בתי משפט לתעבורה

בתי המשפט המוסמכים לדון לפי חוקי תעבורה הינם בתי משפט השלום, למעט עברות חמורות שיידונו במחוזי וערעורים על החלטות של בית משפט השלום. בבתי המשפט הדנים בחוקי נהיגה מכהנים שופטי תעבורה בלבד. שופטי תעבורה ידונו, בין היתר, בעבירות מסוג: עבירות תעבורה, עבירה נהיגה ושימוש ברכב, עבירות לפי החוק לתיקון דיני עונשין (שימוש ברכב בלי רשות) וכדומה.

שיטת הניקוד בישראל

שיטת הניקוד בישראל נועדה על מנת לנסות למגר את תופעת רשלנות הנהגים בעת השימוש ברכב. באמצעות שיטת הניקוד ניתן לעקוב אחרי נהגים ואחר מצב העבירות שביצעו. באמצעות שיטת הניקוד ניתן לעצור נהג אשר ביצע עבירות רבות או עבירות חמורות בתוך זמן קצר, ולחייבו לבצע אמצעי תיקון, כגון: קורס נהיגה מונעת, שלילת רישיון הנהיגה, חיוב בלימודים עיונים, מעשיים וכדומה.

עבירה מסוג נהיגה במהירות מופרזת

אחת העבירות הנפוצות והמסוכנות הינה עבירה מסוג של נהיגה במהירות מופרזת. המהירות המותרת לנהיגה מצוינת באמצעות חוקים ותמרורים המצויים בכל דרך עירונית או בין-עירונית. נהג אשר יעבור את המהירות המותרת ייחשב כעובר עבירת תנועה חמורה אשר לצידה סנקציה בהתאם למהות העבירה, כגון: קנס כספי, כתב אישום, הזמנה להישפט וכדומה.

לדוגמא: המהירות המותרת מחוץ לעיר (דרך בינעירונית) הקבועה בחוק הינה מהירות של 80 קמ"ש, הסנקציה לצד העבירה תלויה בגובה המהירות. מהירות של עד 25 קמ"ש מעבר למותר תלווה בסנקציה כספית, ואילו נהיגה במהירות מופרזת של מעל 40 קמ"ש תגרור הגשת כתב אישום והזמנה לבית המשפט.

עבירה של שימוש בטלפון נייד

עבירה של שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה הינה עבירה מאוד נפוצה בקרב הנהגים הישראלים. חוקי התעבורה קובעים באופן חד משמעי, כל שימוש בטלפון נייד גם אם הוא נעשה ב-"ספיקר" ייחשב עבירת תעבורה. למעט, במקרה בו הטלפון היינו מחובר לדיבורית מובנית  דרך קבע ברכב שיועדה לכך.

תביעות לפי חוקי התעבורה

פקודת התעבורה קובעת לצד אילו עבירות של נהגים ניתן להגיש כתבי אישום אשר יובילו לניהול תביעות לפי חוקי התעבורה, לרוב מדובר בעבירות חמורות שאין לעבור עליהם לסדר היום. לאחר הגשת כתב אישום כנגד נהג, התיק יתנהל בבית המשפט לתעבורה. על מנת להימנע מהרשעות חמורות ועל מנת לשמור על רישיון הנהיגה, מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה בעל הניסיון והידע המקצועי הדרוש לצורך התמודדות מול  תביעות חוקי תעבורה.

פקודת התעבורה עונשי מאסר

על פי פקודת התעבורה ניתן לראות כי ישנן עבירות נהיגה חמורות אשר לצידן נקבעו עונשי מאסר בפועל או על תנאי, להלן דוגמאות למספר עבירות אשר לצידן נקבע עונש מאסר:

  • עבירה מסוג נהיגה בקלות ראש, רשלנות ומהירות מופרזת עד כדי סיכון הציבור.
  • נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים.
  • אי ציות לפקודת שוטר, כגון: אי הצגת רישיון נהיגה, מסירת פרטים כוזבים וכדומה.
  • תאונות מסוג: "פגע וברח".
  • נהיגה ללא רישיון נהיגה.
  • גרמית מוות ברשלנות.

עורך דין העוסק בחוקי תעבורה

במידה והוגשה נגדכם תביעה לפי חוקי תעבורה או במידה ועברתם על חוקי התעבורה, פנו לעורך דין העוסק בדיני תעבורה ללא שיהוי. עורך הדין יסייע לכם וייעץ לכם כיצד להתמודד מול הגורמים הרלוונטיים, פנייה מוקדמת לעורך דין עלולה לשנות את מהות העבירה בין שלילה לקנס, בין מאסר בפועל למאסר על תנאי. אל תהססו פנו לעורך דין תעבורה עוד היום.

להרחבה בנושא קראו את המאמרים הבאים

נהיגה בזמן פסילת הרישיון

פיצויים תאונות דרכים

אם אתם זקוק לשירותי עורך דין שמתמחה בדיני תעבורה באזור מגוריכם, השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר ביניכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ