הסכם הורות משותפת

הורות משותפת מתקיימת בהסכם הורות בין זוג הורים (פרודים, חד מיניים וכדומה) שיש בניהם אמון או מערכת יחסים סבירה המאפשרת דאגה משותפת תוך גידול משותף של ילד קטין אחד או יותר. הסכם להורות משותפת יכלול את רצון הצדדים והצהרות הצדדים ההדדיות לצורך יצירת מסגרת הורית יציבה ומשותפת לילד תוך כיבוד והקפדה על עיקרון טובת הילד.

להלן רשימה בסיסית של נושאים אשר יש לכלול בתוך הסכם הורות משותפת:

 1. חלוקת הסדרי הראייה והלינה של הקטין אצל כל אחד מההורים.
 2. לקיחת החלטות קריטיות מהותיות בחיי הקטין, כגון: בריאות, חינוך וכדומה.
 3. נטל חלוקת הוצאות הילד.
 4. חלוקת נטל האחריות ההורית במקרים בהם הילד חולה.
 5. חינוך ובריאות הילד.
 6. חוגים, שיעורים פרטיים וכדומה.
 7. מיקום מגורי הילד.
 8. יציאת הילד מחוץ לגבולות ישראל.

הסכם להורות משותפת טרם ההיריון

בשנים האחרונות חלה מגמה בעליית הסכמי ההורות המשותפת בין הורים אשר אין בכוונתם לקיים כל מערכת יחסים מכל מן וסוג שהוא למעט מערכת יחסים של הורות משותפת. במקרים אלה יש לפנות לעורך דין העוסק בענייני משפחה ולערוך הסכם להורות משותפת טרם ההיריון על מנת להסדיר את כל נושא ההורות המשותפת עוד לפני ההיריון.

להלן רשימה בסיסית של סוגיות אותן יש להסדיר טרם ההיריון:

 1. מימון כל הוצאות הכניסה להריון.
 2. הסדר במקרה של תאומים או שלישיה.
 3. כמה ניסיונות ברצון ההורים לבצע על מנת להרות.
 4. מימון כל הוצאות הבדיקות והטיפול הרפואי בזמן ההיריון.
 5. שם הילוד ורישומו במשרד הפנים.
 6. מצבים בלתי צפויים בזמן ההיריון.
 7. תקופת חופשת הלידה, לרבות התקופה בה הוולד זקוק לנוכחות אימו.
 8. נוכחות האב בבדיקות או בלידה.

תוקף משפטי מחייב להסכם

על מנת שהסכם ההורות המשותפת יקבל תוקף משפטי מחייב ולא יהיה סתם דף נייר על הצדדים לפתוח תיק לאישור הסכם להורות משותפת בבית המשפט לענייני משפחה באזור מגוריהם. לאחר שבית המשפט יעיין בהסכם, יאשר את תוכנו וייתן לו תוקף של פסק דין מחייב. פסק הדין יחייב את הצדדים לפעול כאמור וכמוסכם בהסכם ההורות המשותפת, אי כיבוד ההסכם כמוהו כביזיון הוראות בית המשפט.

עורך דין העוסק בהסכם הורות משותפת

עריכת הסכם להורות משותפת צריכה להיעשות על ידי עורך דין לענייני משפחה המתמחה בתחום ההורות המשותפת. על ההסכם להיות מקיף וכולל את מרבית הסוגיות הנפוצות והלא נפוצות העלולות להתעורר במהלך החיים עוד משלבי טרום ההיריון, ועד שהקטין יגיע לגיל בגרות. עורך הדין הבקיא בתחום יכלול בהסכם את כל הנקודות החשובות שיש להתייחס אליהן במסגרת הסכם ההורות המשותפת.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בעריכת הסכמי הורות משותפת באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס שבאתר ואנו נקשר בינך לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה