חישוב אחוזי נכות

נכות, בכל דרגת חומרה שהיא, משפיעה על כושר ההשתכרות שלך, כפי שהיתה טרם הפגיעה. מתפקידו של המוסד לביטוח לאומי להבטיח לך קבלת כל האמצעים שיאפשרו לך לשמור על אותה רמת חיים בה חיית לפני הפגיעה.

מאחר ותשלום קצבת נכות מבוצע על ידי המוסד לביטוח לאומי, הוא מעמיד קריטריונים שונים לקבלתה והוא גם זה שמחשב את אחוזי הנכות שלך. ככל שדרגת הנכות חמורה יותר, תהיה קצבת הנכות בשיעור גבוה יותר.

אותם הקריטריונים עליהם נשען המוסד לביטוח לאומי מצויים ברשימה הנקראת "ספר המבחנים". מדובר ברשימה של תקנות הביטוח הלאומי, עם מבחנים רפואיים שונים שקובעים אם אדם יוכר כנכה ואם יוכר ככזה, מה יהיו אחוזי הנכות המגיעים לו.

ברשימה זו מופיעים אחוזי הנכות המגיעים לכל ליקוי רפואי, למשל, אם אתה קטוע רגל ממפרק הירך, יוענקו לך שמונים אחוזי נכות רפואית.

ההחלטה על אחוזי הנכות, בנוסף לשימוש בספר המבחנים מתבצעת על ידי וועדה רפואית מטעמו של המוסד לביטוח לאומי. אתה תוזמן להתייצב בפני הוועדה, להציג את כל המסמכים הרפואיים ולהסביר במילים שלך את הפגיעה ואת ההשלכות שלה על חייך.

פעמים רבות מגיעים תובעים לוועדה ומחמת המעמד והלחץ אינם מסבירים את עצמם באופן ברור. ההתרגשות מכריעה אותם ויש לכך מחיר גבוה, מאחר והוועדה עלולה לקבוע אחוזי נכות נמוכים יותר ממה שבאמת מגיע לך לקבל.

מסיבה זו חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין ביטוח לאומי, המכיר את כל התקנות על בוריין, כולל ספר המבחנים המפורסם, ויוכל להכין אותך מראש כיצד להיערך לוועדה הרפואית. מתוקף תפקידו, רשאי עו"ד זה גם ללוות אותך פיזית בעת בדיקת הועדה.

טבלת אחוזי נכות

במוסד לביטוח הלאומי יש טבלה שמחשבת את גובה הקצבה החודשית בהתאם לאחוזי הנכות. החישוב נעשה לפי שבעים וחמישה אחוז מהשכר החודשי שהשתכרת טרם הפגיעה, כפול אחוזי הנכות שנקבעו לך.

באתר המוסד לביטוח לאומי תוכל להיעזר בטבלת אחוזי נכות ובמחשבון נכות.

אם נקבעו לך אחוזי נכות נמוכים ממה שמגיע לך, או אם חלה החמרה במצבך ויש לשנות את אחוזי הנכות שנקבעו לך בעבר, כדאי מאד שתהליך התביעה שלך ילווה בעורך דין ביטוח לאומי, מומחה ובקיא בכל הנהלים והחוקים הלא פשוטים של מוסד זה.

בפורטל דין נט תוכל למצוא בהליך חיפוש מהיר וקל עורך דין ביטוח לאומי באזור מגוריך, שישמח ללוות אותך ולסייע לך לתבוע את המגיע לך, לערער על החלטות המוסד לביטוח לאומי, להבין את משמעות הזכאות שלך ולקדם א כל זכויותיך.

מלא את פרטיך בטופס המקוון שבאתר ועד מהרה תקבל פנייה מעורך דין מומחה באזור מגוריך שישמח להיות לך לעזר.

מוזמנים לפנות בכל שאלה