האפשרויות בעת פינוי מושכר בפני בעל דירה? השכרת דירה יכולה להיות תהליך נעים ופשוט, או לחילופין – קשה ומעיק. ההבדל בין השניים נעוץ באופיו של הדייר לו מושכרת הדירה ובדרך התנהלותו. אחד המצבים הלא נעימים שאליהם עשוי להיקלע בעליו של נכס נדל"ן מושכר הוא אי תשלום שכר דירה ו/או חוסר רצון לפנות את הדירה מצד השוכר. הבעייתיות שבמצב זה נעוצה בעובדה שעל פי חוק אי אפשר "להוציא את הדייר בכוח", לאיים עליו או לבצע פעולות שיהפכו את מגוריו במקום לבלתי אפשריים עבורו (כגון ניתוק חשמל, מים, גז, וכו'). אז מה אפשר לעשות?

מאת: עו"ד דודי מאור – צוות האתר

סוף מעשה במחשבה תחילה

ראשית כל, ניתן להתכונן למקרים אלה באמצעות צ'ק בטחון, ערבויות וכיוצא באלה, שנגבות בתחילת החוזה. חובות לחברת החשמל או נזקים שנגרמו לדירה – כל אלה אמורים להיות מכוסים, לפחות חלקית, על ידי אמצעים אלה. בשלב הבא, חשוב לפעול על פי הנקוב בחוזה, ואם הצד השני אינו עושה כך גם כן – אזי יש עילה להגשת תביעה בבית משפט השלום הקרוב לכתובת הנכס.

התנהלות מול השוכר

עורכי דין בתחום המקרקעין מביאים המלצות ברורות וספציפיות ביותר להתנהלות מול שוכרים ומול דיירים שאינם עומדים במחויבויות שלהם. ראשית, תמיד חשוב להתנהל בנועם. שנית, יש לבצע כמה שיותר מהתהליכים בכתב. לדוגמא, ברגע בו השוכר אינו עומד במחויבויותיו (למשל – אינו מעביר את התשלום עבור שכר הדירה), על בעלי הנכס לשלוח לו הודעה כתובה (דואר אלקטרוני ו\או מסרון מתקבלים היום כעדות משפטית) ובה להעמיד אותו על טעותו ולבקש ממנו להסדיר את העניין תוך זמן קצר. 7 ימים הם פרק הזמן המקובל למקרים אלה.

האפשרויות בעת פינוי מושכר

אפשרויות בעת פינוי מושכר – פנייה לבית המשפט

בשלב הבא, היה והבעיה לא נפתרה – ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה לאפשרויות בעת פינוי מושכר, ובמקביל – לתבוע את השוכר על הפסדים כספיים ו\או על נזקים שנגרמו לנכס. תביעות בגין פינוי השוכר נבדקות בדרך כלל מהר ובמהלך דיון אחד, כך שניתן להגיע לסוף הפרשה ב-60 יום. התנהלות מוסדרת בסיוע עורך דין מומחה בתחום המקרקעין תסייע לבעל הדירה לפתור את העניין בהקדם, בין כתלי בית המשפט ומחוצה לו.

עו"ד דודי מאור הנו בעל תואר ראשון (BA) במנהל עסקים ותואר ראשון (LLB) במשפטים. כמו כן, הוא סיים בהצלחה לימודי תעודה ברשם הקבלנים שבמשרד השיכון. בתחילת דרכו כסטודנט, שימש עו"ד מאור כמנהל כספים בחברות מסחריות גדולות וצבר ניסיון רב בתחום זה.

מוזמנים לפנות בכל שאלה