זיכרון דברים בעת רכישה דירה – זיכרון דברים הינו מסמך שמעורר אינספור דיונים בקרב משקיעי נדל"ן, קונים ומוכרים של דירות וכן עורכי דין בתחום המקרקעין. הסיבה לכך הינה שפעמים רבות כתב זיכרון הדברים הופך לבעיה אמיתית עבור אחד הצדדים או עבור שניהם – זאת עקב הרשום בו, ובשל התניות המס הקיימות בהקשר של תוקף העסקה מרגע החתימה על זיכרון הדברים, על כל החובות המשתמעות מכך.

מאת: עורך דין דודי מאור – צוות האתר

מהו זיכרון דברים בעת רכישה דירה?

זיכרון דברים הוא למעשה מסמך קצר ותמציתי, המעביר במילים כלליות את ההסכם אליו הגיעו שני הצדדים בנוגע לנכס מסוים. מדובר במסמך מאוד פשוט שמנוסח לרוב ללא נוכחותו של עורך דין המתמחה בתחום המקרקעין. מטרתו הינה לוודא שאף אחד מהצדדים לא יתחרט ולא "יברח". אך בפועל, מדובר בפעולה המועילה בערך ככוסות רוח למת. אחד הצדדים עדיין יכול לחזור בו, ולא לעמוד בהתחייבות לחתום על חוזה מלא – אך הדבר מחייב את הצדדים בתשלומי מס קנייה ומס שבח, מה שפותח צוהר למאבקים משפטיים שניתן היה להימנע מהם, ולמצוא קונה או נכס מתאימים אחרים זיכרון דברים בעת רכישה דירה.

האם זיכרון דברים בנוכחות עורך דין בטיחותי יותר?

הבעייתיות של זיכרון דברים הינה גם בהיבטי המס שלו, וגם בניסוח הלא מקצועי שעשוי ליצור חלון הזדמנויות עבור אחד הצדדים במקרה בו הוא חזר בו. לדוגמא: הקונה מצא פגם משמעותי בנכס, שהופך את המחיר הנקוב בזיכרון הדברים ללא אקטואלי. עם זאת, זיכרון הדברים כבר נחתם והועבר על הסכום הראשוני, מה שמחייב את הקונה במס קנייה גבוה בהתאם. בנוסף, בכתב החוזה ניתן לקבוע תאריך שונה עבור הרכישה, בעוד שזיכרון דברים נכנס לתוקף במועד החתימה. עורך דין בתחום המקרקעין יכול לגבש זיכרון דברים בעת רכישת דירה המבטח את שני הצדדים.

זיכרון דברים בעת רכישה דירה

האם זיכרון דברים הינו מומלץ?

באופן כללי, רוב עורכי הדין בתחום המקרקעין ממליצים להימנע מכתב זיכרון דברים. תהליך סגירת העסקה וניסוח החוזה הסופי לוקח מספר ימים נוספים בלבד, ורבים יעידו שכאשר שני הצדדים רציניים בכוונותיהם, ימים אלה לא יגרמו להם לשנות את דעתם. עם זאת, במקרים בהם נראה לנכון לחתום ראשות על זיכרון דברים, יש לעשות זאת בנוכחות עורך דין.

משרד עורכי דין ד. מאור ושות', בראשותו של עו"ד דודי מאור, הנו משרד המטפל בסוגיות משפטיות מגוונות המלווה ומייצג את לקוחותיו בהליכים המשפטיים ובערכאות השונות, במטרה להשיג עבורם את התוצאה הטובה ביותר שניתן. 

עוד על זיכרון דברים – לינק

מוזמנים לפנות בכל שאלה