אמהות חד הוריות או אבות חד הוריים ייחשבו מי שהוא הורה, תושב ישראל, בחזקתו נמצא ילד/ה קטין/ה ומתחת לגיל 18 שנים. בנוסף הורה חד הורי בהגדרתו צריך להיות אחד מאלה: אדם ללא בן זוג, גרוש, נשוי שחי בנפרד במשך שנתיים לפחות, הורה המצוי בהליך גירושין במשך שנתיים לפחות, אישה עגונה כהגדרתה בחוק, אישה השוהה במקלט לנשים מוכות ועולה חדש שבן זוגו לא עלה לארץ.

המונח הורה עצמאי במקום הורה חד הורי

המונח משפחה חד הורית או הורה חד הורי הוחלף בשלהי שנת 2014 למונח הורה עצמאי. שינוי המונח מהורה חד הורי להורה עצמאי, התרחש בהתאם לחוק בסיוע למשפחות שבראשן הורה עצמאי. השינוי נעשה גם בחוקי המוסד לביטוח לאומי וגם בחוק דמי מחלה לעובד (היעדרות בשל מחלת ילד). השינוי נובע בשל העובדה כי בחלק מן המקרים מדובר בילדים שיש להם שני הורים והמונח הורה חד הורי עלול לפגוע בתדמית של הילדים, ובעיקר במקום האבות בחיי הילדים.

זכויות הורים חד הוריים

על פי החוק במדינת ישראל המדינה מסייעת למשפחות חד הוריות, באמצעות מענק זכויות אם חד הורית במספר תחומים, להלן פירוט:

  1. קצבאות ומענקים שונים מהמוסד לביטוח לאומי, כגון קצבת שאירים, הבטחת הכנסה, קצבת מזונות לאם חד הורית ביטוח לאומי, קצבה לאמא חד הורית יולדת נכה וכדומה.
  2. הטבות מבחינת תעסוקה כגון נקודות זיכוי במס הכנסה, תוספת עבור ימי מחלה של ילדים, ימי מחלה המוקצים לילד עם מוגבלות אצל חד הוריים וכדומה.
  3. הטבות חינוכיות כגון מענק לימודים בכל תחילת שנה, סיוע ומימון בצהרונים ומעונות, סיוע במימון הוצאות קייטנה, מטפלות וחוגים.
  4. סיוע בדיור כגון הנחות בארנונה, חשמל, דיור ציבורי, סיוע בשכר דירה וכדומה.
  5. זכויות אם חד הורית – לפנות ללשכת ההוצאה לפועל לגבות את דמי המזונות.
  6. סיוע במלגות לאמהות חד הוריות, תכנית ליזמות עסקית סיוע במציאת עבודה וכדומה.
  7. לימודים כגון מתן מלגות לחד הוריות, שיקום מקצועי וכדומה.

מומלץ לקרוא גם

הסכמי הורות

חוב מזונות בהוצאה לפועל

למי פונים?

על מנת לממש את הזכויות המגיעות להורים חד הוריים, יש לפנות לארגונים והגופים הממונים על סיוע להורים חד הוריים. על הורה חד הורי המבקש סיוע כהורה חד הורי, חלה החובה להוכיח כי אכן הוא הורה חד הורי כהגדרתו בחוק. ניתן לפנות לגופים הבאים: המוסד לביטוח לאומי, משרד הכלכלה, משרד הרווחה, משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון וכדומה.

עורך דין העוסק בזכויות אם חד הורית

אם אתן אמהות חד הוריות, ואתן קורסות תחת עוול כלכלת גידול הילדים הקטינים לבדכן ובקשתכן להכיר בזכויות אם חד הורית סורבה, פנו עוד היום לעורך דין העוסק בדיני משפחה. עורך הדין יבדוק את המצב המשפטי, ובמידת הצורך יגיש תביעה למען הכרה בזכויות אם חד הורית, פסק דין בעניין מזונות ומשמורת יסייע לאם חד הורית למצות את מלוא הזכויות המגיעות לכן כאם חד הורית.

אם אתם זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה במיצוי זכויות משפחה חד הורית באזור מגוריכם, השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר ביניכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה