בפורטל עורכי הדין דין נט תוכלו לקרוא את כל המידע הרלוונטי בנושא תנאי עבודה לנוער, כמו כן, אם ברצונכם ייעוץ משפטי קונקרטי תוכלו לייצור קשר עם אחד מעורכי הדין של הפורטל.

חוקי עבודה לנוער

חוק עבודת הנוער, תשי"ג-1953 מסדיר את נושא העסקת בני נוער, החוק מסדיר: באיזה גיל מותר להעסיק בני נוער לצורכי עבודה, מהן זכויות בני נוער בעבודה, מהו שכר המינימום שיש לשלם לבני נוער, מהם ימי עבודה לבני נוער, מהן שעות העבודה שיש להעסיק בני נוער וכדומה.

עבודה לנוער

חוק העבודה לנוער קובע ככלל כי לא ניתן להעסיק ילד מתחת לגיל 15 שנים, למעט המקרים הבאים:

  1. ניתן יהיה לספק עבודה לבני נוער שטרם מלאו להם 14 שנים בתקופה של חופשת לימודים רשמית מטעם משרד החינוך, בתנאי כי מדובר בעבודה לגיל 14 ומעלה וכי מדובר עבודה קלה שאיננה מסכנת את בריאותו של הנער.
  2. ניתן יהיה לספק עבודות לגיל 15, או אם טרם מלאו לנער 15 במקרים של: הופעה ציבורית אומנותית לצורכי ציבור וצילומים לצורך פרסום.

שכר מינימום לנוער

שכר מינימום נוער יחושב לפי אחוזים משכר המינימום של אדם מבוגר בהתאם לגילם של בני הנוער. אי תשלום שכר עבודה לנוער או אי תשלום שכר מינימום לבני נוער מהווה עבירה פלילית על כל המשתמע מכך.

שכר מינימום לגיל 16

לפי הגדרת החוק, בני נוער מגיל 16 יהיו זכאים לקבל כ- 75% מהשכר החודשי של עובד מבוגר בגין 40 שעות שבועיות, כך ששכר מינימום לשעה נוער בגיל 16 עומד על 20.92 ₪ וסך של 3618 ₪ משכורת חודשית.

שכר מינימום לגיל 17

לפי הגדרת החוק, בני נוער מגיל 17 שנים יהיו זכאים לקבל 75% מהשכר החודשי של עובד מבוגר בגין 40 שעות עבודה שבועיות, כך שמשכורת מינימום לנוער מגיל 17 עומדת על 20.92 ₪ לשעת עבודה ובסך כולל של 3618 ₪ משכורת חודשית.

שכר מינימום לגיל 18

לפי ההגדרה בחוק, בני נוער מגיל 18 שנים יהיו זכאים לקבל כ-83% מהשכר החודשי של עובד מבוגר בגין 40 שעות עבודה שבועיות, כך ששכר נוער מגיל 18 עומד על 23.15 ₪ ובסך כולל של 4004.75 ₪ משכורת חודשית.

עבודה לילדים בני 14

החוק קובע כי גיל העסקה המינימאלי עומד של 15 שנים ורק במקרים מיוחדים ניתן להעסיק בני נוער שטרם מלאו להם 15 שנים.

העסקת בני נוער בתווך גילאים 15-16

באם אין אישור מיוחד מטעם מוסד הלימודי של בני הנוער, העסקת בני נוער בגילאים 15-16 אסורה במהלך תקופת הלימודים. אישור להעסקת בני נוער בגילאים 15-16 יינתן על ידי אחד מן הגורמים הבאים:

  1. אישור משר החינוך לפיו השר מאשר להפסיק את הלימודים לפי חוק לימוד חובה.
  2. אישור מטעם מפקח משרד החינוך כי אותו נער המועמד לעבודה כבר השלים וסיים את חובותיו הלימודיות בתקופה קצרה יותר משאר בני גילו.

העסקת בני נוער בתווך גילאים 16-18

העסקת בני נוער בתווך גילאים הנע בין 16 שנים ועד 18 שנים תחשב העסקה בהתאם להוראות הדין במידה והעבודה מבוצעת לאחר שעות הלימודים, בהתאם לפרסום או הודעת בית הספר בדבר שעות הלימודים או במקרה בו ניתן לבני הנוער אישור להפסקת לימודים עקב נשירה מהלימודים. במקרים אלה ניתן להעסיק את הנערים גם במהלך שעות הלימודים.

העסקת בני נוער בחופשה הגדולה

במהלך החופשה הגדולה ניתן לספק עבודה לנערים שגילם המינימלי עומד על 14 שנים, בני נוער בגילאי 14 שטרם מלאו להם 15 שנים ניתן להעסיק אך ורק בעבודות קלות שאינן עלולות להזיק לבריאותם והתפתחותם.

לקריאה נוספת

דיני עבודה בחגים

שכר עבודה גלובלי יומי ושעתי

עורך דין העוסק במיצוי זכויות בני נוער בעבודה

במידה ואתם חוששים כי נפגעו זכויות בני נוער בעבודה או שמא לא משולם שכר מינימום לנוער לפי חוק, פנו עוד היום לייעוץ משפטי אצל עורך דין העוסק במיצוי זכויות בני נוער בעבודה. עורך הדין יבדוק את המצב המשפטי של כל מקרה לגופו, במקרים בהם מעסיקים אכן ניצלו או עדיין מנצלים בני נוער בעבודה, עורך הדין ישקול הגשת תביעה לצורך מיצוי זכויות בני נוער בעבודה.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בדיני עבודה באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות

ייעוץ טלפוני
2,000 ש"ח + מע"מ