בסיומו של הליך משא ומתן, יחתמו הצדדים על חוזה גירושין כולל וממצא באשר לכלל המחלוקות שביניהם. על חוזה הגירושין להיות מוגש בפני הערכאות המשפטיות על מנת שיקבל תוקף ואישור של פסק דין על ידי בית הדין הרבני או בית משפט לענייני משפחה.

היתרונות בחתימה על הסכמי גירושין

הסכמי גירושין יכולים להיחתם על ידי הצדדים בכל שלב של ההליך, הן בתחילת הליך הגירושין והן לאחר הגשת תביעות ומסמכי גירושין תוך ניהול הליך בערכאות השיפוטיות. הסכם הגירושין מעודד חיסכון רגשי לצדדים ולמשפחה כולה, מונע מלחמות התשה מכוערות שגורמות לצלקות רבות בקרב המתגרשים, יוצר חיסכון כלכלי על המשך ניהול ההליך בערכאות המשפטיות והכי חשוב הסכם גירושין הינו פתח להמשך גידול ילדים בשיתוף פעולה תוך מתן דגש על טובת הילד.

עריכת הסכם גירושין

ככלל ניתן לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין על ידי העתקת הסכם גירושין דוגמאות, אך דרך זו איננה מומלצת. הסכם גירושין הינו הסכם המסדיר כיצד הצדדים ינהגו בשנים הקרובות ועד שאחרון הקטינים יגיע לגיל 18 שנים. כל הסכמי הגירושין שונים מאחד לשני, יש להתאים את הסכם הגירושין למקרה הספציפי של הזוג המתגרש.

הסכם שלא ינוסח על ידי עורך דין בקיא בתחום, עלול ללקות בחסר כזה שאולי בעת עריכת ההסכם על ידי הצדדים לא ישימו לב אליו, אך החסר יקבל משנה תוקף בעתיד. חסר זה עלול להוביל את הצדדים לחילוקי דעות והגשת תובענות האחד כנגד השנייה.

באינטרנט ניתן למצוא המון דוגמאות להסכם גירושין או הסכם גירושין סטנדרטי. חשוב מאוד טרם חתימת הצדדים על כל טיוטה או נוסח של דוגמת הסכם גירושין להיוועץ בעורך דין, לבדוק שההסכם לא לוקה בחסר ונותן מענה על כל הצרכים העתידים של החותם עליו ושל הקטינים.

הסכמי גירושין

הנושאים החשובים שיש לכלול בהסכם גירושין

הסכם גירושין טוב הינו הסכם הכולל את כל מחלוקות הצדדים נכון ליום חתימת ההסכם והמחלוקות העתידיות לבוא, להלן רשימה לא סגורה של נקודות שחשוב לכלול בהסכם הגירושין:

 1. רצון והסכמת הצדדים להתגרש.
 2. כתובה.
 3. איזון הרכוש בין הצדדים ואופן חלוקתו, באם אחד מן הצדדים רוכש את חלקו של הצד השני חשוב לציין זאת על גבי ההסכם, אופן העברת הזכויות ושיתוף הפעולה בין הצדדים.
 4. משמורת של הקטינים לרבות חלוקת השהות של ההורים עם הילדים.
 5. נושא האפוטרופוסיות וקבלת החלטות משותפות, גורליות בקשר לחיי הקטינים.
 6. אופן חינוך ובריאות הקטינים.
 7. נוכחות ההורים בחיי הקטינים.
 8. יציאה מן הארץ של הקטינים.
 9. חובות משותפים שיצוצו לאחר הגירושין.
 10. הפרדת הרכוש: חשבונות בנק, זכויות פנסיוניות, זכויות סוציאליות וכדומה.
 11. אופן התנהלות ודרכי התקשורת בין הצדדים.
 12. מרחק מגורים בין הצדדים.

מדובר ברשימה מצומצמת של נקודות שיש להסדיר בהסכמי גירושין, על אחת כמה וכמה שעושים שימוש בהסכם גירושין דוגמא מהאינטרנט. חשוב לציין כי נקודות אלה הינן חלקיות, יש להיוועץ בעורך דין טרם חתימה על הסכם הגירושין.

זקוק לשירותי עורך דין שמתמחה בעריכת הסכמי גירושין באזור מגוריך? השאר את פרטי הקשר שלך בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינך לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות

מוזמנים לפנות בכל שאלה