כחלק בלתי נפרד מהמשמורת מסדירים ההורים את כל הנושאים הנלווים למשמורת, כגון: קבלת החלטות חשובות, חינוכיות, בריאותיות וכדומה. בהתאם לחלוקת זמני השהות של הקטינים אצל הוריהם מתחלקים ההורים באחריות לדאוג לכל צורכי הקטינים.

החוק בישראל

החוק בישראל מעגן את הזכות החוקית ואת מערכת היחסים של כל הורה ביולוגי עם ילדיו הקטינים, להרחבה ראה חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופוסות. מדובר במערכת יחסים טבעית בין ההורים לילדים מעצם הורותם. חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי הורה מחויב לדאוג לכול צורכי ילדיו הקטינים כגון: כלכלה, מזון, צרכים בריאותיים, צרכים אלמנטריים, צרכים פיזיים ונפשיים.

קביעת משמורת בערכאות השיפוטיות

במקרים בהם אין הסכמות בין ההורים באשר לסוגיית המשמורת וחלוקת הסדרי הראייה, יאלצו הצדדים להגיש תביעות בפני הערכאות השיפוטיות על מנת שתוכרע סוגיית המשמורת וחלוקת סמני השהות של הקטינים עם כל אחד מההורים. בבואו של בית המשפט לבחון את נושא המשמורת של הקטינים וחלוקת זמני השהות, בית המשפט יבחן את מסוגלותו ההורית של כל אחד מההורים ואת עיקרון טובת הילד.

מכיוון שהשופט המכהן בתיק לא נמצא בפועל בשטח ואיננו מסוגל להתרשם בצורה אבסולוטית מההורים, בית המשפט ממנה "שליחים" שיבדקו את התנהלות ההורים בפועל. השליחים הינם עובדים סוציאליים לסדרי דין הממונים על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. העו"ס נפגשים עם ההורים, מגיעים לבית המגורים של ההורים, נפגשים עם הגורמים החינוכיים שמטפלים בקטינים ובסוף מגישים המלצות למשמרות על גבי תסקיר מפורט לבית המשפט.

לקריאה נוספת על הסכם הורות משותפת

הכרעות בית המשפט

לרוב בית המשפט או בית הדין הרבני יאמצו את האמור בהמלצות התסקיר אשר יוגש על ידי העובדים הסוציאליים לסדרי דין, בתי המשפט יבחנו את התסקיר לעומקו ולצדדים תינתן רשות להזמין את העובדת הסוציאלית לחקירה בדיון בפני בית המשפט באם הם משיגים על תוצאות והמלצות התסקיר. בתי המשפט יכריע בסוגיית המשמורת והסדרי הראייה בהתאם למאזן שיקולים של טובת הקטין, המסוגלות ההורית  בהתאם לאמור בתסקיר ומהתרשמות ביהמ"ש.

פסק דין

במידה ויינתן פסק דין על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני בסוגיית משמורת והסדרי ראיית הקטינים לרבות במזונות קטינים, כל עוד הקטינים קטינים ניתן לפתוח את תביעה לשינוי משמורת והסדרי ראיה לרבות שינוי גובה המזונות מחדש. משמורת ילדים וכל הקשור בילדים הינו נושא דינאמי שעשוי להשתנות במהלך השנים, לכן דלתות בתי המשפט נשארות פתוחות על מנת שהצדדים יוכלו לשוב לערכאות השיפוטיות במידה ויחול שינוי נסיבות מהותי מיום פסק הדין.

משמורת משותפת

משמורת משותפת הינה משמורת אשר במסגרת חלוקת זמני השהות של הילדים עם הוריהם שווה או כמעט שווה, על מנת לקיים משמורת משותפת בין ההורים על ההורים לשתף פעולה האחד עם השנייה על מנת לקיים הורות משותפת ואופטימלית לקטינים. משמורת משותפת לא מתאימה בכל המשפחות והכל תלוי במסוגלות ההורים ובזמן אשר הם מעוניינים להקדיש לקטינים. במקרים של משמורת משותפת שני ההורים מקבלים הגדרה משפטית שווה בקשר לאחריות והטיפול בקטינים.

השפעת המשמורת על סכום המזונות

סכום דמי מזונות הקטינים שנקבע ע"י ביהמ"ש  משתנה בין משפחה למשפחה משתנה אין סכום קבוע, בתי המשפט יקבעו את גובה מזונות הקטינים בהתאם למכלול נתונים שיוצג בפני בית המשפט. ברוב המקרים בתי המשפט ייקחו בחשבון את סוג המשמורת שבין הצדדים, את אופן חלוקת הסדרי הטיפול וההוצאות בגידול הקטינים בבואם לקבוע דמי מזונות.

ישנן פסיקות לפיהן נקבע כי יש להפחית אחוז ניכר מסכום המזונות הבסיסי במקרים של משמורת משותפת, לצערנו המון הורים נלחמים על סוג המשמורת ואופן הסדרי הראייה על מנת להשיג הישגים כלכליים במזונות, הכל על חשבון הילדים.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה במשמורת ילדים באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה