סוגי היטלי פיתוח קיימים

להלן פרוט סוגי היטלי פיתוח קיימים לפי חוקי עזר עירוניים:

  1. היטל ביוב- מדובר בהיטל הממן הנחות עבור תשתיות לניקוז ביוב.
  2. היטל סלילה- מדובר בהיטל הממן הנחות לצורך סלילת כבישים ומדרכות.
  3. היטל צנרת מים- מדובר בהיטל הממן הנחות עבור צינורות הולכת מי שתייה לתושבים.
  4. היטל תיעול- מדובר בהיטל הממן הנחות עבור תעלות ניקוז מי גשמים וכדומה.
  5. היטל שטחים ציבורים פתוחים- מדובר בהיטל הממן פיתוח של שטחים ומרחבים ציבוריים.

מתי קמה חובה לשלם היטלי פיתוח?

בעלים של מקרקעין בישראל יידרש לשלם תשלום עבור היטלי פיתוח באחד מן המקרים הבאים בלבד:

  1. סמוך למקרקעין של הבעלים מונחת תשתית עירונית ראשונה מטעם הרשות המקומית.
  2. במקרים בהם מוגשת על ידי הבעלים בקשה לקבלת היתרי בנייה מהרשות המקומית, במקרים אלה תשלום עבור היטלי פיתוח יהיו בהתאם להיטלים שכבר שולמו ועבור תוספת הבנייה.

אופן חישוב תשלום היטלי פיתוח

על מנת לערוך חישוב כמה על בעל המקרקעין לשלם בעבור היטלי פיתוח יש לקחת בחשבון שני דברים עיקריים: מהו שטח הקרקע של הנכס ומהו השטח הבנוי של נכס המקרקעין. הסכום הסופי לחיוב בעל מקרקעין בתשלום היטלי פיתוח יחושב לפי סכום החיוב בעד הקרקע לפי שטח הקרקע, כפול התעריף הקבוע והשונה בכל רשות מקומית לכל מ"ר מרובע.

בדיקות חשובות לפני תשלום היטלי פיתוח

על מנת להימנע מתשלום היטלי פיתוח בסכומים מופרזים וביתר בשל טעויות שונות בחישובן רצוי כי בעל המקרקעין יערוך מספר בדיקות מעמיקות טרם תשלום ההיטל. להלן רשימה לא סגורה של מספר בדיקות חשובות: מתי בוצעה התשתית העירונית בגינה מחייבים את בעל המקרקעין לשלם היטלי פיתוח, האם כבר שולמו בעבר היטלי פיתוח ואגרות פיתוח, האם קוזזה בנייה ישנה שהייתה קיימת ונהרסה וכדומה.

עורך דין העוסק בתשלום היטלי פיתוח

על מנת להימנע מתשלום היתלי פיתוח ביתר בשל טעויות חשבוניות כאלה ואחרות, רצוי להיוועץ בעורך דין העוסק בתחום הנדל"ן בכלל והמיסוי המוניציפאלי בפרט, עורך הדין יערוך בעבור בעל המקרקעין את כל הבדיקות המקדמיות המעמיקות בכדי לנסות ולצמצמם עד כמה שניתן את תשלום היטלי הפיתוח.

לקריאה נוספת על מיסוי בתחום הנדל"ן לחצו כאן

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בתחום המוניציפאלי מול רשויות מקומיות באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה