הסדרי חובות לבנקים של חברות ועסקים

לקבלת ייעוץ חייגו 072-3301411 או מלאו פרטים

  מדינת ישראל אינה מקום קל עבור עסקים. עוד לפני משבר הקורונה קצב סגירת העסקים בישראל עמד על יותר מ-800 עסקים בשבוע, כאשר במקרים רבים סגירת העסק מלווה בהתמוטטות כלכלית וחובות שמביאים את העסק לידי חדלות פירעון. עדיין אין לנו נתונים מדויקים על תקופת הקורונה, אבל ברור שהמצב החמיר מאוד וענפים רבים בתחומים כמו מסעדנות, תיירות ואירועים נאלצו להפסיק את הפעילות ונותרו עם חובות כבדים למערכת הבנקאית וללא מוצא נראה לעין.

  תגובת שרשרת הרסנית

  הבנקים לא אוהבים 'לוותר' ללווים ונוטים להפעיל כלפיהם סנקציות באמצעות ההוצאה לפועל ולהמשיך להשית עליהם ריביות ואפילו הוצאות בית משפט. באופן פרדוקסלי הרבה מאוד עסקים שאולי היו יכולים לשקם את עצמם מסתבכים דווקא בגלל חוסר הגמישות של הבנקים. חלק ניכר מהעסקים והחברות בישראל תלויים באשראי הבנקאי לשם פעילות שוטפת, ולפעמים גם עסקים מוצלחים סובלים מניהול לא נכון של תשלומים ותגמולים שעשוי לגרור תגובת שרשרת בה הבנק סוגר את זרם האשראי, הספקים לא מקבלים תשלום ועוצרים סחורה וחומרי גלם, ומכאן הדרך לסחרור מהירה.

  בדיוק בנקודה הזו ליווי וייצוג משפטי של משרד עורכי דין המתמחה בחדלות פירעון והסדרי חובות לבנקים יכול לשנות את התמונה באופן דרמטי. חשוב להבין שמבחינת המחלקות המשפטיות של הבנקים או עורכי הדין החיצוניים שמעניקים להם שירותי גבייה, המצב הנוח הוא חייב שאינו מיוצג על ידי עורך דין. קל מאוד להרתיע בעל עסק שאינו בקי בז'רגון המשפטי ואינו מכיר ומבין לעומק את הפרוצדורות ואת ההגנות שהחוק יכול להעניק לו. מנגד, ברגע שבעל העסק מיוצג, עורכי הדין של הבנק צריכים לעבוד קשה יותר.

  מעמד חברה בע"מ לא תמיד עוזר

  כדי לעודד יזמות ופעילות כלכלית המחוקק מאפשר לעסקים להירשם כחברה בע"מ (חברה בערבון מוגבל). המשמעות של חברה בע"מ היא שהעסק נחשב ליישות משפטית נפרדת. למה זה חשוב? כך מייצר המעמד הזה הפרדה משפטית בין העסק לבעלים שלו. לענייננו זה אומר שכאשר עסק נקלע לסחרור, החובות לא מושתים על הבעלים ועל הנכסים הפרטיים שאינם משויכים לעסק, ולכן כחלק מהליכי הגבייה הבנק לא יכול לעקל אותם.

  בפועל, לרוב זה לא המצב. הבנקים הרבה פעמים מתנים הלוואה לעסק בערבות אישית של הבעלים שלמעשה מוחקת חלק ניכר מההגנות שמעניק מעמד החברה בע"מ. זה מה שקרה לחברה מתחום מערכות מיזוג האוויר שאת בעליה ליווינו לאחרונה להסדר מול הבנק. החברה הוקמה על ידי שני שותפים שהחליטו לפרק את השותפות ומצאו את עצמם עם חוב פתוח של חצי מיליון שקל לבנק שהושת עליהם אישית.

  פריסת החוב מול הבנק

  אנחנו מציעים ללקוחות עסקיים עם חובות גדולים למערכת הבנקאית שני נתיבי פעולה מרכזיים. הנתיב הראשון מוביל להסדר פריסת החוב מול הבנק, השני לחדלות פירעון ומחיקת החוב.

  הרעיון בהסדר פריסה הוא שהחוב לא נמחק, אך נבנה מתווה החזר ארוך טווח שעוצר את סחרור הריבית ואת הליכי ההוצאה לפועל ומאפשר ללקוח ולעסק להמשיך לפעול ולהתנהל בלי להגיע לחדלות פירעון וההגבלות הכרוכות בכך. הניסיון שלנו מלמד שבסופו של יום גם בהנהלת סניפי הבנקים יעדיפו בדרך כלל להגיע להסדר כזה בלי לשבור את הכלים, כי אחרת הם מסתכנים בכך שהחוב יירשם לרעת הסניף כחוב מסופק או אבוד.

  כשבוחרים משרד עורכי דין במטרה להגיע להסדר חובות מול הבנק, חשוב לוודא שלמשרד יש ניסיון רלוונטי בניהול משא ומתן עם בנקים. לעיתים יש משמעות לניסיון פרטני מול בנק ספציפי ויש משרדי עורכי דין שכבר מנהלים סוג של מערכת יחסים עם הבנקים ונהנים ממוניטין מקצועי במסגרתו הבנקים סומכים עליהם. לעניין זה יש משמעות. משרד עורכי דין שזוכה לאוזן קשבת בבנק יכול להשיג עבור בעל העסק שהוא מייצג הסדר טוב ונוח יותר.

  במקרה של השותפים מחברת המיזוג שהיתה עם חוב של חצי מיליון שקל לבנק, הצלחנו לגבש הסדר פריסה נוח של 7 שנים בהן הם יוכלו לפעול כל אחד באופן עצמאי ואפילו לשמור על כלי הרכב והציוד שהיו משועבדים לבנק.

  מסלול מחיקת החוב

  לעיתים כאשר 'הבור' גדול מדי ובעצה אחת עם הלקוח אנחנו מחליטים כי אין טעם בפריסת החוב ושאין מצב לסלק אותו, אנחנו פונים לבית המשפט להליך של מחיקת החוב. ההליך הזה מתבצע בגוף שבעבר נודע בשם 'הכונס הרשמי' והיום אחרי הרפורמה שנכנסה לתוקף בשנה האחרונה – 'הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי', כאשר הגושפנקה המשפטית הסופית לאישור הסדר החוב מתבצעת בבית משפט השלום.

  כשאנחנו מייצגים חייבים בהליך מחיקת חוב, הסטנדרט שלנו עומד על מחיקת 50% מהחוב. במקרה של חובות גדולים במיוחד הסטנדרט הזה עולה ל-70%. כחלק מהליווי והייעוץ שאנו מספקים ללקוחות אנחנו נותנים להם הרבה מאוד עצות פרקטיות כיצד להתנהל מול הבנקים וההוצאה לפועל באופן שמקטין את החשיפה שלהם לסיכונים. הליך של פריסת חובות או חדלות פירעון אינו הליך נעים, אך עם ייצוג משפטי מקצועי ומסור בהחלט אפשר לצמצם את רוע הגזרה ולהכין את הקרקע להתחלה חדשה.

  מוזמנים לפנות בכל שאלה

   מוזמנים לפנות בכל שאלה