בדיקות לגילוי ליקויי בנייה

על מנת לגלות האם ביחס לדירה מסוימת חלות עברות מסוג ליקויי בנייה, ועל מנת להימנע מעברות פליליות או אסון רצוי ואף מומלץ לערוך בדיקה לגילוי ליקויי בנייה. להלן רשימה לא סגורה של בדיקות אשר יש לערוך לצורך גילוי ליקויי בנייה:

  • בדיקת תוכניות הבנייה.
  • בדיקת כמויות החומרים וטיבם בהתאם למפרט הבנייה.
  • בדיקת צנרות מים וביוב.
  • בדיקות רטיבות איטום וכדומה.
  • בדיקה של חיפוי הקירות, טייח צבע וכדומה.
  • בדיקה של ריצוף, אריכים, קרמיקה וכדומה.

ליקויי בנייה מפתיעים

ישנם ליקויים בלתי נראים או שאינם מפריעים לרוכשים אך מבחינת התקנים והתקנות מדובר בליקויים חמורים שלא עומדים בתקנים, לכן בעת קבלת מפתחות לדירה חדשה מקבלן מומלץ מאוד כי הרוכש יהיה מלווה במומחה (כגון: מהנדס) מטעמו על מנת שזה יבדוק את טיב הדירה.

פרוטוקול למסירת דירה

במועד קבלת מפתחות הדירה הקבלן יזמין את הרוכשים לחתום על פרוטוקול מסירת הדירה, חתימה על פרוטוקול למסירת דירה איננה חובה המעוגנת בדין, חובה זאת נובעת מהתחייבויות הצדדים בהסכם המכר. לרוכשים ישנה הזדמנות להגיע ולבדוק את הדירה טרם ביצוע המסירה בפועל. מקובל כי הקבלנים יחתימו את הרוכשים על פרוטוקול המסירה כי לא התגלו כל ליקויים בדירה במועד מסירת הדירה בפועל.

תיקון הליקויים

על פי חוק המכר דירות ניתנת לקבלן הזדמנות לתקן את הליקויים עליהם דיווחו הרוכשים תוך זמן סביר ממועד ההודעה של הרוכשים, ישנם מקרים קיצוניים יותר בהם הקבלן לא יכל לתקן את הליקויים ואלה יכונו ליקויים חמורים. במקרים אלה יוכלו הרוכשים להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה שאינם ניתנים לתיקון במידה והקבלן מסרב ליתן פיצוי הולם בגין הליקויים.

לאחר תיקון הליקויים על ידי הקבלן מומלץ כי הרוכש יזמין מומחה מטעמו על מנת שזה יבדוק ויעמוד על טיב ואיכות התיקונים, האם הינם עומדים בתקנות ותקנים שנקבעו. במידה והמומחה קובע כי התיקונים הינם חלקיים או שלא תוקנו כראוי נראה כי לא תהא לרוכשים כל ברירה אלא להגיש תביעות בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן או היזם.

התנהלות מול הקבלן

ההתנהלות מול הקבלן לאורך כל הדרך הינה קריטית וחשובה להמשך ההליך, רצוי ואף מומלץ לתעד את כל הפניות של הרוכשים לקבלן ואת המענה שהקבלן מספק. מאוד מומלץ לערב עורך דין כבר בשלבים הראשונים על מזה שזה ייצג את אינטרס הרוכשים וינחה אותם כיצד עליהם לפעול מול הקבלן לצורך קידום האינטרסים שלהם בהמשך ההליך.

עורך דין העוסק בליקויי בנייה

על מנת לעמוד על מלוא זכויותיכם מול קבלנים ניתן לשכור שירותיו של עורך דין, עורך הדין יפנה לקבלן ויבקש את הפיצוי המתאים בנסיבות העניין, במידה והקבלן לא יאות ולא ישלם את הפיצוי המגיע לכם עורך הדין יגיש עבורכם כתב תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן. אל תהססו פנו עוד היום לעורך דין העוסק במקרקעין.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה במקרקעין וליקויי בנייה באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה