרוי בסערת רגשות.

"את העקרונות ואת הפרנסה אסור לשים באותה מגרה" (מאיר שלו)

במידה ואתה מרגיש כי זכיותיך במקום העבודה נפגעו – אנא השאר פרטיך בטופס המקוון שבאתר ואפשר לפורטל דין-נט לאתר עבורך עורך דין לענייני עבודה מהשורה הראשונה ובאזור מגוריך – השימוש באתר ניתן בחינם וללא כל התחייבותבהצלחה!

* שימת ליבכם לעובדה כי הכתוב לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או ייעוץ מקצועי – אלא בגדר המלצה בלבד – והסתמכות עליו הינה באחריות המשתמש בלבד.

מאת: איציק פיצ'חדזה, עו"ד

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ