הסכם גירושין בהסכמה

הליך הגירושין שונה אצל כל זוג מתגרש ואופן הגירושין מושפע מגורמים רבים ושונים הקשורים לחיי בני הזוג המתגרשים. הרבה פעמים נשאלת השאלה איך להתגרש נכון? באופן חד משמעי הדרך הכי פחות קשה הינה גירושים בהסכמה, תוך הבנה הדדית שחיי הנישואין תמו ואין עוד טעם בנישואין אלה.

הסכם גירושין

מאחר שהליך הגירושין כולל הסדרה וחלוקה של: החיים המשותפים, הרכוש, הילדים וכדומה רצוי כי בני זוג המבקשים להתגרש בהסכמה יחתמו על נוסח של הסכם גירושין בהסכמה משותפת. הסכם הגירושין יכלול את הפרטים הבאים:

  1. אופן חלוקת הרכוש המשותף ואופן הסדרת החובות המשותפים.
  2. הסכם הגירושין יסדיר את משמורת הילדים וחלוקת זמני השהות של הקטינים אצל כל אחד מההורים.
  3. הסכם הגירושין יסדיר את כל נושא האפוטרופסות של הקטינים וקבלת ההחלטות הגורליות והחשובות בחייהם, תוך שיתוף שני ההורים בחייהם של הקטינים.
  4. הסכם הגירושין יכלול את כל נושא מזונות הקטינים, הוצאות מיוחדות והוצאות מדור הקטינים.
  5. הסכם הגירושין יכלול את הסכמת הצדדים להתגרש בהסכמה.
  6. הסכם הגירושין יסדיר כל נושא הנותר פתוח בין הצדדים.

תוקף משפטי מחייב להסכם הגירושין

לאחר שהצדדים הסכימו על נוסח הסכם גירושין בהסכמה, ההסכם צריך לקבל אישור ותוקף של פסק דין, על ידי הגשת נוסח ההסכם לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. לאחר הגשת ההסכם לאישורן של הערכאות השיפוטיות הצדדים יזומנו לדיון קצר על מנת שהשופט או הדיין יוכל להתרשם כי הצדדים אכן חתמו על הסכם הגירושין בהסכמה תוך הבנתו.

לאחר קבלת פסק דין משפטי, יוכלו הצדדים להמשיך להתנהל כאמור ובכפוף להסכם בכל הסוגיות המשותפות להם בהווה ובעתיד.

שינוי הסכם הגירושין

חשוב לדעת כי גם לאחר שהסכם הגירושין קיבל אישור ותוקף של פסק דין תמיד ניתן להגיש תביעות או לפתוח את נושא משמורת הקטינים ומזונות הקטינים, מאחר ושני נושאים אלה הינם נושאים מאוד דינאמיים, ונסיבותיהם עלולות להשתנות במהלך החיים, לכן יש להתאים את מזונות הקטינים ומשמורת הקטינים בהתאם לשינוי בנסיבות החיים.

יש להדגיש כי בתי המשפט לא ימהרו לשנות הסכמי גירושין בנושא של משמורת והסדרי ראייה, אחד התנאים העיקריים והחשובים ביותר לצורך כל תיקון או שינוי בהסכם גירושין הינו הוכחת שינוי נסיבות מהותי. נטל השכנוע יחול על התובע להוכיח כי אכן חל שינוי נסיבות מהותי מיום מתן פסק הדין או מיום חתימת הצדדים על ההסכם נכון ליום הגשת התביעה.

שינויים בהסכמה

לעיתים יבקשו הצדדים לשנות את הסכם הגירושין אשר קיבל אישור ותוקף של פסק דין בהסכמה, מדובר בשינויים עליהם מסכימים הצדדים במשותף. במקרים אלה הצדדים יוכלו לכתוב "נספח להסכם הגירושין", על גבי הנספח יסדירו בני הזוג את השינויים המוסכמים עליהם. לאחר ניסוח הנספח יוכלו הצדדים להגיש את הנספח לאישורה של הערכאה השיפוטית שאישרה את הסכם הגירושין ונתנה לו אישור ותוקף של פסק דין.

הליך גישור

במקרים בהם בני הזוג לא מצלחים להגיע להסכמות משותפות, יכולים בני הזוג להיעזר בשירותיו של מגשר חיצוני מוסמך, המגשר הינו דמות ניטראלית אשר תסייע לצדדים להגיע לעמק השווה באמצעות פתרונות שונים. המגשר מחויב לצדדים ביחד ולחוד בסודיות מוחלטות, כל מה שייאמר או ייעשה במסגרת הליך הגישור הינו חסוי והצדדים לא יוכלו לעשות שימוש בנאמר במסגרת הליך הגישור האחד כנד השנייה, לרבות שלא בערכאות השיפוטיות.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בגישור או גירושין בהסכמה באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה