נישואין אזרחיים בישראל

בישראל לא ניתן להינשא בנישואין אזרחיים אלא ניתן להינשא על פי היהדות כדת משה וישראל. במקרים בהם תושבי ו/או אזרחי ישראל חפצים להינשא בנישואין אזרחיים ללא כל קשר ומחויבות לדת הם ייאלצו לטוס למדינה שכנה על מנת לערוך טקס הנישואין ורישום פורמאלי של הנישואין. מדינת ישראל מכירה במעמד של הנישואין האזרחיים באשר לכלל הזכויות והחובות המשפטיים של בני הזוג.

גירושין אזרחיים

על מנת שבני זוג החיים בישראל יוכלו לסיים את מערכת הנישואין האזרחיים שבניהם, עומדת בפניהם האפשרות להגיש תביעה להתרת נישואין, תביעה להתרת נישואין תוגש לבית המשפט לענייני משפחה באזור מגוריהם המשותף האחרון של בני הזוג.

בקשה להתרת נישואין

בקשה להתרת נישואין עשויה להיות מוגשת בהסכמת שני הצדדים ואז מדובר בבקשה משותפת להתרת נישואין, או על ידי צד אחד המבקש לסיים את מערכת הנישואין שבין הצדדים. לנוחיותם מצורף קישור ל- הסבר כיצד להגיד בקשה להתרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה.

הסדרת יתר הנושאים הכרוכים בגירושין

כחלק בלתי נפרד מפרוק התא המשפחתי על הצדדים להסדיר את נושא חלוקת הממון, הסדרי ראיית הקטינים, משמורת ומזונות. ניתן להסדיר עניינים אלה באמצעות חתימת הצדדים על הסכם גירושין כולל וממצא, במקרים בהם אין הסכמה יאלצו הצדדים לעתור לבית המשפט לענייני משפחה.

בית המשפט יכריע בעניינים אלה בהתאם לחוק בית המשפט לענייני משפחה, חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות ובדיוק באותו אופן שהיה מכריע אילו היה מדובר בבני זוג אשר נישאו כדת משה וישראל. בני זוג אשר נישאו בנישואין אזרחיים יהיו זכאים לזכויות ויחויבו בדיוק באותם וחובות כפי שהיה נהוג אילו דובר בבני זוג שנישאו כדת משה וישראל.

במקרים בהם שני בני הזוג יהודים

במקרים בהם בני הזוג הינם יהודים ייתכן ובית הדין יכיר בנישואין של בני הזוג חרף היותם נשואים בנישואין אזרחיים, בית הדין מכנה מקרים אלה "ספק נישואין". במקרים של ספק נישואין יכל בית הדין הרבני לחייב את הצד המבקש להתגרש להוכיח עילת גירושין, חרף העובדה כי הצדדים נישאו בנישואין אזרחיים לכל דבר ועניין.

גירושין אזרחיים במקרים בהם אחד מבני הזוג יהודי

במקרים בהם רק אחד מבני הזוג הינו יהודי לא יוכלו הצדדים להתגרש באמצעות בית הדין הרבני מכיוון שהרבנות לא תכיר בנישואין אלה. במקרים אלה אין לצדדים כל ברירה אלא לפנות לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה בבקשה להתרת נישואין.

עורך דין העוסק בגירושין אזרחיים

גירושין אזרחיים הינם גירושין מקבילים לגירושין כדת משה וישראל, כל הזכויות והחובות שיחולו על בני זוג בנישואין אזרחיים יחולו על בני זוג שנישאו כדת משה וישראל. על מנת להתגרש יש להיוועץ בעורך דין העוסק בענייני המעמד האישי, עורך הדין יסייע לכם למצות את מלוא זכויותיכם בהתאם לדין, לרבות להסדיר את אופן חלוקת הממון ואיזון המשאבים, מזונות וכדומה.

לקריאה מורחבת:

פתיחת תיקן גירושין

גישור וגירושין

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה בענייני משפחה והמעמד האישי באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

 

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה