לצורך מציאת עוסק מורשה באמצעות אתר רשות המיסים לחצו על הקישור איתור עוסק מורשה לפי שם. על מנת להקל על החיפוש חשוב לציין כי מספר עוסק מורשה של עסק הינו מספר תעודת הזהות של בעלי העסק.

עוסק מורשה חובת דיווח

עוסק מורשה הינו עסק שנרשם ברשויות המס כעסק המחויב בתשלומי מס ערך מוסף בשיעור מסוים ממחזור עסקאותיו ולכן אותו עוסק גובה תשלום מע"מ מלקוחותיו, מנגד העוסק המורשה זכאי לקבל החזרי מע"מ על תשומותיו בגין מוצרים או שירותים שרכש לצורכך עסקיו.

עסקים שמחזור עסקאותיהם השנתי עולה על סכום מסוים יחויבו להירשם כעוסק מורשה לפי חוק, בנוסף בחוק ישנן תקנות המחייבות רשימה של בעלי מקצועות מסוימים להירשם כעוסק מורשה ללא קשר למחזור עסקאותיהם.

מקצועות שחייבים להירשם כעוסק מורשה

  1. בעלי מקצועות חופשיים: עורכי דין, רואי חשבון, אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי שיניים, יועץ ניהולי, יועץ מדעי, יועץ מס, פסיכולוג רופא, וטרינר, אופר שיניים, סוכן ביטוח, שמאי, כלכלן, מודד, מהנדס, בעל מעבדה כימית, בעל מעבדה רפואית, פיזיותרפיסט, מנהל חשבונות, תורגמן טכנאי.
  2. נותני שירות הקשורים במופעים אומנותיים: הנחייה, בניית תפאורה, הרצאה, הוראה, כתבנות, עריכה, פישור, הכנסה בדיקה ופיקוח על מבחנים.
  3. בעלי בתי ספר לנהיגה, מתווך מקרקעין, בתי ספר, גני ילדים, סוחר או מתווך רכב וחברה.

עוסק פטור

עוסק פטור מתייחס לעניין תשלומי מע"מ בלבד, עוסק פטור לא פטור תשלומי ביטוח לאומי או מס הכנסה. ההבדלים בין עוסק מורשה לעוסק פטור הינם כי עוסק מורשה מחויב בתשלומי מע"מ, עוסק מורשה מחויב להוציא חשבונית מס, עוסק מורשה זכאי לקזז מע"מ מההוצאות העסקיות שלו, עוסק מורשה מדווח למע"מ באופן שוטף לעומת עוסק פטור שמדווח פעם בשנה.

חברה בע"מ

חברה בע"מ הינה אישיות משפטית נפרדת שיכולה לבצע פעולות משפטיות כגון: לתבוע להיתבע או להתחייב. במקרה בו החברה נקלעת למצב של חדלות פירעון או לתביעות כספיות אז בעלי המניות יהיו מוגנים למעט מקרים קיצוניים חריגים שעלולים לגרום להרמת מסך, לעומת זאת אדם יחיד שיירשם כעוסק מורשה עצמאי ייתבע באופן אישי ויישא באופן אישי בנטל הכספי, במילים אחרות לא תהיה לו כל רשת הגנה מפני תביעות.

משמעות משפטית להבדלים בין סוגי ההתאגדויות

ההבדל הבסיסי הינו עיקרון ההפרדה בין חברה ולבין העומדים בראש החברה, הבדל נוסף הינו בכך שעוסק מורשה אינו סחיר ולא ניתן למכור חלקים מתוכו. נושא קריטי וחשוב הוא במקרה של חברה בע"מ שם חלה הפרדה מוחלטת בין בעלי החברה ובין החברה עצמה לפי עיקרון הגבלת אחריות.

במידה ואתם מעוניינים להגיש תביעה כנגד עוסק מורשה או חברה תאלצו לרשום על גבי כתב התביעה את מספר ה-ח.פ. של החברה או מספר ה-ע.מ. של בית העסק אותו אתם מבקשים לתבוע. אם אין ברשותכם את הפרטים האלה תאלצו לערוך ברור באתר של רשום המיסים או במסמכי החברה או בית העסק אותו אתם מעוניינים לתבוע.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה באיתור עוסק מורשה והגשת תביעות כנגד חברות או עסקים באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה