מה זה כונס נכסים

כשאדם חייב כספים ואינו יכול לשלם אותם, עומדת בפניו האפשרות להגיש בקשה לפשיטת רגל. בקשה זו יכולה לצאת גם מאחד מנושיו.

המעורבות של כונס הנכסים היא מתחילת הליך הבקשה לפשיטת רגל. כונס נכסים הוא הדמות שיש לה סמכות שלטונית והוא מעורב בהליכי פשיטת הרגל מהרגע בו הגשה בקשה.

עוד לפני שהבקשה מוגשת לבית המשפט, כונס הנכסים שמקבל את המסמכים הרלוונטיים לבקשה, מגבש עמדתה לגבי בקשת החייב, בהתאם להתנהלותו, לגובה חובותיו ולקריטריונים נוספים.

בסמכותו של כונס נכסים לבקש עוד מסמכים ולבצע חקירות שונות, למשל חקירת יכולת, לפני שהוא מגבש את המלצותיו. ברגע שגיבש אותן, הן עוברות לבית המשפט שדן בבקשת פשיטת הרגל.

צו כינוס נכסים

לפי פקודת פשיטת רגל, סעיף 18ה', מוגשת המלצת כונס הנכסים הרשמי לבית המשפט, לאחר שווידא את כנות הכוונות של החייב וכי אינו מסתיר ממנו נכסים או מעלים מידע. אם השתכנע באמיתות דבריו של החייב הוא ימליץ להתחשב בבקשתו ולהכריז עליו כפושט רגל.

מהרגע בו אושרה הבקשה מקבל החייב צו כינוס נכסים לכל נכסיו של החייב עד לתום ההליכים.

משמעות צו כינוס נכסים היא כי כל נכסי החייב עוברים לקופת כונס הנכסים הרשמי, אשר משמש לנכסים אלו נאמן זמני ועד לקביעת נאמן קבוע שיהיה אחראי לנכסי החייב.

כונס הנכסים הרשמי פועל בתקופה זו על מנת לאתר את כל נכסיו של החייב, כמו למשל דירות, קרקעות, מניות, פקדונות וכדומה. בסמכותו לדרוש מהחייב כל מסמך שהוא מחשיב כרלוונטי ולקבל פרטים מלאים מהחייב בכל הנוגע לנכסים.

כינוס

כונס נכסים ראשי, במקביל לפעילותו בכינוס נכסי החייב, מארגן כינוס, או אסיפה, של כל הנושים. אסיפה זו מתקיימת במעמד החייב ועם נציג מטעמו.

באסיפה זו מתבקשים הנושים לחוות דעתם על הצעות שונות שמטרתן הסדר פשרה שמציע החייב כדי לסיים את חובותיו ואת התהליך הארוך שמצפה לכולם.

חצי שנה מהמועד בו ניתן צו כינוס מתקיים דיון בעניין החייב וכשבועיים לפני דיון זה מגיש כונס הנכסים הרשמי את המלצותיו לבית המשפט. אם הגיעו החייב והנושים להסכם פשרה, יאשר בית המשפט את ההסכם ויביא את הליך פשיטת הרגל לסיומו.

במידה ולא הצליחו הצדדים להגיע להסכמות ביניהם, יכול בית המשפט להכריז על החייב כפושט רגל, או לחילופין לתת לו צו הפטר מחובותיו, או, לקבוע מועד לדיון נוסף, בתקווה שהצדדים יצליחו בכל זאת להגיע לידי הסכמה ביניהם.

במידה והוכרז החייב כפושט רגל, ימונה לו נאמן קבוע שיחליף את הנאמן הזמני (שהוא כונס הנכסים הרשמי) והוא ימונה לאחראי על כל נכסי החייב, באישור כונס הנכסים הרשמי, ובהסכמת הנושים.

הנאמן הקבוע הוא הדמות שתדווח לכונס הנכסים הרשמי, שמפקח על פעולות הנאמן ומקבל ממנו דוחות מצב מפורטים לכל אורך התהליך.

כונס נכסים ראשי

בתי המשפט מייחסים חשיבות רבה להמלצותיו של כונס נכסים ראשי, האחראי על כלל הנאמנים ובעל סמכויות רבות.

ברוב המקרים המלצות שניתנות לבתי המשפט על ידי כונס נכסים ראשי הן אלו שיתקבלו על ידם.

הליך פשיטת רגל או פירוק חברה הוא ארוך, מייסר ומורכב עד מאד. אתה צריך ייצוג וליווי משפטי מהשורה הראשונה, של עורך דין מומחה בפשיטות רגל, בדיני חברות ובהליכי הוצאה לפועל.

עם פורטל עורכי הדין, דין-נט, תמצא עורך דין מוביל בתחומו ובסמוך לאזור מגוריך. אתה תזדקק לייעוץ ולליווי שלו גם בהגשת הבקשה לפשיטת רגל, גם במועד אסיפת הנושים ובכל הליכי כינוס הנכסים.

כדי למצוא עורך דין הרלוונטי לך בזמן קצר ובהליך חיפוש מהיר, מלא את פרטיך בטופס שבאתר ועד מהרה תקושר עם עו"ד מוביל בתחומו ובעל ניסיון מקצועי רב.

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ