קניית דירה חדשה מקבלן

בעת רכישת דירה חדשה מקבלן יקבל הקונה מעורך הדין של הקבלן חוזה מכר סטנדרטי לחתימה. מדובר בהסכם מוטה לטובת הקבלן, יש לבדוק את ההסכם אצל עורך דין מטעם הקונה על מנת לאזן את ההסכם שיהיה ניטראלי לטובת שני הצדדים לעסקה.

ברכישת דירה מקבלן על הקונה חלה החובה לבדוק: את המצב הקנייני של הקרקע עליה ייבנה הנכס, את זכויות הקבלן בקרקע, האם הקבלן שילם את כל המיסים והאגרות, האם יש היתרי בנייה, האם הקבלן מתחייב לדאוג לטופס אכלוס המכונה:" טופס 4", האם הקבלן נוטל אחריות על העבודה  המכונה: "תקופת בדק", מה קורה במקרה של איחורים במסירת המפתח, שינויים ותוספות וכדומה.

חוזה קניית דירה יד שנייה

חוזה קניית דירה יד שנייה

בעת חתימה על חוזה קניית דירה יד שניה יחולו בדיקות שונות, שכן מדובר בנכס שבנייתו נסתיימה, כבר ניתן לגביו טופס אכלוס ( טופס 4), לרוב עברה תקופת הבדק הקשורה באחריות הקבלן וכדומה. אז מה חשוב לציין בעת מכירת דירה יד 2?

ברוב הסכמי המכר יופיע סעיף לפיו המוכר מוכר, והקונה קונה את הדירה במצבה הנוכחי: "AS IS", זהו הסעיף העיקרי המאפיין חוזה מכירת בית יד שניה. סעיף זה נועד בעיקר להבהיר כי באם יתגלו פגמים בעתיד בקשר לנכס נשוא העסקה לא יוכל הקונה לבוא בתלונות כנגד המוכר, היות והצהיר בחוזה הרכישה כי הוא בדק את הדירה, בדק את מצבה הנוכחי, והוא מצהיר כי הוא מסכים עם מצב הנכס ורוכש את הנכס במצבו "AS IS".

חשיבות הצהרה

בעת ביצוע קניית דירה יד 2 להצהרת "AS IS" ישנה משמעות רבה, רצוי כי שני הצדדים לעסקה יבינו את מהות ההצהרה. מצד אחד הצהרה מציבה את גבול האחריות של המוכר כלפי הקונה, ומצד שני היא מגבילה את צפיות הרוכש בקשר לאחריות המוכר.

הצהרה זו בעצם מגלגלת את נטל אחריות הבדיקה טרם חתימת הצדדים על חוזה רכישת דירה על הקונה. על מנת לבדוק את הנכס הקונה יכל להסתייע במומחים מטעמו, כגון: שמאי, בעל מקצוע, מהנדס בניין וכדומה. יודגש כי עסקת מכר הינה עסקה העוסקת בסכומי כסף נכבדים, לכן רצוי ואף מומלץ כי הרוכש יפעל כאמור ויערוך את כל הבדיקות המקיפות טרם חתימתו על הסכם המכר, על מנת שיוכל להיות רגוע ובטוח בטיב המכר טרם חתימתו על החוזה מחייב.

צמצום הצהרת "AS IS"

ישנם דרכים לצמצום הצהרת AS IS"" באמצעות עורך הדין המייצג של הקונה, על מנת לייצר אחריות מינימאלית של המוכר בקשר למצב הנכס נשוא העסקה. למשל: הוספת סעיף בהסכם המכר לפיו: במעמד ביצוע העסקה לא היה ידוע למוכר אודות כל פגם, ליקוי ומום נסתר בנכס נשוא עסקת המכר. המשמעות הינה כי מדובר בליקוי נסתר שלא ניתן היה לדעת או לראות בבדיקה רגילה וסבירה.

יודגש כי בכל מקרה אחריות המוכר הינה לבצע את העסקה בתום לב ובשקיפות מלאה, אך אם בחר המוכר ביודעין ובחוסר תום לב להסתיר מהקונה מידע מסוים במתכוון יחולו עליו סנקציות לפי הוראות חוק החוזים. במקרים אלה סנקציות אלה יחולו כנגד המוכר גם אם חוזה המכר לא מציין זאת במפורש, ישנה חובת הגינות בעת משא ומתן לקראת כריתת חוזה.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בעריכת חוזים לרכישת דירה יד שנייה באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה