הפרוצדורה לאימוץ ילדים

בכדי להתחיל הליך של אימוץ ילדים יש לפנות תחילה לשירות למען הילד, בשירות למען הילד יאבחנו את מצבם ומסוגלותם של הפונים בבקשה לאימוץ ילד בקשר לכשרותם להיות הורים. השירות למען הילד צמוד להורים במהלך ובמשך כל תהליך האימוץ, ואף נשאר בקשר עם ההורים המאמצים גם לאחר האימוץ בפועל, בשנים בהם כבר המאומץ נמצא בחזקת ההורים המאמצים.

התנאים לאישור בקשת אימוץ

בכדי לפתוח בקשה לאמץ ילד/ה על ההורה המבקש להגיש בקשה לאימוץ ילד ולעמוד בתנאי סף הבאים:

  1. ההורים המאמצים צריכים להיות בתווך גילאים של 18-43 שנים.
  2. על ההורים להיות נשואים ולחיות יחד לפחות שנתיים.
  3. על ההורים להוכיח כי יש להם 12 שנות השכלה.
  4. על ההורים להוכיח כי יש להם פרנסה קבועה ויש ביכולתם לכלכל את הילד המאומץ.
  5. על ההורים להוכיח שיש להם מקום מגורים ראוי וחדר פרטי לילד.
  6. על ההורים להוכיח עבר פלילי נקי ללא דופי.
  7. על ההורה להיות בן אותה דת של הילד המאומץ.
  8. על ההורים להוכיח מצב בריאותי ונפשי תקין.
  9. על ההורים להוכיח כי מבחינה חברתית הם מתפקדים כראוי.
  10. על ההורים להוכיח שיש ביכולתם הנפשית להתמודד עם הליך האימוץ וכל המשתמע מכך.

אימוץ ילדים בין בני זוג חד מיניים

בישראל אימוץ ילדים בין הורים חד מיניים קיבל תנופה בשנים האחרונות וניתן לראות לכך ביטוי גם בפסיקות בתי המשפט מהשנים האחרונות. בהליך של אימוץ ילדים בין בני זוג חד מיניים יבחן בית המשפט כדבר ראשון ובמעלה הראשונה את טובת הילד אותו מבקשים לאמץ, בית המשפט יבחן האם הדבר ייטיב עם הילד מבחינה: חומרית, רגשית, תרבותית, רוחנית מוסרית וכדומה.

בקרב בני זוג ידועים בציבור ישנם מקרים רבים בהם אחד מן ההורים הוא ההורה הביולוגי של הילד, ואילו ההורה השני בן הזוג יאלץ להגיש בקשה לאימוץ הילד, במקרים אלה בית המשפט יבחן את עצם קיום החיים המשותפים וההתחייבויות החוזיות בין בני הזוג וכוונותיהם לחיות יחד בכפוף לעיקרון טובת הילד.

אימוץ ילדים מחו"ל

אימוץ ילד מחול הינו תהליך בו אדם תושב ואזרח ישראל מבקש לאמץ ילד שיגיע מארץ זרה, מקרים אלה שונים מהליך האימוץ בתוך ישראל. הליך אימוץ ילד מחו"ל ייעשה באמצעות
"עמותה מוכרת" אשר נמצאת בפיקוח "הרשות המרכזית לאימוץ בן ארצי". ההורה המבקש לאמץ יעבור מספר מבחנים, כגון: הערכות מסוגלות ומבחן פסיכולוגי שבסופו תינתן חוות דעת של פסיכולוג לגבי ההורה.

מי יוכרז "כבר אימוץ"?

כל ילד יוכרז כילד בר אימוץ לאחר שהוריו הביולוגיים הסכימו כי ילדם ייצא לאימוץ, אך ישנם מקרים בהם לא תינתן הסכמת ההורים והילד עדיין יוכרז כבר אימוץ, להלן פרוט המקרים:

ילדים יתומים, ילדים שהוריהם לא מעוניינים לגדל אותם, ילדים שזהות ההורים שלהם איננה ידועה, ילדים שהוריהם לא מקיימים את חובותיהם ההוריות הבסיסיות במשך חצי שנה לפחות ברציפות וילדים שהוריהם פוגעים בהם.

תוצאות האימוץ

אימוץ ילד מקנה להורים המאמצים של הילד מעמד הורי חוקי על הילד כאילו והילד היה ילד ביולוגי של ההורה המאמץ. מתוקף החוק יחולו על ההורה המאמץ חובות וזכיות באשר לגידול הילד המאומץ וחוק האימוץ שונה בין מדינה למדינה. לפני הגשת בקשה לאימוץ ילדים רצוי להיוועץ בעורך דין העוסק באימוץ ילדים, על מנת לבחון האם ההורה המבקש לאמץ ילד עומד בכל הקריטריונים שמציב חוק אימוץ ילדים.

זקוקים לשירותי עורך דין שמתמחה באימוץ ילדים באזור מגוריכם? השאירו את פרטי הקשר שלכם בטופס המקוון שבאתר ואנו נקשר בינכם לבין טובי עורכי הדין במהירות וללא התחייבות.

מוזמנים לפנות בכל שאלה