במידה והבעל לא מספק צרכים בסיסיים אלה לאשתו בזמן הנישואים, זכאית האישה לפנות לבית הדין הרבי או לבית המשפט לענייני משפחה ולתבוע צרכים אלה מבעלה.

גובה מזונות אישה

ההלכה קובעת כי דמי מזונות אישה ייקבעו בהתאם לרמת החיים הטובה ביותר של האישה באחת מ-2 תקופות בחייה: יחד עם בעלה או בבית הוריה לפני שנישאה לבעל. כלל זה מכונה בהלכה "עולה עימו ואינה יורדת", פרוש הדבר שגם אם רמת החיים של בני הזוג ירדה במהלך הנישואין האישה תמיד תהא זכאית לדמי מזונות גבוהים כפי שהורגלה בבית הוריה.

על הבעל מוטלת האחריות לעשות כל שביכולתו על מנת לפרנס את אשתו, הבעל מחויב לעבוד בכל עבודה על מנת לספק את צרכי אשתו למעט מקרים בהם הבעל חולה, נכה וכדומה.

אי חיוב הבעל בתשלום מזונות אישה

ישנם מקרים בהם מוצדק יהיה לפטור את הבעל מתשלום דמי מזונות אישה, מדובר במקרים בהם: הבעל איננו מסוגל לפרנס את עצמו, הבעל חולה, הבעל מובטל וכדומה. העיקרון הינו כי קודם על הבעל לפרנס את עצמו ולאחר מכן את האישה, מדובר בגוף אחד, משפחה, הבעל והאישה יחד ואם הבעל לא מסוגל לפרנס את עצמו איך יפרנס את אשתו.

כמו כן, ישנן סיבות הלכתיות בגינם מפסידה האישה דמי מזונותיה, מדובר במקרים הבאים:

  • אישה מורדת – כגון אישה המסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה, האישה בעצמה מפרה את מהות ברית הנישואין.
  • אישה שזנתה תחת בעלה – אישה נואפת גם היא מפרה את ברית הנישואין.
  • אישה שעזבה את הבית המשותף.
  • אישה שעובדת – לפי ההלכה: "די לה במעשי ידיה", הכנסות האישה מעבודה ייחשבו לאישה כדמי מזונותיה.
  • מזונות אישה לאחר גירושין

סיום חובת הבעל בתשלום מזונות אישה

אישה תהא זכאית למזונות אישה כל עוד היא נשואה לבעלה, דהיינו לא מגיעים לאישה מזונות אישה לאחר גירושין. בעל לא ישלם מזונות אישה לגרושתו גם אם יש לצדדים ילדים משותפים והם קטינים, יש להבדיל בין מזונות קטינים לבין מזונות אישה. כל חיובי הבעל והאישה האחד לשנייה מסתיימים ביום ביצוע הגט בפועל.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בדיני משפחה ותביעות מזונות אישה באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר ביכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה